ماهواره های گالیله اروپا به مدار هدف نرسیدند

  دو ماهواره گالیله اروپا که به عنوان بخشی از سیستم راهبری و به منظور رقابت با سامانه «جی. پی. اس» به فضا پرتاب شده بودند، نتوانستند به مدار هدف خود ملحق شوند. ماهواره های گالیله اروپا به مدار هدف نرسیدند


  شرکت «آریان اسپیس» پرتاب کننده این سامانه ها به فضا روز شنبه اعلام کرد: ماهواره های «دورزا» (Doresa) و «میلنا» ( Milena) که روز جمعه از مرکز فضایی «کورو» واقع در گویان فرانسه و بر روی یک موشک روسی «سایوز VS۰۹» به فضا پرتاب شدند، نتوانستند به مدار هدف خود برسند.

  آریان اسپیس ادامه داد: مشاهدات انجام شده پس از جدایی ماهواره ها از این موشک روسی نشان داد که میان مداری که ماهواره ها به آن ملحق شدند و مدار برنامه ریزی شده آن یک فاصله وجود دارد.

  بنا بر این گزارش این دو ماهواره بر روی مدار پایین تر از مدار موردانتظار قرار گرفتند و محققان در حال بررسی علت این موضوع هستند؛ تصحیح مدار این دو ماهواره فرآیندی پیچیده است.

  طبق اعلام آژانس فضایی اروپا، این دو ماهواره از مرکز عملیاتشان در آلمان به دقت کنترل می شوند.

  سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی اتحادیه اروپا به نام «گالیله» به منظور رقابت با سامانه «جی.پی.اس» در حال توسعه است؛ این سامانه در نهایت دارای ۳۰ مدارگرد خواهد شد.

  سازمان فضایی اروپا برای تکمیل شدن این پروژه چند میلیارد دلاری، سالانه ۶ تا ۸ ماهواره در مدار زمین قرار خواهد داد.

  سامانه ناوبری اروپا در شرایط بسیار بد جوی، با دقت بسیار بالا در حد یک متر، رانندگان خودروها، هواپیماها و قطارها را هدایت خواهد کرد و در زمینه های مختلف دیگر مورد استفاده کابران قرار خواهد گرفت.

  در صورت بروز هر گونه اختلال، سیستم در عرض چند ثانیه کاربران را آگاه خواهد ساخت و در صورت از کار افتادن هر کدام از ماهواره ها، سه ماهواره کمکی کارآیی سامانه گالیله را تضمین خواهد کرد تا خلل و وقفه ای در دستگاه های کاربران ایجاد نشود.

  سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی اتحادیه اروپا به نام گالیله، دانشمند و ستاره شناس ایتالیایی نامگذاری شده، مردی که در اوایل قرن ۱۷میلادی گفت کره زمین ثابت نیست و بدور خورشید می گردد اما در دادگاه تفتیش عقاید کلیسا مجبور به انکار نظریه درست خود شد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .