اسامی ۴ ماهواره آماده پرتاب/ امکان اندازه‌گیری جزر و مد سطح دریای خزر

  قائم مقام سازمان فضایی ایران از پرتاب چهار ماهواره ایرانی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: هم اکنون ماهواره های شریف‌ ست، فجر، تدبیر و ناهید قابلیت پرتاب را دارند و در دستور کار پرتاب قرار گرفته اند. اسامی ۴ ماهواره آماده پرتاب/ امکان اندازه‌گیری جزر و مد سطح دریای خزر


  به گزارش خبرنگار مهر، حمید فاضلی صبح امروز دوشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه اطلاعاتی سطح زیر کشت محصولات استراتژیک با استفاده از ماهواره های سنجش از دور اظهار داشت: سازمان فضایی در تلاش است برای نشان دادن تاثیرگذاری در ارتقاء سطح زندگی مردم و ایجاد رفاه در وضعیت معیشت و سلامت هموطنان ماهواره هایی را طراحی و در مدار زمین استقرار دهد. بدین ترتیب این ماهواره ها می توانند در سطح زندگی مردم با توجه به ویژگی هایی که دارند موثر واقع شوند. برای مثال از ماهواره های سنجش از دور برای پایش اطلاعات تولیدی و نیز اطلاعات مربوط به اندازه گیری محیطی استفاده خواهیم کرد.

  وی ادامه داد: با راه اندازی سامانه اطلاعاتی اندازه گیری سطح زیرکشت محصولات استراتژیک از امروز اطلاعات تولید محصول برنج که تاکنون به سختی دریافت می شد، با استفاده از فناوری های ساخت داخل به مرحله عملیاتی رسیده است. بر این اساس، اطلاعات مربوط به اندازه‌گیری محصولات برنج، چای و پنبه در سه استان کشور به راحتی قابل پایش و کنترل است.

  فاضلی با بیان اینکه امروزه در اروپا کشاورزان برای دریافت اطلاعات مزارع خودشان بیش از ۱۰ یورو پرداخت می کنند، افزود: با ایجاد این سامانه هر کشاورز برای هر هکتار مبلغ هزار تومان پرداخت خواهد کرد.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با بیان اینکه با اجرای این سامانه ۱۳۰ هزار هکتار برنج زیر کشت با استفاده از ماهواره های سنجش از دور پیش‌بینی و ارزیابی خسارت می شود، گفت: کنترل آفت و عوامل خسارت‌زا و نیز تضمین تولید برنج از جمله اهداف این سامانه اطلاعاتی است.

  وی با بیان اینکه این پروژه از سال ۹۰ در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: مدیریت بحران کشور در شرایط بحران با ماهواره های سنجش از دور از جمله اهداف بلندمدت ایجاد این مدل سامانه ها در سازمان فضایی ایران است. بر این اساس، میزان مدیریت چرخه آب، میزان مدیریت برق و وضعیت رودهای مرزی از دیگر مواردی است که در آینده نزدیک از این سامانه خروجی خواهیم گرفت.

  در همین حال، تصاویر پیش‌روی و پس‌روی سطح دریای خزر را با استفاده از ماهواره سنجش از دور در اختیار مسئولان قرار داده ایم که این پروژه در مرکز فضایی البرز به اجرا درآمده است.

  فاضلی با بیان اینکه با اجرای سامانه مدیریت اطلاعات سطح زیرکشت کشاورزی ۸۰ تا ۹۰ درصد خسارت وارده به محصولات قابل پیش بینی خواهد بود و هر ۱۰ روز یکبار اطلاعات مربوط به توده محصول، میزان آب رسانی، استرس های حرارتی و دمایی و آسیب های آفت قابل پیش‌بینی خواهد بود.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه تاکنون دانش در اختیار برخی کشورهای اروپایی بود، اضافه کرد: این کشورها نیاز ما به اطلاعات خام ماهواره ای را نیز در اختیارمان قرار نمی دادند و بر این اساس با بومی سازی این فناوری در کشور دیگر نیاز به اتکاء به مدل‌های خارجی نخواهیم داشت.

  وی در همین حال رفع چندگانگی آمارهای فرآیند تولید محصول، برنامه ریزی برای خرید محصولات و نیز حذف روش های سنتی در تولید محصولات استراتژیک را از دیگر ویژگی های مهم اجرای این سامانه برشمرد.

  چهار ماهواره ایرانی در دستور پرتاب

  فاضلی در جمع خبرنگاران از پرتاب چهار ماهواره ایرانی تا پایان سال خبر داد و گفت: هم اکنون ماهواره های شریف ست، فجر و تدبیر روی میز کار قرار دارند و نیز ماهواره ناهید با ماهواره‌بر سفیر ۱-B قابلیت پرتاب را دارد که پیش بینی می شود امسال و تا اواخر سال این ماهواره‌ها در نوبت پرتاب قرار گیرند.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با بیان اینکه برنامه های پرتاب برای هفته جهانی فضا نیز در دستور کار است، بیان کرد: هم اکنون در حال هماهنگی در زمینه پایگاه پرتاب و ایستگاه های زمینی ماهواره ای هستیم.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .