هابل در تعقیب دوردست‌ترین هاله یک کهکشان با دقتی بی‌سابقه

  دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل دوردست‌ترین هاله کهکشان بیضوی قنطورس A را بررسی کردند. هابل در تعقیب دوردست‌ترین هاله یک کهکشان با دقتی بی‌سابقه


  به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مطالعه، مشخص شد هاله ستاره‌های این کهکشان بسیار بیش از حد انتظار از مرکز آن بسط یافته‌ و این که چنین ستاره‌هایی به صورت تعجب‌آوری مملو از عناصر سنگین هستند. این دورترین بخش یک کهکشان بیضوی است که تاکنون کاوش شده است.

  هاله‌های بسط‌یافته، مهم‌ترین اجزای یک کهکشان به شمار می‌آیند و هاله کهکشان راه شیری حاوی اطلاعاتی درباره شکل‌گیری و تکامل آن است. با این حال، اطلاعات منجمان درباره هاله‌های کهکشان‌های فراتر از راه شیری اندک است زیرا ماهیت گسترده و کم‌نور آن‌ها کاوش این اجرام را دشوار می‌سازد. دانشمندان تاکنون موفق به کشف هاله‌های ستاره‌ای معدودی در اطراف دیگر کهکشان‌ها شده‌اند.

  هم‌اکنون با استفاده از مکان فضامحور تلکسوپ هابل و دوربین پیشرفته آن، تیمی از منجمان هاله احاطه‌کننده کهکشان عظیم و بیضوی قنطورس A را که NGC ۵۱۲۸ نیز نامیده می‌شود، تا فواصل بی‌سابقه بررسی کرده‌اند. آن‌ها دریافته‌اند هاله این کهکشان بیش از حد انتظار در فضا بسط یافته و این انبساط دارای شکلی غیرمنتظره است.

  قطر هاله بررسی‌شده توسط تیم علمی معادل هشت برابر عرض ظاهری ماه گزارش شده و علاوه بر توزیع غیرمنتظره، گازهای تشکیل‌دهنده ستارگان آن دارای عناصر سنگین‌تر از هیدروژن و هلیم هستند. تعداد عناصر سنگین موجود در ستارگان هاله‌های کهکشان راه شیری و دیگر بازوهای مجاور معدود است اما ستارگان موجود در هاله کهکشان قنطورس A حتی در دوردست‌ترین نقاط آن، مملو از عناصر سنگین هستند.

  جزئیات این دستاورد علمی در Astrophysical Journal منتشر شد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.