نظارت روزانه بر سلامت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با یک قطره خون

  سازمان فضایی اروپا (اسا) در حال ساخت یک آزمونگر پیش‌ساخت برای فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی است که می‌تواند طی چند دقیقه از روی یک قطره خون آنها، بیماریشان را تشخیص دهد. نظارت روزانه بر سلامت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با یک قطره خون


  دستگاه نهایی به ارائه بررسی‌های سریع بهداشتی برای تحقیقات علمی خواهد پرداخت.

  قطره خون بر روی دستگاه قابل حملی قرار خواهد گرفت که روی یک دی‌وی‌دی کوچک دیسک مانند ساخته شده است. این دیسک با چرخش خود، پلاسما و خونابه را برای طیف گسترده‌ای از آزمایشات همزمان از هم جدا می‌کند.

  بر روی زمین در حال حاضر دستگاههای زیادی به این منظور وجود دارد؛ برای مثال یک واحد آزمایشگاه خودکار می‌تواند بیماریهای مختلفی همچون بیماری‌های قلبی، سرطان پروستات، دیابت و بیماری کبدی را پوشش دهد.

  دستگاه فضایی توسط شرکت ایرلندی Radisens Diagnostic ساخته شده که از سال ۲۰۱۱ در حال همکاری با اسا است.

  مرحله اول همکاری این شرکت با اسا به ارزیابی تناسب دستگاه برای فضا پرداخته و در مرحله جدید قرار است پیش‌ساختهای عملی برای استفاده در ایستگاه فضایی و دیگر ماموریتهای فضایی سرنشین‌دار طراحی شود.

  زندگی در حالت بی‌وزنی در شرایط محبوس در ایستگاه فضایی می‌تواند عواقب منفی زیادی با خود به همراه داشته باشد اما نظارتهای روزانه توسط کارشناسان پزشکی در زمین نیز محدود است.

  سازمان فضایی اروپا به طرح شرکت Radisens برای تشخیص‌های روزانه از روی یک قطره خون در فضا علاقه‌مند شده است چرا که با آن می‌توان بر شاخص‌های فیزیولوژیکی فضانوردان بدون نیاز به انتقال نمونه‌های خون به زمین نظارت داشت.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .