ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر راه‌اندازی می‌شود

  سرپرست مرکز پایش فضایی البرز از راه‌اندازی ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر کشور خبر داد. ایستگاه دریافت اطلاعات ماهواره در چهار شهر راه‌اندازی می‌شود


  به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، علیرضا نعیمی، روز شنبه در مراسم افتتاحیه این مرکز گفت: ایران توانایی احداث ایستگاه های زمینی فضایی را در خارج از کشور دارد.

  وی وجود ایستگاه‌های زمینی در سازمان فضایی برای دریافت اطلاعات ماهواره های بومی که در حال حاضر در مرحله تحقیقاتی به سر می برند را ضروری خواند و خبر داد: ایستگاه های زمینی دریافت اطلاعات ماهواره در مشهد، تبریز، قشم و چابهار راه‌اندازی خواهد شد.

  نعیمی همچنین درباره مرکز پایش ماهواره‌یی «ایران ست» گفت: این مرکز با عمده وظایف پایش مداوم پهنای باند ماهواره به منظور اطمینان از عملکرد درست سرویس، انجام تستهای راه اندازی ایستگاه های زمینی مشتریان، پشتیبانی و رفع مشکلات فنی نظیر تداخلات فرکانسی در پهنای باند اجاره داده شده به مشتریان، نظارت بر نحوه استفاده مشتریان از پهنای باند و جلوگیری و مقابله با استفاده غیرمجاز از پهنای باند ایجاد شده است.

  وی گفت: در حال حاضر سازمان فضایی ایران پهنای باند سرویس های مخابراتی ایران ست را که در حدود ۲۰۰ مگاهرتز است، در اختیار شرکت های خصوصی داخلی و دارای پروانه ارایه خدمات ارتباط ماهواره ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار داده است.

  سرپرست مرکز فضایی البرز افزود: این شبکه های ماهواره ای متشکل از شبکه های بانکی شتاب و شاپرک، ارتباط سکوهای نفتی در خلیج فارس، شرکت های نفتی در مناطق دوردست، بخشی از شبکه ملی کارت سوخت، شبکه ملی ارتباطات روستایی و ... هستند.

  وی درباره سامانه دریافت تصاویر و داده از شبکه ماهواره ای EUMETCEST توضیح داد و گفت: کاربردهای عمده این سامانه در خصوص هواشناسی و تولید مجموعه ای از محصولات مورد نیاز برای سیستم های پایش و برآورد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و ... است که این سامانه در اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز فضایی البرز نصب و راه اندازی شده است و روزانه حجم بالایی از تصاویر ماهواره ای را با کاربردهای تخصصی مختلف تهیه می کند.

  نعیمی با اشاره به سامانه دیگر در مرکز فضایی البرز خبر داد و گفت: سامانه گیرنده UNISCAN-۳۶ برای دریافت تصاویر ماهواره ای MUCIS که در مرکز فضایی البرز نصب و راه اندازی شده دارای قابلیت بسیار بالایی است و دریافت تصاویر از ماهواره های سنجش از دوری شناخته شده که بسیار پرکاربرد است و می تواند تصاویر و داده های ماهواره ای جدید و با کیفیت را از کشورهای همسایه دریافت کند. این سامانه دارای کاربردهای بسیار متنوعی در زمینه مطالعات و برنامه ریزی در سطوح ملی و منطقه ای از جمله شناسایی و پایش انواع پوشش های گیاهی، برف سنجی، هواشناسی، تعیین درجه حرارت سطح آب و خشکی، تهیه نقشه های کاربردی و پوشش اراضی در مقیاس ملی و همچنین پایش و هشدار در زمینه بلایای طبیعی است.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .