تصاویر ارسالی اولین فضاپیمای هندی/ ورود آسیایی ها به مدار مریخ

  اکنون در اطراف مریخ و سایر اجرام آسمانی نام کشورهای بسیاری دیده می شود و ارسال فضاپیما و کاوشگرها دیگر مختص ناسا و سازمان فضایی اروپا نیست. فضاپیمای هندی توانسته است اولین تصاویر خود از سطح مریخ را به زمین ارسال کند.

  تصاویر ارسالی اولین فضاپیمای هندی/ ورود آسیایی ها به مدار مریخ


  به گزارش خبرگزاری مهر، اولین فضاپیمای هندی که سال گذشته (نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی) توسط موشک قدرتمند PSLV-XL از جنوب این کشور به فضا پرتاب شده بود، پس از طی مسافتی در حدود ۷۸۰ میلیون کیلومتر در ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی توانست در گرانش سیاره مریخ قرار بگیرد. این کاوشگر هندی در مدت حدودا ۱۰ ماه توانست به اطراف مریخ رسیده و نام هند را به عنوان اولین کشور آسیایی در ارسال کاوشگر به مریخ ثبت کند. پیش از این کشورهایی مانند ژاپن و چین نیز در تلاش بودند تا کاوشگرهایی را به فضا ارسال کنند اما با شکست مواجه شدند.

   

  تصاویر ارسالی اولین فضاپیمای هندی/ ورود آسیایی ها به مدار مریخ

   

  مریخ نورد MOM برخلاف پروژه اخیر امریکا Maven که با هزینه ای در حدود ۶۷۱ میلیون دلار به فضا پرتاب شد، هزینه ای در حدود ۷۴ میلیون دلار در برداشت. کاوشگر هندی ها مجهز به برترین سیستم ها و سنسورها است تا بتواند ماموریت خود را به بهترین شکل انجام دهد. مسئولان هندی هدف از ارسال این کاوشگر فضایی را کشف گاز متان در سطح سیاره سرخ عنوان کرده اند و اکنون ماناگالیان Mangalyaan بدون هیچ مشکلی به مسیر و ماموریت خود ادامه خواهد داد. ارسال اولین تصاویر از سطح مریخ نشانگر این موضوع است.

   

  تصاویر ارسالی اولین فضاپیمای هندی/ ورود آسیایی ها به مدار مریخ

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل در فضا، ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شماری وجود دارند که صحنه‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل تعدادی از این صحنه‌ها را به تصویر کشیده‌اند. با ما همراه باشید.
  
  پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، مسن‌ترین زن فضانورد است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد. او اخیرا رکوردهای جدیدی درفضابه ثبت رسانده است.
  
  بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد دانشمندان به نسل جدیدی از موتورها فکر می کنند که انسان را راهی فضا خواهد کرد. اینجا صحبت از موتورهای جت پلاسما است.
  
  روبات روسی به فضا می رود روبات روسی به فضا می رود روسیه روبات ویژه ای را طراحی می کند تا برای انجام ماموریت های تعریف شده در ایستگاه فضایی بین المللی بکار گرفته شود.
  
  فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه ماهواره‌های روسی که در سال ۲۰۱۳ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند، باری دیگر فعال شدند درحالی که هنوز هیچ‌کس خبر ندارد کاربری این ماهواره‌ها چیست .
  
  ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند فردا دو فضانورد در فضای خارجی ایستگاه فضایی بین المللی ماموریتی اضطراری انجام خواهند داد تا یک رایانه خراب را جایگزین کنند.
  
  اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد مأموریت‌های فضایی فراوانی در سالیان گذشته انجام شده است؛ اما به‌تازگی برنامه‌ای متفاوت توسطاسپیس ایکسو شرکت الیزیوم در حال انجام است.
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.