پنجاه و هشت زن در فضا

  یلنا سیروا به عنوان پنجاه و هشتمین زن فضانورد سفر کاوشگرانه خود را به فضا آغاز کرد.فضاپیمای «سایوز ـ ت .ام. آ ۱۴ ام» که شب پنج شنبه (۲۵ سپتامبر/ ۳ مهر) راهی فضا شده بود شش ۶ ساعت بعد از پرتاب به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسید. پنجاه و هشت زن در فضا


  این فضاپیما زمانی که در مدار ۲۲۶ مایلی (۳۶۴ کیلومتری زمین) قرار داشت به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق شد.

  فضاپیمای سایوز علاوه بر «یلنا سیرووا» فضانورد روسیه «الکساندر ساموکوتایف» و «بری ویلمور» فضانوردان روسیه و آمریکا را نیز با خود حمل کرد.

  این فضاپیما در ساعت ۲:۲۵ دقیقه بامداد جمعه (به وقت محلی) یا ۲۰:۲۵ دقیقه شب پنج شنبه (به وقت گرینویچ) از پایگاه فضایی بایکونور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

  یلنا سیروا، مهندس کارخانه انرگیا سازنده ناو های سایوز و سامانه های فضایی دیگر است و در آنجا کار طراحی و ساخت دستگاه های فضایی را برعهده دارد. او از سال ۲۰۰۷ برای سفر به فضا آموزش دیده است.


  ***زنان فضانورد از هفت کشور

  زنان فضانورد از کشورهای روسیه، آمریکا، کره جنوبی، چین، فرانسه، انگلیس وهندوستان بوده اند.

  والنتینا ترشکووا، اسوتلانا ساویتسکایا، یلنا کنداکووا، یلنا سرووا، گالینا آملکینا، یلنا دوبروکواشینا، یکاترینا ایوانووا، ناتالیا کولشووا، نادژدا کوژلنایا، تاتیانا کوزنتسووا، ایرینا ناتیشوا، اسوتلانا اوملچنکو، لاریسا پوژارسکایا، ایرینا پرونینا، ایرینا سولویوونا، ژانا یورکینا، تامارا زاخارووا از روسیه، کاترین مگان مک آرتور، تامارا جرنیگان، مارشا آیوینز، کاترین ثورنتون، هایدماری استفانیشین-پایپر، جودیت رزنیک، کرن نایبرگ، لیسا نواک، آنا لی فیشر، ساندرا مگنوس، سوزان هلمز، وندی لارنس، آیلین کالینز، کالپانا چاولا، پاملا ملروی، پگی ویتسون، تریسی کالدول، سونیتا ویلیامز ، تریسی کالدول، نیکول پاسونو استات، لارل کلارک، جوان هیگینبوتهام از آمریکا و کلودی آندره دشه ایگنره از فرانسه در زمره نخستین زنان فضانورد تاریخ قرار دارند.

  زندگینامه برخی از این زنان فضانورد به شرح ذیل است :

  ***والنتینا ترشکوا: اولین زنی که به فضا رفت

  این زن روسی نخستین زن و اولین فرد عادی بود که در تاریخ ششم ژوئن ۱۹۶۳ به فضا رفت.

  او در ابتدا کارگر کارخانه پارچه بافی بود که به چتربازی علاقه داشت و در اوقات فراغتش چتربازی می کرد.

  پس از پرواز یوری گاگارین اولین فضانورد تاریخ در سال ۱۹۶۱ به فضا، سرمهندس بخش راکت شوروی به این فکر افتاد که زنان را به فضا بفرستد. سال ۱۹۶۲ ترشکوا به عنوان کاندیدای فضانوردی انتخاب شد. از میان ۴۰۰ نفر داوطلب، فقط چهار نفر انتخاب شدند که در انتها ترشکوا شرایط اولیه انتخاب فضانورد زن چترباز زیر سی سال با قد کمتر از ۱۷۰ سانتی متر و وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم عنوان شده بود.

  تمرینات اعزام به فضا شامل پرواز در شرایط بی وزنی، تست های جداسازی، سانتریفیوژ، تئوری راکت، مهندسی دستگاه های فضایی، ۱۲۰ پرش با چتر و آموزش خلبانی با جت جنگی MIG-۱۵UTI می شد.

  افراد انتخاب شده تحت آموزش و تمرین فراوان قرار می گرفتند و پنج داوطلب باقیمانده به درجه ستوان نیروی هوایی رسیدند. و بالاخره در شانزدهم ژوئن ۱۹۶۳ ترشکوا به فضا فرستاده شد.

  او اولین زن و اولین فرد عادی بود که به فضا رفت. البته او در فضا دچار حالت تهوع و مشکلات دیگر فیزیکی شد.

  اما با این حال ۴۸ بار دور مدار زمین گشت و نزدیک به سه روز را در فضا گذراند. ترشکوا در یک پرواز بیش از همه فضانوردان آمریکایی در فضا ماند. به علاوه عکس هایی از افق گرفت که بعدها برای شناخت لایه های جو زمین مورد استفاده قرار گرفت.

  در ابتدا اتحاد جماهیر درصدد بود برنامه پرواز زنان به فضا را با جدیت دنبال کند ولی ۱۹ سال طول کشید تا دومین زن – سوتلانا ساویتسکایا- به فضا برود و هیچ یک از چهار نفر دیگر گروه فضانوردی ترشکوا هرگز پرواز نکردند.


  ***سالی کریستن راید نخستین زن فضانورد آمریکایی

  این فیزیکدان به عنوان نخستین زن فضانورد آمریکایی شناخته شده است.

  او در سال ۱۹۷۸ میلادی به سازمان ناسا پیوست و نخستین سفر فضایی اش را در سال ۱۹۸۳ در سن ۳۲ سالگی با شاتل فضایی چلنجر به انجام رساند. سالی راید هنگام انجام این ماموریت نه تنها نخستین زن فضانورد آمریکایی، بلکه جوان ترین فضانوردی آمریکایی نیز بود.


  ***سالی راید: جوان ترین فضانورد

  سالی راید فضانورد آمریکایی در سال ۱۹۸۳ و بیست سال پس از والنتینا ترشکوا به فضا رفت و اولین زن آمریکایی است که به فضا پرواز کرد. در آن زمان راید جوان ترین فضانوردی بود که به ماموریت فضایی فرستاده شد.

  سالی راید در سال ۱۹۵۱ در لس آنجلس به دنیا آمد. ابتدا در کالج سوراثمور ثبت نام کرد ولی بعد به دانشگاه استنفورد رفت و در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد. راید یکی از هشت هزار نفری بود که به آگهی ناسا (سازمان فضایی آمریکا) برای داوطلب برنامه فضایی پاسخ دادند. او در سال ۱۹۷۸ وارد ناسا شد.

  در هنگام گذراندن دوره آموزشی برقرارکننده ارتباط کپسول دومین و سومین پرواز شاتل فضایی بود و در ساخت بازوی روبات شاتل نقش فعالی داشت.

  او در تاریخ هجدهم ژوئن ۱۹۸۳ در شاتل فضایی «چنلجر» به فضا فرستاده شد و علاوه بر اولین فضانورد زن آمریکایی، اولین کسی بود که در فضا از بازوی روباتیک استفاده کرد و بازو را برای نگهداری ماهواره مورد استفاده قرار داد.


  ***کریستا مک اولیف؛ اولین زنی که در فضا کشته شد

  کریستا مک اولیف اولین زن معلمی بود که به فضا رفت. او برای برنامه فضایی ناسا «معلم در فضا» از میان ۱۱هزار داوطلب انتخاب شد و هنگام انجام ماموریت در جریان حادثه شاتل فضایی «چلنجر» کشته شد.

  مک اولیف در سال ۱۹۴۸ در بوستون ماساچوست متولد شد. پس از اتمام کالج در مدرسه ای شروع به تدریس کرد. او از جوانی تحت تاثیر ماموریت فضایی آپولو و قدم گذاشتن انسان به ماه بود.


  ***انوشه انصاری؛ اولین زن ایرانی که به فضا رفت

  انوشه انصاری اولین زن ایرانی است که به فضا رفت. البته او فضانورد حرفه ای نیست و تاجری موفق است که با هزینه شخصی به فضا پرواز کرد. او اولین زن توریست فضایی تاریخ به شمار می رود.

  انوشه انصاری در سال ۱۹۶۶ در مشهد متولد شد و سال ۱۹۸۴ به آمریکا مهاجرت کرد. در دانشگاه جورج میسن و جورج واشنگتن مهندسی برق خواند. انصاری در تاریخ هجدهم سپتامبر ۲۰۰۶ از قزاقستان به فضا رفت و ۸ روز را در ایستگاه بین المللی فضایی به سر برد.

  انصاری در این سفر چند آزمایش آژانس فضایی اروپا را نیز انجام داد. او روی لباس فضایی اش پرچم ایران را نصب کرده بود و با وجود مخالفت دولت های روسیه و آمریکا در بر داشتن پرچم از این کار خودداری کرد. او می گوید که برنامه هایی برای گسترش این ماموریت بر بالا بردن سطح آگاهی مردم در مورد زمین در سر دارد. به انصاری افتخارات و جوایز فراوانی اعطا شده است، از جمله جایزه دانشگاه جورج میسن، جایزه دانشگاه جورج واشنگتن، جایزه دستاوردهای برجسته اقتصادی، جایزه تاجر موفق جوان سال و جایزه سالانه جنوب غربی را به خود اختصاص دهد.

  مجله فورچون نیز در سال ۲۰۰۱ نام او را در لیست ۴۰ نفر فرد برتر زیر ۴۰ سال قرار داد و جایزه موفقیت اقتصادی ملی در سال ۲۰۰۰ را به خود اختصاص داد. پس از سفر به فضا نیز «جایزه مدار» انجمن ملی فضا و انجمن توریسم فضایی به او اهدا شد.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت آژانس فضایی اروپا اولین ماهواره تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کرد.
  
  تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید ناسا از اواخر سال ۲۰۱۶ مشغول ساخت مریخ نوردی است که شباهت زیادی به اتومبیل «بت موبیل» دارد. این مریخ نورد با انرژی خورشیدی کار می کند. همچنین دارای یک آزمایشگاه مخصوص خود است.  
  
  برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر ناسا اطلاعات جالبی از روند برخورد دو کهکشان منتشر کرده است.  
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود آژانس فضایی اروپا قصد دارد اولین موشک تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کند.
  
  برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند چین قصد دارد در فضا شهاب سنگ شکار کند و به مدار ماه بفرستد. این کشور در مرحله بعد قصد دارد مواد معدنی شهاب سنگ ها را نیز استخراج کند.
  
  ناسا تصاویری از سحابی ناسا تصاویری از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد ناسا با تلفیق داده‌های دریافت شده از پنج تلسکوپ مختلف، جدیدترین تصاویر را از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد.
  
  فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد، فضاپیمای بدون سرنشین X- ۳۷B روز یکشنبه در پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا در پی تکمیل ماموریت محرمانه‌ای در مدار زمین که حدود دو سال به طول انجامید، فرود آمده است.