بررسی برنامه ملی فضایی در ستاد نقشه جامع علمی کشور

  برنامه راهبردی پیشنهادی حوزه فضایی کشور در جلسه کارگروه مشورتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مورد بررسی قرار گرفت. بررسی برنامه ملی فضایی در ستاد نقشه جامع علمی کشور

   


  در جلسه ۱۲۴ کارگروه مشورتی ستاد نقشه جامع علمی که به ریاست دکتر منصور کبگانیان در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، برنامه راهبردی پیشنهادی حوزه فضایی کشور که توسط سازمان فضایی کشور تهیه شده است، ارائه شد.

  سازمان فضایی کشور برنامه راهبردی خود را در راستای اجرایی سازی تبصره ۳ فصل ۶ سند جامع توسعه هوافضای کشور تنظیم و ارائه کرده است.

  در این تبصره مقرر شده است دستگاه های متولی سه حوزه ( فضایی، هوایی و هوانوردی و دفاعی هوافضا) طی مدت یک سال از ابلاغ سند هوافضا، اسناد عملیاتی حوزه خود را تدوین و پس از تصویب در مراجع ذی صلاح، به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تقدیم کنند.

  سند جامع توسعه هوافضای کشور که از اسناد ملی ذیل نقشه جامع علمی کشور است، اواخر سال ۱۳۹۱ پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.

  در گزارش سازمان فضایی کشور، برنامه راهبردی پیشنهادی حوزه فضایی به سه محور کلی اعزام انسان به فضا، ماهواره مخابراتی و ماهواره سنجش از دور تقسیم شده است.

  همچنین پیش از دستور جلسه کارگروه مشورتی ستاد نقشه جامع علمی کشور، فرازهایی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در دیدار اخیر اساتید، محققان و پژوهشگران دانشگاه ها با معظم له مورد بازخوانی قرار گرفت.

  تأکید بر اهمیت تداوم جدی، پرشتاب و همه جانبه نهضت علمی، متوقف کردن حرکت علمی کشور به عنوان یکی از نقشه های اصلی دشمن، بی اثر کردن تحریم ها با پیشرفت علمی، تبدیل شدن دانشگاه ها به باشگاه های سیاسی سمّی مهلک برای حرکت علمی کشور و تعیین سهم دانشگاه های مختلف در اجرای جامع علمی براساس مزیت ها و ظرفیت های هر دانشگاه، بخش هایی از فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله العالی» بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.