پنجاه و هشت زن در فضا

  یلنا سیروا به عنوان پنجاه و هشتمین زن فضانورد سفر کاوشگرانه خود را به فضا آغاز کرد.فضاپیمای «سایوز ـ ت .ام. آ ۱۴ ام» که شب پنج شنبه (۲۵ سپتامبر/ ۳ مهر) راهی فضا شده بود شش ۶ ساعت بعد از پرتاب به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسید. پنجاه و هشت زن در فضا


  این فضاپیما زمانی که در مدار ۲۲۶ مایلی (۳۶۴ کیلومتری زمین) قرار داشت به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق شد.

  فضاپیمای سایوز علاوه بر «یلنا سیرووا» فضانورد روسیه «الکساندر ساموکوتایف» و «بری ویلمور» فضانوردان روسیه و آمریکا را نیز با خود حمل کرد.

  این فضاپیما در ساعت ۲:۲۵ دقیقه بامداد جمعه (به وقت محلی) یا ۲۰:۲۵ دقیقه شب پنج شنبه (به وقت گرینویچ) از پایگاه فضایی بایکونور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

  یلنا سیروا، مهندس کارخانه انرگیا سازنده ناو های سایوز و سامانه های فضایی دیگر است و در آنجا کار طراحی و ساخت دستگاه های فضایی را برعهده دارد. او از سال ۲۰۰۷ برای سفر به فضا آموزش دیده است.


  ***زنان فضانورد از هفت کشور

  زنان فضانورد از کشورهای روسیه، آمریکا، کره جنوبی، چین، فرانسه، انگلیس وهندوستان بوده اند.

  والنتینا ترشکووا، اسوتلانا ساویتسکایا، یلنا کنداکووا، یلنا سرووا، گالینا آملکینا، یلنا دوبروکواشینا، یکاترینا ایوانووا، ناتالیا کولشووا، نادژدا کوژلنایا، تاتیانا کوزنتسووا، ایرینا ناتیشوا، اسوتلانا اوملچنکو، لاریسا پوژارسکایا، ایرینا پرونینا، ایرینا سولویوونا، ژانا یورکینا، تامارا زاخارووا از روسیه، کاترین مگان مک آرتور، تامارا جرنیگان، مارشا آیوینز، کاترین ثورنتون، هایدماری استفانیشین-پایپر، جودیت رزنیک، کرن نایبرگ، لیسا نواک، آنا لی فیشر، ساندرا مگنوس، سوزان هلمز، وندی لارنس، آیلین کالینز، کالپانا چاولا، پاملا ملروی، پگی ویتسون، تریسی کالدول، سونیتا ویلیامز ، تریسی کالدول، نیکول پاسونو استات، لارل کلارک، جوان هیگینبوتهام از آمریکا و کلودی آندره دشه ایگنره از فرانسه در زمره نخستین زنان فضانورد تاریخ قرار دارند.

  زندگینامه برخی از این زنان فضانورد به شرح ذیل است :

  ***والنتینا ترشکوا: اولین زنی که به فضا رفت

  این زن روسی نخستین زن و اولین فرد عادی بود که در تاریخ ششم ژوئن ۱۹۶۳ به فضا رفت.

  او در ابتدا کارگر کارخانه پارچه بافی بود که به چتربازی علاقه داشت و در اوقات فراغتش چتربازی می کرد.

  پس از پرواز یوری گاگارین اولین فضانورد تاریخ در سال ۱۹۶۱ به فضا، سرمهندس بخش راکت شوروی به این فکر افتاد که زنان را به فضا بفرستد. سال ۱۹۶۲ ترشکوا به عنوان کاندیدای فضانوردی انتخاب شد. از میان ۴۰۰ نفر داوطلب، فقط چهار نفر انتخاب شدند که در انتها ترشکوا شرایط اولیه انتخاب فضانورد زن چترباز زیر سی سال با قد کمتر از ۱۷۰ سانتی متر و وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم عنوان شده بود.

  تمرینات اعزام به فضا شامل پرواز در شرایط بی وزنی، تست های جداسازی، سانتریفیوژ، تئوری راکت، مهندسی دستگاه های فضایی، ۱۲۰ پرش با چتر و آموزش خلبانی با جت جنگی MIG-۱۵UTI می شد.

  افراد انتخاب شده تحت آموزش و تمرین فراوان قرار می گرفتند و پنج داوطلب باقیمانده به درجه ستوان نیروی هوایی رسیدند. و بالاخره در شانزدهم ژوئن ۱۹۶۳ ترشکوا به فضا فرستاده شد.

  او اولین زن و اولین فرد عادی بود که به فضا رفت. البته او در فضا دچار حالت تهوع و مشکلات دیگر فیزیکی شد.

  اما با این حال ۴۸ بار دور مدار زمین گشت و نزدیک به سه روز را در فضا گذراند. ترشکوا در یک پرواز بیش از همه فضانوردان آمریکایی در فضا ماند. به علاوه عکس هایی از افق گرفت که بعدها برای شناخت لایه های جو زمین مورد استفاده قرار گرفت.

  در ابتدا اتحاد جماهیر درصدد بود برنامه پرواز زنان به فضا را با جدیت دنبال کند ولی ۱۹ سال طول کشید تا دومین زن – سوتلانا ساویتسکایا- به فضا برود و هیچ یک از چهار نفر دیگر گروه فضانوردی ترشکوا هرگز پرواز نکردند.


  ***سالی کریستن راید نخستین زن فضانورد آمریکایی

  این فیزیکدان به عنوان نخستین زن فضانورد آمریکایی شناخته شده است.

  او در سال ۱۹۷۸ میلادی به سازمان ناسا پیوست و نخستین سفر فضایی اش را در سال ۱۹۸۳ در سن ۳۲ سالگی با شاتل فضایی چلنجر به انجام رساند. سالی راید هنگام انجام این ماموریت نه تنها نخستین زن فضانورد آمریکایی، بلکه جوان ترین فضانوردی آمریکایی نیز بود.


  ***سالی راید: جوان ترین فضانورد

  سالی راید فضانورد آمریکایی در سال ۱۹۸۳ و بیست سال پس از والنتینا ترشکوا به فضا رفت و اولین زن آمریکایی است که به فضا پرواز کرد. در آن زمان راید جوان ترین فضانوردی بود که به ماموریت فضایی فرستاده شد.

  سالی راید در سال ۱۹۵۱ در لس آنجلس به دنیا آمد. ابتدا در کالج سوراثمور ثبت نام کرد ولی بعد به دانشگاه استنفورد رفت و در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد. راید یکی از هشت هزار نفری بود که به آگهی ناسا (سازمان فضایی آمریکا) برای داوطلب برنامه فضایی پاسخ دادند. او در سال ۱۹۷۸ وارد ناسا شد.

  در هنگام گذراندن دوره آموزشی برقرارکننده ارتباط کپسول دومین و سومین پرواز شاتل فضایی بود و در ساخت بازوی روبات شاتل نقش فعالی داشت.

  او در تاریخ هجدهم ژوئن ۱۹۸۳ در شاتل فضایی «چنلجر» به فضا فرستاده شد و علاوه بر اولین فضانورد زن آمریکایی، اولین کسی بود که در فضا از بازوی روباتیک استفاده کرد و بازو را برای نگهداری ماهواره مورد استفاده قرار داد.


  ***کریستا مک اولیف؛ اولین زنی که در فضا کشته شد

  کریستا مک اولیف اولین زن معلمی بود که به فضا رفت. او برای برنامه فضایی ناسا «معلم در فضا» از میان ۱۱هزار داوطلب انتخاب شد و هنگام انجام ماموریت در جریان حادثه شاتل فضایی «چلنجر» کشته شد.

  مک اولیف در سال ۱۹۴۸ در بوستون ماساچوست متولد شد. پس از اتمام کالج در مدرسه ای شروع به تدریس کرد. او از جوانی تحت تاثیر ماموریت فضایی آپولو و قدم گذاشتن انسان به ماه بود.


  ***انوشه انصاری؛ اولین زن ایرانی که به فضا رفت

  انوشه انصاری اولین زن ایرانی است که به فضا رفت. البته او فضانورد حرفه ای نیست و تاجری موفق است که با هزینه شخصی به فضا پرواز کرد. او اولین زن توریست فضایی تاریخ به شمار می رود.

  انوشه انصاری در سال ۱۹۶۶ در مشهد متولد شد و سال ۱۹۸۴ به آمریکا مهاجرت کرد. در دانشگاه جورج میسن و جورج واشنگتن مهندسی برق خواند. انصاری در تاریخ هجدهم سپتامبر ۲۰۰۶ از قزاقستان به فضا رفت و ۸ روز را در ایستگاه بین المللی فضایی به سر برد.

  انصاری در این سفر چند آزمایش آژانس فضایی اروپا را نیز انجام داد. او روی لباس فضایی اش پرچم ایران را نصب کرده بود و با وجود مخالفت دولت های روسیه و آمریکا در بر داشتن پرچم از این کار خودداری کرد. او می گوید که برنامه هایی برای گسترش این ماموریت بر بالا بردن سطح آگاهی مردم در مورد زمین در سر دارد. به انصاری افتخارات و جوایز فراوانی اعطا شده است، از جمله جایزه دانشگاه جورج میسن، جایزه دانشگاه جورج واشنگتن، جایزه دستاوردهای برجسته اقتصادی، جایزه تاجر موفق جوان سال و جایزه سالانه جنوب غربی را به خود اختصاص دهد.

  مجله فورچون نیز در سال ۲۰۰۱ نام او را در لیست ۴۰ نفر فرد برتر زیر ۴۰ سال قرار داد و جایزه موفقیت اقتصادی ملی در سال ۲۰۰۰ را به خود اختصاص داد. پس از سفر به فضا نیز «جایزه مدار» انجمن ملی فضا و انجمن توریسم فضایی به او اهدا شد.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.