کشف نوترون‌های منتشره از لایه خارجی خورشید

  فضاپیمای مسنجر ناسا موفق به شناسایی بخشی از لایه خارجی خورشید شده است که ذرات زیراتمی نسبتا پر انرژی موسوم به نوترون‌های سریع را به فضا ساطع می‌کنند. کشف نوترون‌های منتشره از لایه خارجی خورشید


  چنین ذرات باردار و پر انرژی، در حال گردش و چرخ زدن در سراسر خطوط میدان مغناطیسی عظیم ایجاد شده توسط سیستم‌های مغناطیسی وسیعی هستند که خورشید و زمین را احاطه کرده‌اند.

  نوترون‌ها در خطوط مستقیم از منطقه شعله‌ور حرکت کرده و قادر به ارائه اطلاعاتی در خصوص فرآیند فوران خورشیدی هستند.

  اطلاعات ارائه شده توسط نوترون‌ها، به محققان برای کشف یک جنبه از فرآیندهای پیچیده شتاب که مسئول ایجاد ذرات پر انرژی خورشیدی هستند، کمک می‌کند.

  به گفته «دیوید لاورنس» از آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز، برای درک تمامی فرآیندهای پیچیده در خورشید باید همه ذرات مختلف که از آن ساطع می‌شوند – مانند فوتون‌ها، الکترون‌ها، پروتون‌ها، نورتون‌ها، اشعه گاما – بدقت مورد بررسی قرار بگیرند تا اطلاعات مختلف جمع‌آوری شوند.

  این نوترون‌های سریع (fast neutrons)، اگزوسفری را در بالای تاج خورشیدی ایجاد می‌کنند که به دسته بزرگی از پروتون‌های پر انرژی تبدیل و موجب گسترش امتداد میدان مغناطیسی می‌شود.

  نتایج این مطالعه در مجله Geophysical Research منتشر شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.