ناسا بشقاب پرنده به فضا می فرستد

  سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) روز شنبه ۲۴ خرداد ماه (۱۴ ژوئن ۲۰۱۴) یک بشقاب پرنده سه تنی را به فضا می فرستد. ناسا بشقاب پرنده به فضا می فرستد

   


  این فضاپیما Low-Density Supersonic Decelerator) LDSD) نام دارد و قرار است از مرکز تجهیزات موشکی آمریکا در هاوایی پرواز کند و در مریخ فرود آید.

  طبق برآورد محققان شکل این فضاپیما که شبیه بشقاب پرنده است، مناسب ترین شکل برای انتقال تجهیزات و انسان به مریخ است.

  مسوولان ناسا هدف از اجرای این پرتاب با استفاده از فضاپیمای بشقاب پرنده مانند، آزمودن شرایطی اعلام کرده اند شبیه به آنچه فضاپیماهای مریخی موقع فرود بر روی این سیاره تجربه می کنند.

  نحوه پرواز این بشقاب پرنده به این صورت است که نخست یک بالون هلیومی این فضاپیما را تا ارتفاع ۳۶ کیلومتری بالا می برد. سپس موتور موشکی آن روشن می شود و این بشقاب پرنده تا ارتفاع ۵۵ کیلومتری صعود می کند.

  لوله ای در این فضاپیما دارای خاصیت متورم شدن است. در نتیجه قطر فضاپیما می تواند افزایش یابد و کشش اتمسفری حاصل از افزایش قطر باعث کندی فرود آمدن فضاپیما می شود و وقت کافی برای باز شدن چتر نجات ۳۰ متری وجود خواهد داشت.

  این فضاپیما در نهایت به زمین برگردانده می شود.

  به گفته مسوولان ناسا، کمک فناوری های جدید می توان هر بار محموله ای به وزن ۲ تا ۳ تن را به کره مریخ انتقال داد. اما تا تحقق واقعی این امر زمان زیادی مانده است و فضاپیمای بشقاب پرنده مانند، باید چندین بار پرواز آزمایشی انجام دهد.

  قرار است این فضاپیما به جز پرواز روز شنبه خود، ۲ پرواز دیگر در سال آینده داشته باشد.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.