پرتاب نانوماهواره‌ها به فضا با موشک‌های کوچک

  محققان قصد دارند از موشک‌های کوچک برای پرتاب نانوماهواره و سایر محموله‌ها به فضا استفاده کنند. پرتاب نانوماهواره‌ها به فضا با موشک‌های کوچک


  شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس و فایرفلای (Firefly)‌ با ورود به عرصه فضا، هزینه ارسال محموله‌های فضایی از جمله ماهواره‌های مینیاتوری را کاهش داده‌اند.

  در سال ۲۰۱۳ تعداد زیادی ماهواره کوچک در ابعاد جعبه کفش موسوم به کیوب‌ست (CubeSat) به فضا پرتاب شدند.

  اکنون شرکت میکرولانچرز (Microlaunchers) قصد دارد از موشک‌های کوچک‌تر به وزن ۱۰۰ کیلوگرم تا ۶۰ تن برای پرتاب ارزان‌تر محموله‌های فضایی استفاده کند؛ موشک‌های کوچک‌تر برای پرتاب نانو ماهواره‌ها و موشک‌های بزرگتر برای انتقال محموله‌های سنگین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  در حال حاضر اسپیس‌ایکس یک کیوب‌ست ۰.۹۹ کیلوگرمی را با هزینه ۱۲ هزار و ۶۰۰ دلار و فایرفلای همین ماهواره را با هزینه ۲۰ هزار دلار به فضا پرتاب می‌کند.

  هزینه پرتاب یک کیوب‌ست با استفاده از موشک‌های کوچک میکرولانچرز ۵۰ هزار دلار اعلام شده که رقمی بالاتر از سایر رقبا است، اما پرتاب این موشک بسیار ساده‌ بوده و مانند موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس نیازی به ماندن در نوبت پرتاب ندارد.

  در صورت جمع‌آوری بودجه اولیه به مبلغ ۶۰۰ هزار دلار، ساخت مجموعه اول شامل ۱۰۰ موشک کوچک بزودی آغاز می‌شود.

  با این حال محققان هشدار می‌دهند که توسعه روند پرتاب موشک توسط شرکت‌های خصوصی، خطر زباله‌های فضایی در جو را افزایش می‌دهد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .