فوتبال برای آینده ایران بهتر است یا فناوری فضایی؟

  در حالی بحران‌های اقتصادی، محیط‌زیست، امنیتی و اجتماعی زندگی مردم کشورمان را تحت تأثیر قرار داده، فناوری فضایی می‌تواند در مدیریت و حل این بحران‌ها بسیار تأثیرگذار باشد. فوتبال برای آینده ایران بهتر است یا فناوری فضایی؟


  عباس خاراباف: چندی پیش و در آستانه آغاز چهاردهمین دوره لیگ برتر فوتبال از طرف سازمان لیگ ایران اعلام شد که ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر جهت حضور در چهاردهمین دوره این مسابقات جمعاً ۱,۶۴۷,۴۰۸,۴۹۶,۵۰۰ ریال (حدود یک‌صد و شصت‌وچهار میلیارد و هفت‌صد و چهل میلیون تومان) هزینه کرده‌اند (و متأسفانه سهم بخش خصوصی از این مبلغ قابل‌توجه نیست). این در حالی است که به‌عنوان‌مثال و طبق ادعای کارشناسان از سال ۱۳۸۶ تاکنون برای پرتاب ۸ کاوشگر فضایی ایران جمعاً کمتر از ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است. چندی پیش نیز مدیرعامل یکی از باشگاه‌های پرطرفدار پایتخت، جمع بدهی دو باشگاه آبی و قرمز را حدوداً ۱۲۰ میلیارد تومان برآورد کرد. درحالی‌که به گفته بسیاری از کارشناسان، دانش و فناوری و در مورد به‌خصوص آن، فناوری فضایی، می‌تواند بسیاری از مشکلات کنونی کشور را ازجمله بحران‌های بیکاری، امنیت، اقتصادی، فرار مغزها، آلودگی هوا، آب و محیط‌زیست و ... را حل کند، مقایسه بودجه در نظر گرفته‌شده در حوزه‌های مختلف نشان می‌دهد که دولت، علم و فناوری به‌خصوص فناوری فضایی را مدبرانه موردتوجه قرار نمی‌دهد.

   

  بودجه‌های فضایی در دنیا


  در یک مقایسه کلی بین ۸۰ کشور دنیا که سازمان فضایی فعال داشته و درزمینهٔ فناوری فضایی سرمایه‌گذاری و هزینه کرده‌اند، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) با بودجه حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال، پرهزینه‌ترین سازمان فضایی دنیاست. پس از به ترتیب روسیه با حدود ۶ میلیارد، آژانس فضایی اروپا (اسا) با حدود ۵.۵ میلیارد دلار، فرانسه و ژاپن با حدود ۲.۵ میلیارد دلار، آلمان و ایتالیا با حدود ۲ میلیارد دلار، چین و هند با حدود ۱ میلیارد دلار و درنهایت کانادا و انگلستان با حدود ۰.۵ میلیارد دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. طبق ادعای این مقایسه ایران در مقایسه با کشورهایی همچون آرژانتین، برزیل، کره جنوبی و اوکراین که حدود ۰.۲ میلیارد دلار برای بودجه‌های فضایی خود در سال در نظر گرفته‌اند نیز در وضعیت مناسبی قرار نداشته و چیزی حدود نصف این کشورها در زمینه فناوری فضایی هزینه می‌کند. این در حالی است در حال حاضر حتی کشورهای حوزه خلیج‌فارس به اهمیت فناوری فضایی پی برده و در حال سرمایه‌گذاری‌های عظیم در این حوزه هستند و به نظر می‌رسد کشوری مثل امارات متحده عربی که به‌تازگی در زمینه توریسم فضایی نیز بسیار فعال شده، بتواند در این حوزه پیشتازی کند.


  دولت تدبیر با فناوری فضایی آشتی کند


  با توجه به اینکه اولویت اصلی دولت تدبیر و امید افزایش کیفیت زندگی مردم و حل بحران‌ها اعلام شده است، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این دولت باید بیشتر از دولت‌های قبلی به فناوری فضایی توجه و این بخش را تقویت کند. البته عده‌ای از کارشناسان اعتقاد دارند اشتباهات دولت قبل در استفاده نمایشی از پیشرفت‌ها و فعالیت‌های علمی به‌خصوص در زمینه فناوری فضایی، موجب شده تا دولت تدبیر و امید با احتیاط بیشتری در این زمینه اقدام کند. همین احتیاط به نظر بخش فضایی را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است در کوتاه‌مدت و بلندمدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری به این بخش وارد کند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان درست نیست که فناوری فضایی تحت تأثیر تصمیمات سیاسی باقی بماند و بهتر است با تدبیر بیشتر در این حوزه تصمیم‌گیری شود.


  چرا فناوری فضایی؟


  در حالت کلی هر نوع فناوری مرتبط با فضا را فناوری فضایی می‌گویند. البته فناوری فضایی جدای از دانش فضایی نیست؛ این دو ارتباط بسیار عمیق و گسترده‌ای باهم دارند. شناخت فضای پیرامون، نحوه طراحی و ساخت موشک‌های فضاپیمابر، دانش، فناوری و صنعت ماهواره، مدیریت و هدایت پروژه‌های فضایی سرنشین‌دار و بدون سرنشین، طراحی و ساخت فضاپیماهای فوق پیشرفته نظامی و غیرنظامی، ایستگاه‌های زمینی و فضایی، سامانه‌های موقعیت‌یابی و ناوبری فضایی و ... از شاخه‌های فناوری فضایی محسوب می‌شوند. فناوری فضایی کاربردهای بسیاری دارد و امروزه این فناوری از دوردست وهم‌انگیز فضا به ریزترین جزئیات زندگی روزمره ما تا حتی آشپزخانه‌ها نفوذ کرده است. کاربردهای فناوری فضایی امروزه قابل تفکیک از زندگی روزمره نوع بشر نیست. ناوبری ماهواره‌ای، ارتباطات راه دور، پخش ماهواره‌ای برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، پیش‌بینی وضع هوا و صدها کاربرد غیرمستقیم از فناوری فضایی به جزئی‌ترین لایه‌های زندگی بشر وارد شده است.


  از طرفی فناوری فضایی دارای تأثیرات ماندگار قدرتمندی بر سایر بخش‌های صنعت به‌خصوص اقتصاد دارد که این بخش دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که شبیه هیچ‌یک از سایر بخش‌های اقتصاد نیست. به‌عنوان‌مثال باوجوداینکه در حال حاضر کشورهای زیادی به فعالیت‌های مرتبط با فضا مشغول هستند، فرستادن یک فضاپیما (از هر نوع آن) به فضا و انجام مأموریت فضایی کار بسیار پیچیده و پرهزینه‌ای است؛ اما اگر کشوری یا جمعی از کشورها با همکاری یکدیگر بتوانند این فعالیت‌های پیچیده و پرهزینه را به سرانجام برسانند، پیشرفت بسیار بزرگی را به دست آورده و از این پیشرفت مردم بسیار سود خواهند برد. به این دلیل که فناوری فضایی مشکلات بخش اشتغال را حل کرده، غرور و اعتماد ملی را افزایش می‌دهد، کیفیت زندگی مردم را دگرگون ساخته و گردش مالی بسیار بالایی نیز ایجاد می‌کند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.