ضرورت تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی

  رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت:با توجه به پیشرفت علم اقیانوس شناسی در کشور، تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی یک ضرورت است. ضرورت تجهیز ماهواره ها به سنجش گرهای اقیانوس شناسی  وحید چگینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: اگر بخواهیم در زمینه اقیانوس شناسی به طور گسترده فعالیت کنیم نیاز به ابزارهای پیشرفته و به روز داریم که یکی از آنها استفاده از ماهواره است.

  وی افزود:با نصب سنجش گرهای اقیانوس شناسی بر روی ماهواره ها می توان مناطق اقیانوسی، دریایی، ساحلی، پراکنش آبسنگ های مرجانی، پارامترهای دمای سطحی آب، کلروفیل a ، جریان های دریایی و برخی امواج بلند را شناسایی و بررسی کرد.

  وی ادامه داد:برخی ماهواره ها مانند ماهواره مادیس به سنجش گر اقیانوس شناسی مجهز است و پارامترهای اقیانوسی را شناسایی می کند.

  چگینی گفت:در دیداری که با مسئولان ارشد سازمان فضایی کشور داشتم این موضوع که سنجش گرهای اقیانوسی بر روی ماهواره های کشور نصب شود مطرح و مورد استقبال قرار گرفت.

  وی افزود: قرار شد شرایطی فراهم شود تا مسوولان سازمان فضایی کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جلسات مشترک بیشتری داشته باشند تا موضوع به طور کامل و از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

  چگینی گفت:همچنین پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی آمادگی دارد تا در طراحی سنجش گرها برای به کارگیری در ماهواره ها با سازمان فضایی همکاری کند.

  وی اظهار کرد:مسوولان سازمان فضایی پیشنهاد را پذیرفتند و قرار شد این موضوع را در جلسات دیگر مطرح کنند و هم اینکه از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بازدید داشته باشند.

  چگینی گفت: ایران در زمینه علم ماهواره و فضا پیشرفت های خوبی کرده است بنابراین با کمی همکاری می توان از این فناوری به نفع تحقیقات اقیانوسی در کشور استفاده کرد و از آنجا که پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وارد مقوله علوم جوی شده می توانیم با سازمان فضایی کشور همکاری های خوبی داشته باشیم.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .