اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»

  این کاوشگر فضایی درمارس ۲۰۱۴ ده سال و هشت ماه پس از پرتاب، سرانجام به مقصد خود رسید. این نخستین بار در تاریخ بشر است که یک فضاپیما وارد مدار یک ستاره دنباله دارد می شود. اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»


  اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»گروه اقتصادی، «رزتا» یک کاوشگر فضایی رباتیک است که توسط سازمان فضایی اروپا برای مطالعه دقیق ستاره دنباله دار ۶۷پی/چوربوموف – گراسیمنکو(ملقب به «چوری») ساخت و راه اندازی شده است.

  این کاوشگر فضایی درمارس ۲۰۱۴ ده سال و هشت ماه پس از پرتاب، سرانجام به مقصد خود رسید.

  به گزارش بولتن نیوز به نقل از بازارخبر، این نخستین بار در تاریخ بشر است که یک فضاپیما وارد مدار یک ستاره دنباله دارد می شود.

  همچنین این سفینه کوچک فضایی برای اولین بار فرایند تبدیل صخره‌ای یخ‌زده به کوهی جوشان را لحظه به لحظه تعقیب خواهد کرد و سطح‌نشین رزتا،  اولین تجربه بشر در فرود بر سطح هسته یک دنباله‌دار است.

  رزتا از دو قسمت مدارگرد به وزن ۱۶۵ کیلوگرم  و سطح‌نشین به وزن ۱۰۰ کیلوگرم تشکیل شده است.

  مابقی وزن سفینه را سوخت، مخازن، موتورهای کنترلی و صفحات خورشیدی تشکیل می‌دهند.

  هدف از این ماموریت، که از سازمان فضایی اروپا در آلمان هدایت می شود، مشاهده و بررسی ستاره دنباله دارد «چوری» از فاصله ۱۰۰ کیلومتری است.

  در ادامه با ده رقم کلیدی در مورد این کاوشگر فضایی و همچنین سفینه «فیلی» آشنا خواهید شد.

  ۱۰سال و ۸ ماه: این عدد نشانگر تمام زمانی است که «رزتا» برای پیمودن فاصله میان زمین و «چوری» پیموده است. شایان ذکر است که تاریخ ورود این کاوشگر به مدار ستاره دنباله دار چوری دسامبر ۲۰۱۵ برآورد شده بود.


  ۱۸ کیلومتر بر ثانیه: نشانگر سرعت «رزتا» در مدار چوری است. سفینه «فیلی» نیز سرعتی معادل ۱متر بر ثانیه دارد یعنی ۶۴۸۰۰ کیلومتر در ساعت.


  ۲۲.۵ کیلومتر: فاصله ای «رزتا» تا مرکز ستاره دنباله دارد «چوری» است.


  ۷ ساعت: زمانی است که «رزتا» سفینه کاوشگر «فیلی» را به مقصد مرکز ستاره «چوری» پرتاب کرده است.


  ۲۸ دقیقه و ۲۰ ثانیه: نشان دهنده تاخیر زمانی برای ایجاد ارتباط میان «رزتا» و زمین است.


  ۲.۵ متر: دوابزار حفاری که کاوشگر «فیلی» به آن مجهز است می تواند تا عمق ۲.۵ متر مرکز «چوری» را حفر نماید.


  ۲۵ سانتی‌متر: کاوشگر «فیلی» علاوه بر دو ابزار حفاری که می تواند تا ۲.۵ متر از خاک «چوری» را حفر کنند، به ۱۰ ابزار دیگر حفاری مجهر است که توانایی حفر تا ۲۵ سانتی متری عمق خاک چوری را دارند. این ۱۰ ابزار نمونه های حفاری شده را بلافاصله پس از استخراج مورد مطالعه و تجزیه قرار می دهند ونتایج به دست آمده را به دیگر ابزار سفینه ارسال می نمایند.

  ۱۸۵.۹ کیلومتر: حداقل فاصله میان «چوری» وخورشید است. «رزتا» نیز ۲۷۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد.


  ۶.۵ میلیارد: کاوشگر «رزتا» ۶.۵ میلیارد کیلومتر را تا به امروز در فضا پیموده است.


  ۱.۳ میلیارد یورو: ماموریت «رزتا» درطول ۲۰ سال ۱.۳ میلیارد یورو برای سازمان فضایی اروژا هزینه خواهد داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.