ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر راه‌اندازی می‌شود

  سرپرست مرکز پایش فضایی البرز از راه‌اندازی ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر کشور خبر داد. ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر راه‌اندازی می‌شود


  به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، علیرضا نعیمی، روز شنبه در مراسم افتتاحیه این مرکز گفت: ایران توانایی احداث ایستگاه های زمینی فضایی را در خارج از کشور دارد.

  وی وجود ایستگاه‌های زمینی در سازمان فضایی برای دریافت اطلاعات ماهواره های بومی که در حال حاضر در مرحله تحقیقاتی به سر می برند را ضروری خواند و خبر داد: ایستگاه های زمینی دریافت اطلاعات ماهواره در مشهد، تبریز، قشم و چابهار راه‌اندازی خواهد شد.

  نعیمی همچنین درباره مرکز پایش ماهواره‌یی «ایران ست» گفت: این مرکز با عمده وظایف پایش مداوم پهنای باند ماهواره به منظور اطمینان از عملکرد درست سرویس، انجام تستهای راه اندازی ایستگاه های زمینی مشتریان، پشتیبانی و رفع مشکلات فنی نظیر تداخلات فرکانسی در پهنای باند اجاره داده شده به مشتریان، نظارت بر نحوه استفاده مشتریان از پهنای باند و جلوگیری و مقابله با استفاده غیرمجاز از پهنای باند ایجاد شده است.

  وی گفت: در حال حاضر سازمان فضایی ایران پهنای باند سرویس های مخابراتی ایران ست را که در حدود ۲۰۰ مگاهرتز است، در اختیار شرکت های خصوصی داخلی و دارای پروانه ارایه خدمات ارتباط ماهواره ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار داده است.

  سرپرست مرکز فضایی البرز افزود: این شبکه های ماهواره ای متشکل از شبکه های بانکی شتاب و شاپرک، ارتباط سکوهای نفتی در خلیج فارس، شرکت های نفتی در مناطق دوردست، بخشی از شبکه ملی کارت سوخت، شبکه ملی ارتباطات روستایی و ... هستند.

  وی درباره سامانه دریافت تصاویر و داده از شبکه ماهواره ای EUMETCEST توضیح داد و گفت: کاربردهای عمده این سامانه در خصوص هواشناسی و تولید مجموعه ای از محصولات مورد نیاز برای سیستم های پایش و برآورد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و ... است که این سامانه در اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز فضایی البرز نصب و راه اندازی شده است و روزانه حجم بالایی از تصاویر ماهواره ای را با کاربردهای تخصصی مختلف تهیه می کند.

  نعیمی با اشاره به سامانه دیگر در مرکز فضایی البرز خبر داد و گفت: سامانه گیرنده UNISCAN-۳۶ برای دریافت تصاویر ماهواره ای MUCIS که در مرکز فضایی البرز نصب و راه اندازی شده دارای قابلیت بسیار بالایی است و دریافت تصاویر از ماهواره های سنجش از دوری شناخته شده که بسیار پرکاربرد است و می تواند تصاویر و داده های ماهواره ای جدید و با کیفیت را از کشورهای همسایه دریافت کند. این سامانه دارای کاربردهای بسیار متنوعی در زمینه مطالعات و برنامه ریزی در سطوح ملی و منطقه ای از جمله شناسایی و پایش انواع پوشش های گیاهی، برف سنجی، هواشناسی، تعیین درجه حرارت سطح آب و خشکی، تهیه نقشه های کاربردی و پوشش اراضی در مقیاس ملی و همچنین پایش و هشدار در زمینه بلایای طبیعی است.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.