پیش بینی خطر وجود شکوفایی جلبکی با تصاویر ماهواره‌ای

  رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی در خصوص همکاری های این مرکز برای از بین بردن شکوفایی جلبکی در دریا اعلام کرد: برآن هستیم تا با استفاده از علم اقیانوس شناسی ماهواره ای خطر وجود شکوفایی جلبکی را از قبل اعلام کنیم. پیش بینی خطر وجود شکوفایی جلبکی با تصاویر ماهواره‌ای


  وحید چگینی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از بحث های مورد بررسی در این مرکز، کشندهای قرمز هستند که به عنوان نوعی رشد یا شکوفایی جلبکی از سال ۱۳۹۲ در سواحل فارس دیده شده اند.

  وی با بیان اینکه ما از دو جنبه کشندهای قرمز را می توانیم مورد بررسی قرار دهیم، اذعان داشت: ابتدا با روش بیولوژی به شناسایی گونه های کشندهای قرمز و گونه هایی که قبلا وجود داشته اند می پردازیم و بعد روش های ایجاد این جلبک ها را پیش بینی می کنیم.

  رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی عنوان کرد: بهترین روش پیش بینی شکوفایی جلبکی، استفاده از تصاویر ماهواره ای است.

  وی با توضیح اینکه تصاویر ماهواره ای می تواند عوامل ایجاد کننده کشندهای قرمز را بررسی کند، خاطرنشان کرد: تنها تصاویر ماهواره ای می تواند به برآورد میزان کلروفیل A و میزان دمای سطحی آب دریا کمک کند که این دو عامل اصلی به وجودآورنده شکوفایی جلبکی هستند.

  چگینی با اشاره به اینکه در تلاشیم تا با استفاده از علم اقیانوس شناسی ماهواره ای، خطر ایجاد شکوفایی جلبکی را از قبل اعلام کنیم، یادآور شد: این کار مستلزم هزینه هایی است که بتوانیم با این اعتبارات بر اساس اندازه گیری ها، به تهیه الگوریتمی برسیم تا با استفاده از آن، واقعیت ها و تصاویر ماهواره را تطبیق دهیم.

  وی با بیان اینکه به روش های پیش بینی شکوفایی جلبکی آشنا هستیم، در ادامه توضیح داد: از این طریق می توان شکوفایی جلبکی را پیش بینی کرد، ولی هنوز به این الگوریتم دست پیدا نکرده ایم.

  رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی اذعان داشت: اعتباراتی برای تعریف طرح هایی در این زمینه نیاز است.

  چگینی اظهار داشت: البته بودجه برای حل مخاطرات دیگری از جمله طوفان های حاره ای، سونامی، جریان های شکافنده، هیدرودینامیکی وجود دارد، ولی  این میزان بودجه آنقدری نیست که در همه زمینه ها صرف شود.

  وی عنوان کرد: همکاریهای این مرکز در خصوص کشندهای جلبکی با محوریت سازمان حفاظت از محیط زیست و بخش علمی موسسه علوم شیلاتی است و این همکاری از ابتدای سالی که شکوفایی مضر در سواحل دریا دیده شد، به وجود آمد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.