درگذشت فضانوردی که چهار بار از مرزهای فضا گذشت

  «استیون ناگل» (Steven Nagel)، کیهان نورد برجسته ناسا که سابقه حضور در چهار ماموریت فضایی را دارد، روز پنج‌شنبه ۲۱ اگوست (۳۰ مرداد) در سن ۶۷ سالگی درگذشت. درگذشت فضانوردی که چهار بار از مرزهای فضا گذشت


  سیروس برزو، پژوهشگر تاریخ کیهان‌نوردی و پیشگام ترویج دانش کیهان‌نوردی در کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فناوری ایسنا گفت: استیفن نیگل، صد و هفتادمین فضانورد جهان و نود و نهمین فضانورد آمریکا در ۲۷ اکتبر ۱۹۴۶ در کانتون از ایالت ایلی نویز متولد شد. دیپلمش را از دبیرستان کانتون در ۱۹۶۴ گرفت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه ایالتی ایلینویز روی آورد.

  او توانست در سال ۱۹۶۹ در رشته مهندسی فضانوردی و هوانوردی درجه کارشناسی بگیرد و برای ادامه تحصیل به دانشگاه ایالت کالیفرنیا در فرسنو رفت. نیگل در سال ۱۹۷۸ کارشناسی ارشد خود را با تخصص مهندسی مکانیک به دست آورد.

  برزو خاطرنشان کرد: نیگل در سال ۱۹۶۹ از طریق برنامه آموزشی افسران ذخیره نیروی هوایی تفنگداران دریایی در دانشگاه ایلینویز به عضویت این گروه در آمد. در فوریه ۱۹۷۰ دوره آموزش خلبانی را درپایگاه هوایی لاردو در تگزاس به پایان رساندو پس از آن به پایگاه نیروی هوایی لوک درآریزونا برای آموزش آز مایش هواپیما های اف- ۱۰۰معرفی شد.

  از اکتبر ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۱، نیگل در شصت و هشتمین اسکادران جنگده تهاجمی خلبانی اف- ۱۰۰ در پایگاه نیروی هوایی انگلاند در لوئیزیانا خدمت کرد. او در ۱۹۷۱ یک سال به عنوان استاد خلبانان ۲۸- تی برای نیروی هوائی سلطنتی تایلند درآدرون فعالیت داشت. در بازگشت به آمریکا به آموزش خلبانان هواپیمای دی۷-آ و آزمایشگری پرواز در پایگاه نیروی هوایی انگلاند در لوئیزیانا پرداخت.

  وی افزود: نیگل از فوریه تا دسامبر ۱۹۷۵ در دانشکده خلبانی آزمایشگر نیروی هوایی آمریکا در پایگاه هوایی ادواردز در کالیفرنیا شرکت کرد و در ژانویه ۱۹۷۶ در ۶۵۱۲ اسکادران آزمایشی واقع در ادواردز گماشته شد.

  نیگل به عنوان یک خلبان آزمایشگر در برنامه های بسیاری که شامل پروازبا ۴-اف و دی۷-آ بود انجام وظیفه کرد. وی در مجموع بیش از ۹۴۰۰ ساعت پرواز شامل۶۶۵۰ ساعت با جت انجام داده است.

  نیگل در ژانویه ۱۹۷۸ توسط ناسا به عنوان فضانورد انتخاب شد. در اوت ۱۹۷۹ دوره یک ساله تمرین و آموزش را پشت سر گذاشت تا به عنوان خلبان در پروازهای شاتل شرکت کند.

  برزو تصریح کرد: وی در دوران خدمت در نیروی هوایی آمریکا و ناسا موفق به دریافت مدال و نشان های مختلفی شد که مدال های «صلیب نیروی هوایی»، «انجام عملیات هوایی»، مدال «خدمات شایسته»، مدال «رهبری برجسته» ناسا، دو مدال «خدمات استثنایی» ناسا و چهار مدال «پرواز فضایی» ناسا و همچنین نشان آکادمیک و جایزه «اوریلرایتاز» آن جمله هستند.

  از مارس ۱۹۹۵ تا سپتامبر ۱۹۹۶ او معاون مدیر مرکز فضایی جانسون در برنامه ریزی پرواز، ایمنی، قابلیت اطمینان و کنترل کیفیت بود و از سپتامبر سال ۱۹۹۶ به عنوان خلبان پژوهش در گروه عملیات پرواز کار می کرد.

  وی افزود: خلبانی تی-۳۸ که درپرواز شماره -۱ کیهان پیمای شاتل این ناو را پس از ورود به زمین استقبال و همراهی کرد، اپراتوری مرکز هدایت پروازدر جریانپرواز های شماره ۱ و ۲ کیهان پیمای شاتل‌، اعتبارسنجی نرم افزارهای آزمایشگاه تجهیزات الکترونیک شاتل وآزمایشگاه شبیه سازی پرواز از جمله وظایفی بود که نیگل قبل از نخستین سفرش به فضا برای ناسا انجام داد.

  اولین پرواز فضایی او از ۱۷ تا ۱۹۸۵ ژوئن ۲۴ به عنوان متخصص پرواز درماموریت دیسکاوری و در چارچوب پرواز شماره۵۱-جی کیهان پیمای شاتل صورت گرفت که هفت روز و یک ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۴ ثانیه طول کشید و نامش را به عنوان یکصد و هفتادمین فضانورد جهان و نود و نهمین فضانورد آمریکا به ثبت رساند.

  برزو خاطرنشان کرد: پرواز فضایی دوم نیگل از ۳۰ اکتبرتا ۶ نوامبر ۱۹۸۵ و طی ماموریت ۶۱-آ کیهان پیمای شاتل به عنوان خلبان شاتل چلنجر صورت گرفت. این سفر هفت روز و ۴۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه طول کشید.

  در سومین پرواز، نیگل فرماندهی خدمه شاتل فضایی آتلانتیس را بر عهده داشت. این ماموریت در قالب پرواز شماره ۳۷ کیهان پیمای شاتل از ۵ تا ۱۱ آوریل ۱۹۹۱ به مدت پنج روز و ۲۳ ساعت و ۳۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه صورت گرفت.

  وی افزود: نیگل از ۲۶ آوریل تا ۶ مه سال ۱۹۹۳ به عنوان فرمانده خدمه شاتل فضایی کلمبیا در پرواز شماره ۵۵ کیهان پیمای شاتل، آخرین سفر مداریش را به انجام رساند. مدت زمان این ماموریت ۹ روز و ۲۳ ساعت و ۴۱ دقیقه بود.

  نیگل در اول مارس ۱۹۹۵ از فضانوردی کناره گیری کرد اما به سمت آموزشگر فضانوردان جدید در مرکز فضایی جانسون باقی ماند. او سرانجام در ماه اوت ۲۰۱۱ به کلی خود را بازنشسته کرد. پس از بازنشستگی یک دوره سخنرانی در دانشگاه میسوری داشت.

  وی دوبار تاهل اختیار کرد و همسر دوم او، لیندا گادوین، فضانورد دیگر ناسا است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.