جو خورشید بزرگتر از تصورات قبلی است

  مطالعه صورت گرفته توسط محققان نشان می‌دهد، تاج خورشیدی – جو وسیعی از ذرات خورشیدی که این ستاره را در برگرفته‌اند – بسیار بزرگتر از تصورات قبلی بوده و تا ۸ میلیون کیلومتر بالاتر از سطح خورشید گسترش یافته است. جو خورشید بزرگتر از تصورات قبلی است


  اطراف خورشید، فضای وسیعی از ذرات خورشیدی وجود دارد که محل فوران‌های خورشیدی، ستون‌های غول‌پیکر مواد و ازدحام میدان‌های مغناطیسی است.

  محققان موسسه تحقیقات ساوث‌وست، با استفاده از رصدخانه روابط خورشیدی زمینی (STEREO) دریافتند که این جو موسوم به تاج خورشیدی (corona) بسیار بزرگتر از محاسبات قبلی است.

  این مشاهدات، نخستین اندازه‌گیری مستقیم از مرز درونی هلیوسفر – حباب غول‌پیکر در برگیرنده ذرات خورشیدی در اطراف خورشید و همه سیارات – محسوب می‌شود.

  با ترکیب اطلاعات بدست آمده توسط STEREO با داده های فضاپیمای وویجر ۱ از مرز بیرونی هلیوسفر، میزان گسترش این حباب محلی تعیین شد.

  محققان امواجی موسوم به امواج مگنتوسونیک (magnetosonic) و ترکیبی از امواج صوتی و امواج مغناطیسی موسوم به امواج Alfven را مورد مطالعه قرار دادند؛ برخلاف نوسان امواج صوتی بر روی زمین که در هر ثانیه صدها بار روی می‌دهد، نوسان این امواج یک بار در هر چهار ساعت است.

  ردیابی امواج مگنتوسونیک نشان داد که مواد در سراسر این فضای گسترده، در تماس طولانی‌تری با مواد خورشیدی هستند و حتی تا ۸ میلیون کیلومتر دورتر از سطح خورشید، طوفان‌های عظیم خورشیدی یا فوران‌های عظیم تاجی قادر به بازسازی اثرات موج‌دار احساس شده در تاج خورشیدی هستند.

  کاوشگر خورشیدی Solar Probe Plus ناسا که سال ۲۰۱۸ با هدف بررسی دقیق خورشید راهی فضا می‌شود، جزئیات بیشتری در این خصوص در اختیار محققان قرار خواهد داد.

  نتایج این مطالعه در مجله Astrophysical منتشر شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .