اسامی ۴ ماهواره آماده پرتاب/ امکان اندازه‌گیری جزر و مد سطح دریای خزر

  قائم مقام سازمان فضایی ایران از پرتاب چهار ماهواره ایرانی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: هم اکنون ماهواره های شریف‌ ست، فجر، تدبیر و ناهید قابلیت پرتاب را دارند و در دستور کار پرتاب قرار گرفته اند. اسامی ۴ ماهواره آماده پرتاب/ امکان اندازه‌گیری جزر و مد سطح دریای خزر


  به گزارش خبرنگار مهر، حمید فاضلی صبح امروز دوشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه اطلاعاتی سطح زیر کشت محصولات استراتژیک با استفاده از ماهواره های سنجش از دور اظهار داشت: سازمان فضایی در تلاش است برای نشان دادن تاثیرگذاری در ارتقاء سطح زندگی مردم و ایجاد رفاه در وضعیت معیشت و سلامت هموطنان ماهواره هایی را طراحی و در مدار زمین استقرار دهد. بدین ترتیب این ماهواره ها می توانند در سطح زندگی مردم با توجه به ویژگی هایی که دارند موثر واقع شوند. برای مثال از ماهواره های سنجش از دور برای پایش اطلاعات تولیدی و نیز اطلاعات مربوط به اندازه گیری محیطی استفاده خواهیم کرد.

  وی ادامه داد: با راه اندازی سامانه اطلاعاتی اندازه گیری سطح زیرکشت محصولات استراتژیک از امروز اطلاعات تولید محصول برنج که تاکنون به سختی دریافت می شد، با استفاده از فناوری های ساخت داخل به مرحله عملیاتی رسیده است. بر این اساس، اطلاعات مربوط به اندازه‌گیری محصولات برنج، چای و پنبه در سه استان کشور به راحتی قابل پایش و کنترل است.

  فاضلی با بیان اینکه امروزه در اروپا کشاورزان برای دریافت اطلاعات مزارع خودشان بیش از ۱۰ یورو پرداخت می کنند، افزود: با ایجاد این سامانه هر کشاورز برای هر هکتار مبلغ هزار تومان پرداخت خواهد کرد.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با بیان اینکه با اجرای این سامانه ۱۳۰ هزار هکتار برنج زیر کشت با استفاده از ماهواره های سنجش از دور پیش‌بینی و ارزیابی خسارت می شود، گفت: کنترل آفت و عوامل خسارت‌زا و نیز تضمین تولید برنج از جمله اهداف این سامانه اطلاعاتی است.

  وی با بیان اینکه این پروژه از سال ۹۰ در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: مدیریت بحران کشور در شرایط بحران با ماهواره های سنجش از دور از جمله اهداف بلندمدت ایجاد این مدل سامانه ها در سازمان فضایی ایران است. بر این اساس، میزان مدیریت چرخه آب، میزان مدیریت برق و وضعیت رودهای مرزی از دیگر مواردی است که در آینده نزدیک از این سامانه خروجی خواهیم گرفت.

  در همین حال، تصاویر پیش‌روی و پس‌روی سطح دریای خزر را با استفاده از ماهواره سنجش از دور در اختیار مسئولان قرار داده ایم که این پروژه در مرکز فضایی البرز به اجرا درآمده است.

  فاضلی با بیان اینکه با اجرای سامانه مدیریت اطلاعات سطح زیرکشت کشاورزی ۸۰ تا ۹۰ درصد خسارت وارده به محصولات قابل پیش بینی خواهد بود و هر ۱۰ روز یکبار اطلاعات مربوط به توده محصول، میزان آب رسانی، استرس های حرارتی و دمایی و آسیب های آفت قابل پیش‌بینی خواهد بود.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه تاکنون دانش در اختیار برخی کشورهای اروپایی بود، اضافه کرد: این کشورها نیاز ما به اطلاعات خام ماهواره ای را نیز در اختیارمان قرار نمی دادند و بر این اساس با بومی سازی این فناوری در کشور دیگر نیاز به اتکاء به مدل‌های خارجی نخواهیم داشت.

  وی در همین حال رفع چندگانگی آمارهای فرآیند تولید محصول، برنامه ریزی برای خرید محصولات و نیز حذف روش های سنتی در تولید محصولات استراتژیک را از دیگر ویژگی های مهم اجرای این سامانه برشمرد.

  چهار ماهواره ایرانی در دستور پرتاب

  فاضلی در جمع خبرنگاران از پرتاب چهار ماهواره ایرانی تا پایان سال خبر داد و گفت: هم اکنون ماهواره های شریف ست، فجر و تدبیر روی میز کار قرار دارند و نیز ماهواره ناهید با ماهواره‌بر سفیر ۱-B قابلیت پرتاب را دارد که پیش بینی می شود امسال و تا اواخر سال این ماهواره‌ها در نوبت پرتاب قرار گیرند.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران با بیان اینکه برنامه های پرتاب برای هفته جهانی فضا نیز در دستور کار است، بیان کرد: هم اکنون در حال هماهنگی در زمینه پایگاه پرتاب و ایستگاه های زمینی ماهواره ای هستیم.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.