۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

  سفر فضایی کسب و کاری پر خطر با ریسک بالا محسوب می شود. به رغم پیشرفت های فناوری و اکتشافات بیشتر، بروز حوادث همچنان اجتناب ناپذیر به نظر می رسند. ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی


  به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران،اخیرا دو سانحه فضایی در کانون توجه جهانی قرار گرفته است. سفینه فضایی شرکت ویرجین که قرار است حوزه ای جدید به نام گردشگری فضایی را شکل دهد طی یکی از پروازهای آزمایشی خود دچار سانحه شد و در بیابان موهاوی سقوط کرد. طی این حادثه یکی از خلبانان این سفینه فضایی جان خود را از دست داد و خلبان دیگر نیز به شدت مجروح شده است. از سوی دیگر، یک راکت بدون سرنشین که وظیفه حمل بار به ایستگاه فضایی بین المللی را بر عهده داشت چند ثانیه پس از پرتاب در هوا منفجر شد.

  سفر فضایی کسب و کاری پر خطر با ریسک بالا محسوب می شود. به رغم پیشرفت های فناوری و اکتشافات بیشتر، بروز حوادث همچنان اجتناب ناپذیر به نظر می رسند. فضاپیما دارای سیستم هایی فوق العاده پیچیده است و جنبه های بی شماری باید در نظر گرفته شوند تا پرتاب و در صورت نیاز فرودی موفقیت آمیز صورت بگیرد. متاسفانه سیر تحول و پیشرفت سفر فضایی حوادث تلخی را در تاریخ خود ثبت کرده که برخی از آنها با تلفات جانی نیز همراه بوده اند. در ادامه پنج حادثه کلیدی در این بخش را معرفی می کنیم.

  واسخود ۲ – نوزدهم مارس ۱۹۶۵

  نقص تجهیزات هنگام بازگشت به زمین

   

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی


  ماموریت واسخود ۲ شامل نخستین راهپیمایی فضایی موفق در تاریخ محسوب می شود. این فضاپیما دارای دو سرنشین به نام های پاول بلیایف و الکسی لئونوف بود. لئونوف نخستین فضانوردی بود که فضاپیما را ترک کرد و راهپیمایی فضایی ۱۲ دقیقه ای را انجام داد. اما در زمان بازگشت فضاپیما به زمین نقص در سیستم فرود خودکار موجب شد تا خلبانان هدایت فضاپیما را بر عهده گرفته و در منطقه ای جنگلی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از منطقه فرود اصلی به زمین برسند. خوشبختانه بلیایف و لئونوف جان سالم به در بردند اما عملیات نجات آنها یک شب به طول انجامید.

  سایوز ۱ – بیست و چهارم آوریل ۱۹۶۷

  نقص چتر فرود هنگام بازگشت به زمین

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

   

  سایوز ۱ حامل ولادمیر کاماروف به عنوان فضانورد بود. متاسفانه در زمان بازگشت نه چتر اصلی و نه چتر کمکی فضاپیما باز نشد که این مساله به مرگ کاماروف منجر شد. در حقیقت مرگ وی به واسطه نقص های متعدد سیستمی رخ داد که در آزمایش های صورت گرفته توسط مهندسان گزارش شده اما مقامات شوروی سابق آن را نادیده گرفته بودند. افزون بر نقص چتر نجات مشکلات دیگری مانند خرابی پنل خورشیدی نیز وجود داشت. این تراژدی موجب شد تا پرتاب فضاپیماهای سایوز ۲ و سایوز ۳ با ۱۸ ماه تاخیر صورت بگیرد اما بهبود در برنامه فضایی روس ها را به همراه داشت.

  سایوز ۱۱ – سی ام ژوئن ۱۹۷۱

  کاهش فشار هوا در کپسول حامل خدمه هنگام بازگشت به زمین

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

   

  ماموریت سایوز ۱۱ به صورتی تراژیک پایان یافت زیرا کپسول حامل خدمه در بازگشت به زمین دچار کاهش فشار شده که نتیجه ای جز خفه شدن و مرگ سه فضانورد آن به همراه نداشت. عامل این حادثه باز ماندن دریچه تهویه تنفس هنگام بازگشت و خروج اکسیژن از کپسول بود. خدمه سایوز ۱۱ در آن زمان لباس فضایی به تن نداشتند. پس از این حادثه، فضاپیمای سایوز بازطراحی شد تا فضانواردان امکان پوشیدن لباس فضایی هنگام پرتات و فرود را داشته باشند.

  شاتل فضایی چلنجر – بیست و هشتم ژانویه ۱۹۸۶

  نقص مکانیکی هنگام پرتاب

   

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی


  با آغاز اوج گیری شاتل فضایی چلنجر و تنها پس از ۷۳ ثانیه یکی از تراژدی های تاریخ فضانوردی شکل گرفت. هفت فضانورد این شاتل به واسطه انفجار آن جان خود را از دست دادند. نقص در حلقه چنبری (O-Ring) عامل انفجار گزارش شد. تحقیقات صورت گرفته نشان داد ناسا هشدار مهندسان درباره خطرآفرین بودن استفاده از حلقه چنبری در دمای پایین صبحگاهی زمان پرتاب را نادیده گرفته است.

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

   

  شاتل فضایی کلمبیا – اول فوریه ۲۰۰۳

  انفجار هنگام بازگشت به زمین

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

   

  شاتل فضایی کلمبیا هنگام بازگشت به مرکز فضایی کندی به ناگاه از هم پاشید و بار دیگر هفت سرنشین این فضاپیما جان خود را از دست دادند. این حادثه غم انگیز به واسطه کنده شدن یک تکه فوم عایق و برخورد با بال چپ شاتل شکل گرفت. آسیب وارده اجازه نفوذ گازهای داغ به داخل شاتل و تخریب ساختار داخلی بال هنگام بازگشت به زمین را داد و در نهایت انفجار شاتل کلمبیا را موجب شد.

  ۵ حادثه مهم در تاریخ فضانوردی

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.