سامانه اندازه گیری، تحلیل مدیریت و پایش اطلاعات سطح زیر کشت محصولات استراتژیک افتتاح شد

  سامانه اطلاعاتی اندازه گیری، تحلیل مدیریت و پایش اطلاعات سطح زیر کشت محصولات استراتژیک روز دوشنبه در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد. سامانه اندازه گیری، تحلیل مدیریت و پایش اطلاعات سطح زیر کشت محصولات استراتژیک افتتاح شد


  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، قائم مقام سازمان فضایی ایران در مراسم افتتاحیه این سامانه که در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد گفت: پروژه ایجاد سامانه اطلاعاتی اندازه گیری، تحلیل مدیریت و پایش اطلاعات سطح زیر کشت محصولات استراتژیک براساس نیاز و تقاضای واحدهای مرتبط در وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۰ تحت پوشش سازمان فضایی ایران طراحی و به اجرا گذاشته شده است.

  حمید فاضلی افزود: هدف اصلی این پروژه بهبود نظام آمار کشاورزی از طریق طراحی و ایجاد یک سیستم اطلاعاتی پویا برای اندازه گیری سطح زیر کشت، پایش فرآیند تولید، اندازه گیری میزان تولید و تعیین پارامترهای مختلف بهره وری بوده است.

  وی با اشاره به اهمیت محصول برنج گفت: مطابق برنامه پیش بینی شده در مرحله اول یک سیستم آزمایشی برای محصول برنج در استان های گلستان، مازندران و گیلان ایجاد شده که باید در مرحله بعدی ضمن توسعه علمی و فنی سیستم و اجرای مجدد آن برای محصول برنج هر سال یک محصول استراتژیک دیگر به فهرست محصولات مورد پایش سامانه افزوده شود.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران گفت: این پروژه براساس تلفیقی از فناوری های نوین سنجش از دور، توسعه سیستم های اطلاعاتی، جغرافیایی، فناوری انتقال اطلاعات و علوم مربوط به شناخت و مدل سازی فرآیند تولید محصولات کشاورزی طراحی شده است.

  فاضلی خاطرنشان کرد: در نتیجه اجرای این پروژه سطح زیرکشت محصول برنج اندازه گیری شده و رشد و تولید محصول برنج از ابتدا تا انتهای فصل رشد مورد پایش قرار گرفته و نقشه های ۱۰ روزه ای مربوط به شاخص های تولید محصول برنج تولید می شود.

  وی افزود: اکنون مرحله اول این پروژه با موفقیت به پایان رسیده و نتایج پایش فرآیند تولید محصول برنج در استان های شمالی کشور در یک سامانه اطلاعاتی سازمان دهی و آماده بهره برداری آزمایشی در بخش های مختلف ستادی و اجرایی کشاورزی شده است.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران گفت: خروجی این سامانه مشتمل بر ۱۸۰۰ لایه اطلاعاتی در دو گروه اصلی و فرعی با قابلیت تفکیک به استان، شهرستان و دهستان است.

  فاضلی گفت: خروجی های اصلی این سامانه شامل نقشه سطح زیر کشت برنج و نقشه عملکرد و تولید برنج است.

  وی در مورد خروجی های فرعی این سامانه نیز به نقشه های دوره ای (۱۰روزه) مربوط به مصرف آب، نقشه های دوره ای مقدار زیست توده، نقشه های طول دوره رشد، نقشه های دوره ای تنش های محیطی، نقشه شاخص های موثر در رشد و نقشه های روزانه پارامترهای هواشناسی اشاره کرد.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران افزود: همچنین با استفاده از اطلاعات سنجش از راه دور می توانیم به مدیریت بحران کشور کمک کنیم بعنوان نمونه ما اکنون سامانه اطلاعات برق سنجی داریم که می تواند میزان برق را شناسایی کند.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران همچنین در جمع خبرنگاران گفت: گاها این گونه تلقی می شود که بیشتر تلاش های ما صرف دستیابی به هوا و ساخت ماهواره شده است اما هدف اصلی ما این است که ماهواره ها را مستقر کنیم تا برای ما پهنای باند ایجاد کنند.

  فاضلی ادامه داد: ما همچنین از ماهواره های سنجش از راه دور که از مدارهای پایین تر پرتاب می شوند، قصد دریافت اطلاعات داریم چرا که بعنوان نمونه اطلاعات پایش برنج را با سختی و با واسطه و قیمت بالا از کشورهای خارجی بدست می آوردیم اما در حال حاضر اطلاعات مربوط به اندازه گیری ، مدیریت و پایش محصولات راهبردی کشاورزی را در سه استان فراهم کرده ایم.

  قائم مقام سازمان فضایی ایران افزود: همچنین با استفاده از اطلاعات سنجش از راه دور می توانیم به مدیریت بحران کشور کمک کنیم بعنوان نمونه ما اکنون سامانه اطلاعات برق سنجی داریم که می تواند میزان برق را شناسایی کند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.