رصد لیزری جنگلهای زمین از فضا

  پالس‌های لیزری تابانده شده از فضا، به درک بهتر نقش جنگل‌ها در تغییرات آب و هوایی کمک می‌کنند. رصد لیزری جنگلهای زمین از فضا

   

  به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناسا بجز تمرکز بر فعالیت‌های فضایی مانند ارسال کاوشگر به مریخ و مقاصد دور دست در منظومه شمسی، از سیاره زمین نیز غافل نبوده است.

  آژانس فضایی آمریکا اوایل ماه جاری میلادی از طراحی دو ابزار رصدگر زمین برای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) خبر داد که شامل ISS-RapidScat برای رصد بادهای اقیانوسی و طوفان‌ها و CATS برای اندازه‌گیری بادها و سطح آلاینده‌های موجود در جو زمین است.

  طرح دیگری که ناسا طی هفته جاری از آغاز مراحل طراحی و ساخت آن خبر داد، ساخت دستگاه لیدار «بررسی دینامیک اکوسیستم جهانی» موسوم به GEDI برای رصد زمین از فضا است.

  لیدار – ترکیبی از دو واژه نور (light) و رادار (radar)‌ – روشی است که در آن پالس‌های لیزری از فضا به سطح زمین تابانده شده و سپس پرتوها به ابزار اولیه بازمی‌گردند؛ با اندازه‌گیری زمان بازگشت پالس لیزری به نقطه اصلی، محققان قادر به تعیین ارتفاع ویژگی‌های مختلف سیاره‌ای خواهند بود.

  دستگاه GEDI از لیدار برای نقشه‌برداری سه‌بعدی از زمین استفاده کرده و به محققان برای بررسی میزان کربن موجود درجنگل‌ها کمک می‌کند؛ این وسیله دارای سه لیزر آنبورد است که ۱۴ پرتو لیزری مجزا را به مناطق هدف می‌تاباند.

  «برایان بلر» محقق ارشد این پروژه تأکید کرد: لیدار از توانایی منحصربفرد نفوذ به عمق درختان برای اندازه‌گیری ارتفاع و ساختار داخلی جنگل به منظور تعیین مقادیر کربن موجود در آنها برخوردار است؛ پرتوهای لیزر این دستگاه کاملا ایمن بوده و خطری برای گیاهان یا انسان ایجاد نمی‌کنند.

  دستگاه GEDI‌ در طول یکسال بیش از ۱۶ میلیارد پالس لیزری را به زمین تابانده و جنگل‌های بین ارتفاع ۵۰ درجه شمال و ۵۰ درجه جنوب را پوشش می‌دهد؛ زمانیکه پالس‌های لیزری به ابزار در حال چرخش در مدار زمین بازمی‌گردند، دستگاه قادر به تمایز قایل شدن بین شاخه‌ها و برگ‌های درختان با سطح زمین خواهد بود.

  دستگاه لیدار «بررسی دینامیک اکوسیستم جهانی» سال ۲۰۱۸ آماده پرتاب به مدار زمین خواهد شد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .