ناسا دنیای نامریی شهاب سنگ ها را کشف می کند

  محققان ناسا یک مدل کامپیوتری جدید ایجاد کرده اند که امکان پیش بینی و شبیه سازی وقایع ناشی از برخورد باد و تشعشعات خورشید را با سطح شهاب سنگ ها با جزئیات بسیار دقیق فراهم می کند. ناسا دنیای نامریی شهاب سنگ ها را کشف می کند

   


  به گزارش ایرنا از نیچر، این مدل کامپیوتری اولین نمونه در نوع خود است که تعامل بین باد و تشعشعات خورشیدی و اجرام آسمانی کوچک و پیچیده مانند شهاب سنگ ها را با جزئیات بسیار بالا و به صورت دو بعدی نمایش می دهد.

  در این مدل از یک تکنیک پردازشی خاص استفاده شده است تا جزئیات وقایع با دقت بسیار بالایی محاسبه شوند.

  با وجود این که فضا در نگاه اول مانند یک مکنده عظیم خاموش، خالی به نظر می رسد، فعالیت های الکتریکی زیادی در آن به وقوع می پیوندد.

  سرعت باد هایی که در سطح خورشید می وزند، گاهی به یک و نیم میلیون کیلومتر در ساعت می رسد و در مدت کوتاهی تمام منظومه شمسی را در می نوردد.

  این باد ها که دارای بار الکتریکی هستند در زمان برخورد به اجرام موجود در منظومه شمسی، گردباد هایی را ایجاد می کنند و در اثر برخورد آن ها با میدان های مغناطیسی اطراف اجرام آسمانی، جریان های الکتریکی ایجاد می شود که ذرات معلق را میلیون ها کیلومتر آن طرف تر می برد. این طوفان های خورشیدی و جریان های الکتریکی ناشی از آن می تواند به فناوری های حساس مانند ماهواره ها و شبکه های برق رسانی روی کره زمین، آسیب جدی وارد کند.

  نور خورشید در سطح اجرامی مانند ماه و شهاب سنگ ها که فاقد جو هستند، موجب خروج الکترون های دارای بار منفی از سطح آن ها می شود و در نتیجه مناطقی که تحت تابش نور خورشید قرار گرفته اند، دارای بار الکتریکی مثبت می شوند.

  بادهای خورشیدی در واقع نوعی گاز با قابلیت رسانش الکتریکی است که به آن پلاسما گفته می شود. در جایی که مواد متلاشی می شوند، الکترون های دارای بار منفی که نسبتا نورانی هستند و یون های دارای بار مثبت که هزاران بار متراکم تر از الکترون ها هستند، شکل می گیرد.

  سطح کره زمین توسط میدان مغناطیسی، از برخورد مستقیم این ذرات باردار محافظت می شود؛ اما اجرام کوچکتر که فاقد جو هستند، به طور مستقیم توسط این ذرات باردار بمباران می شوند.

  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Icarus since به چاپ رسیده است.

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .