موتور فضاپیمای قدیمی ناسا روشن شد

  محققان پس از ۲۷ سال موفق شدند موتورهای کاوشگر خورشیدی ISEE-۳ ناسا را بار دیگر روشن کنند. موتور فضاپیمای قدیمی ناسا روشن شد


  کاوشگر خورشیدی ISEE-۳ ناسا سال ۱۹۷۸ با هدف بررسی بادهای خورشیدی به فضا پرتاب و به عنوان نخستین فضاپیما در یکی از نقاط لاگرانژی - بین زمین و خورشید - مستقر شد.

  پس از کامل کردن این مأموریت، در سال ۱۹۸۲ راهی مأموریت ملاقات با دنباله‌دار۲۱P/Giacobini–Zinner و سپس دنباله‌دار هالی شد، اما بدلیل پاسخ ندادن فضاپیما به دستورات ارسالی از سوی مرکز کنترل زمینی، ارتباط با ISEE-۳ قطع شد.

  به تازگی گروهی از محققان علوم فضایی در پروژه ISEE-۳ Reboot از طریق رصدخانه رادیویی آرسیبو (Arecibo) در پورتوریکو اقدام به رهگیری مسیر حرکت فضاپیما کرده و موفق به برقراری ارتباط دو سویه با کاوشگر خورشیدی شدند.

  موتورهای فضاپیما که از سال ۱۹۸۷ روشن نشده بودند، در تاریخ دوم ژوئیه (۱۱ تیر) پس از ۲۷ سال بار دیگر روشن شده و تعداد دورهای چرخش موتور از ۱۹.۱۶ به ۱۹.۷۶ دور بر دقیقه (RPM) افزایش پیدا کرد که برای قرار دادن فضاپیما در مسیر اصلاح شده کافی است.

  گام بعدی محققان، تغییر مسیر فضاپیما اعلام شده است که طبق برنامه‌ریزی هفتم ژوئیه (۱۶ تیر) انجام خواهد شد؛ این تغییر مسیر برای برقراری ارتباط کامل فضاپیما با زمین و بررسی نحوه عملکرد ۱۳ ابزار علمی آن ضروری است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.