اولین اسکنر پزشکی اشعه X به فضا ارسال می شود

  محققان آمریکایی مرکز پیشرفت علم در فضا (CASIS) اولین اسکنر پزشکی را به زودی به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می کنند. اولین اسکنر پزشکی اشعه X به فضا ارسال می شود


  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ناسا، تمام شرایط جسمی فضانوردان مانند تراکم استخوان ها، میزان باروری، سطح فاکتورهای خونی و عملکرد تمام ارگان ها، قبل و بعد از سفر بررسی می شود تا اطلاعات جامعی در مورد تاثیر فضا بر سلامتی حاصل شود؛ ولی تابحال هیچ فناوری وجود نداشته که تعیین کند در طول سفر و به طور همزمان چه اتفاقی در بدن فضانوردان رخ می دهد.

  محققان مرکز پیشرفت علم در فضا (CASIS) قصد دارند که اولین اسکنر پزشکی را همراه با فضانوردان ارسال کنند تا وضعیت بدن به طور لحظه ای و در طول سفر و زمانی که فضانوردان در یک مدار خاص قرار دارند، بررسی شود.

  استخوان ها به ازای هر ماه سفر فضایی، یک تا دو درصد از جرم خود را از دست می دهند. ماهیچه ها نیز یکی از ارگان های آسیب پذیر در شرایط گرانشی پایین هستند.

  بنابراین هیچ فضانوردی اجازه ندارد بیشتر از شش ماه در سفر فضایی باشد.

  در مطالعات قبلی چند موش به مدت ۹۱ روز به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شدند. موش ها پس از بازگشت به زمین دچار کم خونی شده بودند و قدرت باروری آنان از بین رفته بود.

  ایستگاه فضایی تابحال هیچ منبع تشعشعی را تجربه نکرده است و این اولین بار است که یک اسکنر اشعه X در آن قرار می گیرد. توسعه این دستگاه که Bone Densitometer نام دارد، دو سال زمان برده است.

  طرز استفاده و تعمیر این دستگاه به فضانوردان آموزش داده می شود تا هیچ خطری فضانوردان و ایستگاه فضایی را تهدید نکند.

  تمام سیم های اسکنر های معمولی با پی وی سی احاطه شده اند. این مواد زمانی که گرم می شوند، یک گاز سمی تولید می کنند که در فضای بسته بسیار خطرناک است.

  محققان در ساخت Bone Densitometer بجای پی وی سی از تفلون استفاده کرده اند و تمام قطعات ساخته شده از جنس قلع و روی، جای خود را به استیل داده اند.

  این دستگاه تاشو است؛ یعنی زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرد جمع می شود و در گوشه ای قرار می گیرد.

  قرار است اسکنر Bone Densitometer در اواخر ماه اگوست توسط محموله شرکت خصوصی آمریکایی SpaceX ارسال شود و ۲۰ موش به همراه آن به سفر شش ماهه ارسال شوند.

  این پروژه علاوه بر مشاهده اثرات بی ورنی در بدن قرار است تغییرات سد خونی مغز را نیز در فضا بررسی کند تا اطلاعات مفیدی در زمینه مشکلات شناختی و بصری پس از پروازهای فضایی در اختیار دانشمندان قرار دهد.

  نمونه اولیه این دستگاه که برای موش ها طراحی شده است، حاوی یک محفظه بسته است تا از پراکنده شده ادرار و مدفوع این جوندگان جلوگیری شود.

  در حال حاضر به کمک تمرینات هدفدار و رژیم غذایی مناسب، تاثیرات مضر سفرهای فضایی تا حدی کاهش یافته است و محققان معتقدند که تکنولوژی اشعه X اطلاعات ارزشمندی را در زمینه سلامت فضانوردان در فضا دراختیار قرار می دهد و می توان این اثرات را به حداقل کاهش داد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.