ناسا دنیای نامریی شهاب سنگ ها را کشف می کند

  محققان ناسا یک مدل کامپیوتری جدید ایجاد کرده اند که امکان پیش بینی و شبیه سازی وقایع ناشی از برخورد باد و تشعشعات خورشید را با سطح شهاب سنگ ها با جزئیات بسیار دقیق فراهم می کند. ناسا دنیای نامریی شهاب سنگ ها را کشف می کند

   


  به گزارش ایرنا از نیچر، این مدل کامپیوتری اولین نمونه در نوع خود است که تعامل بین باد و تشعشعات خورشیدی و اجرام آسمانی کوچک و پیچیده مانند شهاب سنگ ها را با جزئیات بسیار بالا و به صورت دو بعدی نمایش می دهد.

  در این مدل از یک تکنیک پردازشی خاص استفاده شده است تا جزئیات وقایع با دقت بسیار بالایی محاسبه شوند.

  با وجود این که فضا در نگاه اول مانند یک مکنده عظیم خاموش، خالی به نظر می رسد، فعالیت های الکتریکی زیادی در آن به وقوع می پیوندد.

  سرعت باد هایی که در سطح خورشید می وزند، گاهی به یک و نیم میلیون کیلومتر در ساعت می رسد و در مدت کوتاهی تمام منظومه شمسی را در می نوردد.

  این باد ها که دارای بار الکتریکی هستند در زمان برخورد به اجرام موجود در منظومه شمسی، گردباد هایی را ایجاد می کنند و در اثر برخورد آن ها با میدان های مغناطیسی اطراف اجرام آسمانی، جریان های الکتریکی ایجاد می شود که ذرات معلق را میلیون ها کیلومتر آن طرف تر می برد. این طوفان های خورشیدی و جریان های الکتریکی ناشی از آن می تواند به فناوری های حساس مانند ماهواره ها و شبکه های برق رسانی روی کره زمین، آسیب جدی وارد کند.

  نور خورشید در سطح اجرامی مانند ماه و شهاب سنگ ها که فاقد جو هستند، موجب خروج الکترون های دارای بار منفی از سطح آن ها می شود و در نتیجه مناطقی که تحت تابش نور خورشید قرار گرفته اند، دارای بار الکتریکی مثبت می شوند.

  بادهای خورشیدی در واقع نوعی گاز با قابلیت رسانش الکتریکی است که به آن پلاسما گفته می شود. در جایی که مواد متلاشی می شوند، الکترون های دارای بار منفی که نسبتا نورانی هستند و یون های دارای بار مثبت که هزاران بار متراکم تر از الکترون ها هستند، شکل می گیرد.

  سطح کره زمین توسط میدان مغناطیسی، از برخورد مستقیم این ذرات باردار محافظت می شود؛ اما اجرام کوچکتر که فاقد جو هستند، به طور مستقیم توسط این ذرات باردار بمباران می شوند.

  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Icarus since به چاپ رسیده است.

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.