ضرورت تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی

  رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت:با توجه به پیشرفت علم اقیانوس شناسی در کشور، تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی یک ضرورت است. ضرورت تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی  وحید چگینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: اگر بخواهیم در زمینه اقیانوس شناسی به طور گسترده فعالیت کنیم نیاز به ابزارهای پیشرفته و به روز داریم که یکی از آنها استفاده از ماهواره است.

  وی افزود:با نصب سنجش گرهای اقیانوس شناسی بر روی ماهواره ها می توان مناطق اقیانوسی، دریایی، ساحلی، پراکنش آبسنگ های مرجانی، پارامترهای دمای سطحی آب، کلروفیل a ، جریان های دریایی و برخی امواج بلند را شناسایی و بررسی کرد.

  وی ادامه داد:برخی ماهواره ها مانند ماهواره مادیس به سنجش گر اقیانوس شناسی مجهز است و پارامترهای اقیانوسی را شناسایی می کند.

  چگینی گفت:در دیداری که با مسئولان ارشد سازمان فضایی کشور داشتم این موضوع که سنجش گرهای اقیانوسی بر روی ماهواره های کشور نصب شود مطرح و مورد استقبال قرار گرفت.

  وی افزود: قرار شد شرایطی فراهم شود تا مسوولان سازمان فضایی کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جلسات مشترک بیشتری داشته باشند تا موضوع به طور کامل و از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

  چگینی گفت:همچنین پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی آمادگی دارد تا در طراحی سنجش گرها برای به کارگیری در ماهواره ها با سازمان فضایی همکاری کند.

  وی اظهار کرد:مسوولان سازمان فضایی پیشنهاد را پذیرفتند و قرار شد این موضوع را در جلسات دیگر مطرح کنند و هم اینکه از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بازدید داشته باشند.

  چگینی گفت: ایران در زمینه علم ماهواره و فضا پیشرفت های خوبی کرده است بنابراین با کمی همکاری می توان از این فناوری به نفع تحقیقات اقیانوسی در کشور استفاده کرد و از آنجا که پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وارد مقوله علوم جوی شده می توانیم با سازمان فضایی کشور همکاری های خوبی داشته باشیم.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.