اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»

  این کاوشگر فضایی درمارس ۲۰۱۴ ده سال و هشت ماه پس از پرتاب، سرانجام به مقصد خود رسید. این نخستین بار در تاریخ بشر است که یک فضاپیما وارد مدار یک ستاره دنباله دارد می شود. اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»


  اعداد و ارقام دیوانه‌کننده کاوشگر فضایی «رزتا»گروه اقتصادی، «رزتا» یک کاوشگر فضایی رباتیک است که توسط سازمان فضایی اروپا برای مطالعه دقیق ستاره دنباله دار ۶۷پی/چوربوموف – گراسیمنکو(ملقب به «چوری») ساخت و راه اندازی شده است.

  این کاوشگر فضایی درمارس ۲۰۱۴ ده سال و هشت ماه پس از پرتاب، سرانجام به مقصد خود رسید.

  به گزارش بولتن نیوز به نقل از بازارخبر، این نخستین بار در تاریخ بشر است که یک فضاپیما وارد مدار یک ستاره دنباله دارد می شود.

  همچنین این سفینه کوچک فضایی برای اولین بار فرایند تبدیل صخره‌ای یخ‌زده به کوهی جوشان را لحظه به لحظه تعقیب خواهد کرد و سطح‌نشین رزتا،  اولین تجربه بشر در فرود بر سطح هسته یک دنباله‌دار است.

  رزتا از دو قسمت مدارگرد به وزن ۱۶۵ کیلوگرم  و سطح‌نشین به وزن ۱۰۰ کیلوگرم تشکیل شده است.

  مابقی وزن سفینه را سوخت، مخازن، موتورهای کنترلی و صفحات خورشیدی تشکیل می‌دهند.

  هدف از این ماموریت، که از سازمان فضایی اروپا در آلمان هدایت می شود، مشاهده و بررسی ستاره دنباله دارد «چوری» از فاصله ۱۰۰ کیلومتری است.

  در ادامه با ده رقم کلیدی در مورد این کاوشگر فضایی و همچنین سفینه «فیلی» آشنا خواهید شد.

  ۱۰سال و ۸ ماه: این عدد نشانگر تمام زمانی است که «رزتا» برای پیمودن فاصله میان زمین و «چوری» پیموده است. شایان ذکر است که تاریخ ورود این کاوشگر به مدار ستاره دنباله دار چوری دسامبر ۲۰۱۵ برآورد شده بود.


  ۱۸ کیلومتر بر ثانیه: نشانگر سرعت «رزتا» در مدار چوری است. سفینه «فیلی» نیز سرعتی معادل ۱متر بر ثانیه دارد یعنی ۶۴۸۰۰ کیلومتر در ساعت.


  ۲۲.۵ کیلومتر: فاصله ای «رزتا» تا مرکز ستاره دنباله دارد «چوری» است.


  ۷ ساعت: زمانی است که «رزتا» سفینه کاوشگر «فیلی» را به مقصد مرکز ستاره «چوری» پرتاب کرده است.


  ۲۸ دقیقه و ۲۰ ثانیه: نشان دهنده تاخیر زمانی برای ایجاد ارتباط میان «رزتا» و زمین است.


  ۲.۵ متر: دوابزار حفاری که کاوشگر «فیلی» به آن مجهز است می تواند تا عمق ۲.۵ متر مرکز «چوری» را حفر نماید.


  ۲۵ سانتی‌متر: کاوشگر «فیلی» علاوه بر دو ابزار حفاری که می تواند تا ۲.۵ متر از خاک «چوری» را حفر کنند، به ۱۰ ابزار دیگر حفاری مجهر است که توانایی حفر تا ۲۵ سانتی متری عمق خاک چوری را دارند. این ۱۰ ابزار نمونه های حفاری شده را بلافاصله پس از استخراج مورد مطالعه و تجزیه قرار می دهند ونتایج به دست آمده را به دیگر ابزار سفینه ارسال می نمایند.

  ۱۸۵.۹ کیلومتر: حداقل فاصله میان «چوری» وخورشید است. «رزتا» نیز ۲۷۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد.


  ۶.۵ میلیارد: کاوشگر «رزتا» ۶.۵ میلیارد کیلومتر را تا به امروز در فضا پیموده است.


  ۱.۳ میلیارد یورو: ماموریت «رزتا» درطول ۲۰ سال ۱.۳ میلیارد یورو برای سازمان فضایی اروژا هزینه خواهد داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .