سومین زن فضانورد اروپایی به فضا خواهد رفت

  سرنشینان ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-۱۵ ام آماده می شوند تا ماموریت خود را در چارچوب چهل و سومین گروه اعزامی به ایستگاه فضایی بین المللی به انجام برسانند. سومین زن فضانورد اروپایی به فضا خواهد رفت


  به گزارش ایسنا، اعضای این گروه عبارتند ازفضانورد روس کاسموس آنتون اشکاپلروف و فضانورد ناسا تری ویرتز و سامانتا کریستوفور تی، نخستین زن فضانورد ایتالیا.

  آنها در ۲۳ نوامبر۲۰۱۴ بر عرشه ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-۱۵ ام سکوی پرتاب شماره ۱ مرکز فضایی بایکونور واقع در قزاقستان را برای انجام ماموریتی شش ماهه به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک خواهند کرد. این پرواز، یکصد و بیست و چهارمین ماموریت سرنشیندار ناو کیهانی سایوز از سال ۱۹۶۷ میلادی است. این سفینه کهنسال البته طی مدت نزدیک به نیم قرنی خود مرتبا به روز شده و نمونه فعلی در حقیقت پنجمین نسل ناوهای سرنشیندار سایوز به شمار می رود.

  فرماندهی این ناو با آنتون اشکاپلروف سرهنگ نیروی هوایی روسیه است. او در ۲۰ فوریه ۱۹۷۲ در شهر سواستوپول به دنیا آمد. پس ازپایان دبیرستان سواستوپول درسال ۱۹۸۹ وارد مدرسه خلبان نیروی هوایی کاچینسک شد و درسال ۱۹۹۴ به عنوان خلبان - مهندس فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به آکادمی نیروی هوایی ژوکوفسکی روی آورد و آن را درسال ۱۹۹۷ با درجه مهندسی هوایی به پایان رساند. بعد ازفارغ التحصیلی از آکادمی به عنوان یک خلبان مربی ارشد نیروی هوایی روسیه خدمت کرد. او متخصص پرواز با سه نوع هواپیمای مختلف یاک ۵۲، میگ -۲۹ و ال-۲۹ است.همچنین به عنوان مربی چتربازی، بیش از ۳۰۰ پرش با چترنجات در پرونده خود دارد.

  اشکاپلروف به عنوان نامزد آزمون فضانوردی ازژوئن ۲۰۰۳ تا ژوئن ۲۰۰۵ در مرکزآموزش فضانوردان روسیه دوره ویژه را طی کرد و موفق به دریافت گواهینامه برای پرواز های فضایی شد.نخستین پرواز مداری خود را با ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-۲۲ انجام داد که در جریان این ماموریت سفری چند ماهه بر عرشه ایستگاه فضایی بین المللی داشت.

  تری ویرتز، فضانورد دیگر این سفینه در اول دسامبر ۱۹۶۷ در شهر بالتیمور ایالت مریلند آمریکا به دنیا آمد. درسال ۱۹۸۹ ازدبیرستان اوکلند میلز درشهر کلمبیا دیپلم گرفت و درسال ۱۹۸۵ مدرک لیسانس خود را در رشته علوم ریاضی از آکادمی نیروی هوایی آمریکا به دست آورد. وی همچنین فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم هوانوردی از دانشگاه امبری درسال ۱۹۹۷ است. سپس در نیروی هوایی آمریکا به کار پرداخت.

  او تا ورود به جرگه فضانوردان ناسا در سال ۲۰۰۰ حدود سه هزار ساعت پرواز با بیش از ۴۰ نوع هواپیمای مختلف در پرونده خود داشت. ویرتز در سال ۲۰۱۰ و در چارچوب برنامه شاتل فضایی سفری به مدار زمین داشت که حدود ۱۴ شبانه روز طول کشید.

  اما جالب‌ترین سرنشین ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-۱۵ ام خانمی ایتالیایی است با نام سامانتا کریستوفورتی. وی در روز۲۶ آوریل ۱۹۷۷ در میلان ایتالیا به دنیا آمد. او که درسال ۱۹۹۶ ازدبیرستان علمی و فنی ترنتو فارغ التحصیل شده، کلکسیونی از مدارک تحصیلی بالا را در رشته های مختلف دارد. درسال ۲۰۰۱ دانشگاه فنی مونیخ را با درجه کارشناسی ارشد درمهندسی مکانیک و دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی هوانوردی و فضا را در دانشکده ملی هوانوردی تولوز به پایان رساند. همچنین در دانشگاه فنآوری شیمی مندلیف در مسکو هم دوره آموزشی مخصوصی را گذرانده است.

  در سال ۲۰۰۵ مدرک مهندسی خود را در رشته هوافضا از دانشگاه فدریک دوم در ناپل دریافت کرد. درسال ۲۰۰۱ وارد دانشکده نظامی حمل و نقل هوایی از نیروی هوایی ایتالیا شد و درسال ۲۰۰۵ آن را با درجه مهندسی علوم تخصصی هوانوردی و دریافت مدال به پایان رساند. کریستوفورتی همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد مکاتبه ای در حمل و نقل هوایی از دانشگاه ایمبرلی شهر دایتونای فلوریدا است. وی به زبان های ایتالیایی، آلمانی، انگلیسی، فرانسه و روسی تسلط دارد.

  وی مدتی هم به عنوان خلبان جنگنده نیروی هوایی ایتالیا در برنامه آموزش مشترک خلبانان کشورهای عضو ناتو در پایگاه هوایی شپرد در تگزاس آموزش دید. پس از اتمام آموزش به اسکادران ۱۳۲ بمب افکن هنگ هوایی ۵۱ ایتالیا پیوست. درسال ۲۰۰۷ به اسکادران ۲۱۲ هنگ ۶۱ آموزشی ایتالیا منتقل شد که درآن به آموزش پرداخت. بین سال های ۲۰۰۷ - ۲۰۰۸ به عنوان یک خلبان و معاون فرمانده هنگ بمب افکن ۵۱ هوایی درشهرایسترانای ایتالیا فعالیت داشت.

  در سال ۲۰۰۸ به اسکادران بمب افکن۱۰۱ هنگ ۳۲ هوایی مستقردرپایگاه هوایی بگرام دربخش شرقی استان فوجا منتقل شد. وی در حال حاضر سروان نیروی هوایی ایتالیا است. کریستوفورتی در ۲۰ مه ۲۰۰۹ به عنوان فضانورد توسط سازمان فضایی اروپا انتخاب شد. بعد از اتمام دوره آموزش فضای عمومی طی مراسمی رسمی که در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۰ درمرکز آموزشی فضانوردان اروپا در شهرکلن آلمان برگزارشد، موفق به دریافت گواهی نامه فضانوردی از سازمان فضایی اروپا شد.

  وی در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۰ به مرکزآموزش فضانوردی یوری گاگارین واقع در حومه مسکو اعزام شد. دوره اول کارآموزی که تا نوامبر ۲۰۱۰ به طول انجامید، شامل آموزش زبان روسی، آشنایی با بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی، آشنایی با ناو کیهانی سایوز، آشنایی با لباس فضایی نوع سوکول، پرواز درهواپیمای ویژه توو-۱۳۴ برای مشاهدات بصری و آشنایی با سامانه های مورد نیاز در سفر مداری بود.

  در ژوئن ۲۰۱۲ به عنوان یکی از سه سرنشین ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ- ۱۵ ام انتخاب شد. او تا چند روز دیگر به فضا سفر خواهد کرد و نام خود را به عنوان نخستین زن فضانورد ایتالیا، سومین زن فضانورد اروپا و پنجاه و نهمین فضانورد زن جهان به ثبت خواهد رساند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.