برنامه های ایران در استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو اعلام شد

  هیات اعزامی ایران به پنجاه و هفتمین اجلاس کمیته اصلی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحدد (کوپوس)، فعالیتها و برنامه های کشورمان را در استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو تشریح کردند. برنامه های ایران در استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو اعلام شد

   

  به گزارش خبرنگار مهر، پنجاه و هفتمین اجلاس کمیته اصلی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس) از تاریخ ۲۱ لغایت ۳۰ خرداد سال جاری در مقر سازمان ملل متحد در وین برگزار شد. در این اجلاس هیاتی متشکل از دکتر حمید فاضلی، قائم مقام سازمان فضایی ایران و مهندس شفتی، مشاور عالی معاونت اجرائی رئیس جمهور در امور بین الملل و حقوق فضا به عنوان نمایندگان کشورمان حضور داشتند و به ارائه دستاوردها و دیدگاههای کشورمان در حوزه فضا پرداختند.

  اهمیت موضوع توسعه پایدار فعالیتهای فضایی یکی از موضوعات مطرح شده در این اجلاس بود که در این بخش به اهمیت توسعه پایدار در فعالیتهای فضایی جمهوری اسلامی ایران اشاره و همچنین با تقدیر از دستاوردهای کارگروه پایداری بلند مدت فعالیتهای فضایی بر جامع و صلح آمیز بودن فعالیتهای فضایی در چارچوب مقررات سازمان ملل متحد و همکاری کلیه کشورهای عضو تاکید شد.

  رئیس سازمان فضایی ایران در این اجلاس با عنوان کردن مدار ژئو به عنوان یک منبع محدود و تأکید بر استفاده مساوی همه کشورها از این مدار، به چارچوب و مقررات تنظیم شده از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات و سایر بخشهای مرتبط در سازمان ملل متحد، با اولویت همکاری در حوزه توسعه پایدار و دستیابی به اهداف توسعه ای اشاره کرد.

  حمید فاضلی همچنین بر همراهی با تلاش های بین المللی در جهت پیشرفت، امنیت و رفاه انسانها به کمک ایجاد ظرفیت های دانشگاهی و تبادل دانش بین کشورها تاکید کرد و با اشاره به مهمترین فعالیتهای فضایی ایران در یک سال اخیر گفت: برگزاری کارگاه آموزشی مشترک با موضوع مدیریت و کاهش خطر بلایای طبیعی بین سازمان فضایی ایران و شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوری فضایی(ایزنت)، برگزاری دوره آموزشی مشترک با عنوان مدیریت برنامه های فضایی و استاندارد های آن توسط سازمان فضایی ایران و سازمان همکاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه با هدف افزایش دانش فراگیران در این حوزه و تبادل اطلاعات و تجربیات فنی بین اعضای عضو اپسکو و افتتاح مرکز آموزش از راه دور اپسکو از جمله فعالیتهای ایران در این زمینه است.

  رئیس سازمان فضایی ایران پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر های پیشگام و فرگام به فضا را از دیگر فعالیتهای ایران برشمرد و از برگزاری دومین اجلاس سران حکام شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوی فضایی (ایزنت) در شهریورماه سال جاری در کشور با هدف گسترش همکاریهای بین المللی و منطقه ای خبر داد.

  در حاشیه پنجاه و هفتمین اجلاس کمیته اصلی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (کوپوس) در وین، هیات ایرانی با با عزالدین صدیق، رئیس جدید کوپوس و عمر فاروق رئیس آژانس فضایی الجزایر و دی پیپو رئیس دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کردند.

  در این ملاقاتها رئیس پنجاه و هفتمین اجلاس کوپوس و رئیس آژانس فضایی الجزایر علاقه مندی خود را نسبت به توانایی کشورمان به عنوان یک کشور مسلمان که با الجزایر روابط دوجانبه موفقی دارد ، در ساخت و پرتاب ماهواره های ایرانی اعلام کرد.

  همچنین وی نسبت به حضور در کارگاه آموزشی با عنوان "استفاده از تکنولوژی فضایی در  بررسی پدیده های خشکسالی و ریزگردها در منطقه خاورمیانه" که قرار است در سپتامبر ۲۰۱۵ مقارن با هفته جهانی فضا بصورت مشترک توسط سازمان فضایی ایران و دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد برگزار شود اظهار تمایل کردند.

  رئیس آژانس فضایی الجزایر، دعوت رئیس آژانس فضایی ایران برای حضور در کشورمان جهت مذاکره در خصوص فعالیتهای فضایی دو کشور را پذیرفت.

  در همین حال قائم مقام سازمان فضایی ایران و دی پیپو در خصوص فعالیتهای سازمان فضایی ایران و همچنین جزئیات برگزاری کارگاه آموزشی مشترک که قرار است در سپتامبر ۲۰۱۵ در ایران برگزار شود گفتگو کردند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .