۴ مرداد: اولین اصابت موشک V۲ به خاک انگلستان

  ۷۰ سال پیش در چنین روزی شاهکار نظامی مهندسی آلمان نازی یعنی موشک پیشرفته وی-۲ برای نخستین بار به خاک انگلستان اصابت کرد. این موشک پیشرفته اولین موشک بالستیک ساخته بشر به حساب می‌آید که قادر بود از جو زمین خارج شود و بدون استفاده از سوخت با قوانین بالستیکی به مسیر خود ادامه دهد و سپس با ورود مجدد به جو زمین به سمت هدف خود ادامه مسیر دهد. ۴ مرداد: اولین اصابت موشک V۲ به خاک انگلستان

   

   


  ۷۰ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۶ جولای ۱۹۴۴ موشک وی-۲ آلمان به خاک انگلستان اصابت کرد. موشک وی-۲ در زمان خود شاهکار مهندسی به حساب می‌آمد و به جرات می‌توان گفت که تکنولوژی بکار رفته در طراحی این موشک بسیار فراتر دانش زمان خود بود. آلمان در برنامه‌های سِری خود دستور ساخت سلاح‌های دوربرد برای از بین بردن زیرساخت‌های استراتژیک دشمن را از سال ۱۹۳۹ بصورت جدی پی گرفته بود و با طولانی شدن جنگ در یک جبهه گسترده که شامل شمال آفریقا، جبه شرق در مبارزه با شوروی و جبه غرب در مبارزه با انگلستان و متحدانش بود لزوم این نوع سلاح‌ها را برای آلمانی‌ها بعد از سال ۱۹۴۲ بیشتر کرده بود. با این هدف آلمان‌ها نخست موفق به ساخت موشک وی-۱ شدند. موشک وی-۱ بیشتر شبیه یک هواپیمای جت بدون سرنشین بود که در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد و به هدف خود اصابت می‌کرد. این موشک قادر به حمل ۸۵۰ کیلوگرم مواد منفجره بود ولی مشکل اصلی آن سرو صدای زیاد و ارتفاع پایین آن بود که باعث می‌شد هدف قرار گرفتن آن توسط هواپیما‌ها و توپ‌های ضد هوایی دشمن امکان پذیر شود.

  04.05.1393_07_01.jpg  موشک وی-۱ با وجود این موضوع که خود یک سلاح جنگی پشرفته بود که ترس به اندام متفقین انداخته بود ولی نمی‌توانست انتظارات آلمان بخاطر محدودیت‌هایش برآورده کند. در کنار طراحی موشک وی-۱ آلمان‌ها به کمک دانشمند موشکی خود فن براون که یکی از اعضای ارشد اس‌اس نیز بود موشک سری وی-۲ خود را نیز در کنار طراحی وی-۱ پیش بردند. در سال ۱۹۴۲ اولین آزمایش موفق از موشک وی-۲ ثبت گردید. جاسوسان انگلیسی و آمریکایی به سرعت گزارشات خود را به لندن ارسال کردند و غرب متوجه وجود سلاح فوق سری شد که قادر بود از خاک آلمان اهداف دور از دسترس و دور برد را هدف قرار دهد. متفقین بعد از اطلاع از وجود این نوع سلاح از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ بمباران شدیدی را در مناطقی که فکر می‌کردند آلمان‌ها در آنجا اقدام به ساخت این سلاح می‌کنند، انجام دادند تا روند ساخت این سلاح را با وقفه روبرو کنند.

  04.05.1393_07_02.jpg  آلمانی‌ها حدود ۶٫۰۰۰ موشک وی-۲ را ساختند ولی تنها توانستند از نیمی از آنها برای اهدافی در انگلستان، هلند و فرانسه استفاده کنند. شاید این موشک بدلیل این موضوع که دیر آماده بهره برداری گردید، نتوانست به آلمان‌ها در خلال جنگ جهانی دوم کمک بزرگی کند ولی بعد از جنگ زمانی که طرح‌ها و نمونه‌های این موشک در اختیار نیروهای شوروی و آمریکایی قرار گرفت فصل جدیدی را آغاز کرد. فون براون دانشمند موشکی آلمان که این موشک‌ها حاصل نبوغ مهندسی او به حساب می‌آید بعد از شکست آلمان‌ها به همراه تمام تجهیزات و طرح های موشک‌ وی-۲ به آمریکا منتقل شد و تبدیل به دانشمند موشکی آن‌ها شد.

  04.05.1393_07_03.jpg  افسانه اکتشاف فضا با همین موشک تبدیل به واقعیت شد، جایی که آمریکایی‌ها اولین عکس‌های خود را از فضا در سال ۱۹۴۶ با موشک وی-۲ آلمان که به فضا ارسال شده بود، گرفتند که این مهم حدود ۱۱ سال قبل از اسپوتنیک که در سال ۱۹۵۷ توسط مهندسان روسی به عنوان اولین ماهواره ساخته بشر به فضا ارسال شد انجام گردید. موشک وی-۲ با وجود اینکه با اهداف نظامی ساخته شد ولی بیشتر از آنکه در خدمت اهداف نظامی در جنگ جهانی دوم قرار بگیرد به شروع و گسترش دانش فضایی کمک کرد چرا که راه را برای خروج از جو برای بشر باز کرده بود و نقطه عطفی بود که درآن افسانه‌ای بوی واقعیت می‌گرفت.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.