نظارت روزانه بر سلامت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با یک قطره خون

  سازمان فضایی اروپا (اسا) در حال ساخت یک آزمونگر پیش‌ساخت برای فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی است که می‌تواند طی چند دقیقه از روی یک قطره خون آنها، بیماریشان را تشخیص دهد. نظارت روزانه بر سلامت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با یک قطره خون


  دستگاه نهایی به ارائه بررسی‌های سریع بهداشتی برای تحقیقات علمی خواهد پرداخت.

  قطره خون بر روی دستگاه قابل حملی قرار خواهد گرفت که روی یک دی‌وی‌دی کوچک دیسک مانند ساخته شده است. این دیسک با چرخش خود، پلاسما و خونابه را برای طیف گسترده‌ای از آزمایشات همزمان از هم جدا می‌کند.

  بر روی زمین در حال حاضر دستگاههای زیادی به این منظور وجود دارد؛ برای مثال یک واحد آزمایشگاه خودکار می‌تواند بیماریهای مختلفی همچون بیماری‌های قلبی، سرطان پروستات، دیابت و بیماری کبدی را پوشش دهد.

  دستگاه فضایی توسط شرکت ایرلندی Radisens Diagnostic ساخته شده که از سال ۲۰۱۱ در حال همکاری با اسا است.

  مرحله اول همکاری این شرکت با اسا به ارزیابی تناسب دستگاه برای فضا پرداخته و در مرحله جدید قرار است پیش‌ساختهای عملی برای استفاده در ایستگاه فضایی و دیگر ماموریتهای فضایی سرنشین‌دار طراحی شود.

  زندگی در حالت بی‌وزنی در شرایط محبوس در ایستگاه فضایی می‌تواند عواقب منفی زیادی با خود به همراه داشته باشد اما نظارتهای روزانه توسط کارشناسان پزشکی در زمین نیز محدود است.

  سازمان فضایی اروپا به طرح شرکت Radisens برای تشخیص‌های روزانه از روی یک قطره خون در فضا علاقه‌مند شده است چرا که با آن می‌توان بر شاخص‌های فیزیولوژیکی فضانوردان بدون نیاز به انتقال نمونه‌های خون به زمین نظارت داشت.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.