ایران برای ساخت ماهواره از کشورهای آسیایی بهره می‌گیرد

  معاون سازمان همکاریهای فضایی آسیا – اقیانوسیه، توسعه پایدار فناوری فضایی را نیازمند همکاری و سرمایه گذاری مشترک کشورها عنوان کرد و گفت: در این زمینه ایران از تجربیات کشورهای آسیایی برای ساخت ماهواره و دستیابی به تکنولوژی های فضایی بهره می برد. ایران برای ساخت ماهواره از کشورهای آسیایی بهره می‌گیرد


  احمد طالب زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حضور تاثیرگذار ایران در سازمان همکاریهای فضایی آسیا- اقیانوسیه (اپسکو) اظهار داشت: انتقال تجربیات کشورهای عضو اپسکو برای توسعه پایدار فناوری فضایی و تعریف فعالیتهای مشترک از جمله برنامه های مدنظر این سازمان است.

  وی با بیان اینکه اپسکو سازمانی بین دولتی است که به بحث گسترده فضا به عنوان یک مبحث جمعی میان کشورها اعتقاد دارد گفت: فناوری فضایی به دلیل گستردگی، در توان یک کشور به تنهایی نیست و به لحاظ دقت تکنولوژی و میزان سرمایه گذاری، مطلوب تر آن است که کشورها با سرمایه گذاری مشترک دور هم جمع شوند و پروژه های مشترک تعریف کنند.

  طالب زاده با اشاره به اینکه در فضا مالکیت وجود ندارد و کشورها باید برای دستیابی به فناوریهای حوزه فضا و با تاکید بر منافع ملی دور هم جمع شوند، افزود: اپسکو تاسیس شده تا کشورها از ظرفیت و تجارب همدیگر استفاده کرده و با سرمایه گذاری مشترک، پروژه های اساسی انجام دهند.

  رئیس اسبق سازمان فضایی، ایران را یکی از پایه گذاران و فعالان اپسکو دانست و گفت: مرکز سازمان اپسکو در چین است و چین یکی از قدرتهای فضایی دنیا است؛ در همین حال علاوه بر ایران، کشورهایی مانند ترکیه و تایلند که در فناوری فضایی حرفهایی برای گفتن دارند در این سازمان عضویت دارند.

  وی با اشاره به تفاوت سطح استفاده از فناوریهای فضایی و برخورداری از تکنولوژِی فضایی در میان کشورهای عضو سازمان همکاریهای فضایی آسیا اقیانوسیه خاطرنشان کرد: ایران از تجربیات این کشورها برای ساخت ماهواره و دستیابی به تکنولوژیهای فضایی بهره خواهد برد.

  طالب زاده با بیان اینکه ۴ سال از زمان تشکیل اپسکو می گذرد افزود: در این سالها، سمینارها و دوره های آموزشی بسیاری با هدف انتقال تجربه و دانش فنی و انتقال کار در متدها و رده بندی های مختلف برای کشورهای عضو این سازمان برگزار شده است.

  وی با بیان اینکه انتقال روش های مختلف ساخت ماهواره و افزایش سطح آگاهی کشورها از جمله برنامه های در دست اقدام اپسکو است گفت: ایران در راستای بومی سازی دانش فضایی سایر کشورها و توسعه این فناوری برنامه های بسیاری در دست تهیه دارد.

  معاون سازمان همکاریهای فضایی آسیا – اقیانوسیه بکارگیری توانایی مالی و تکنولوژی هر کشور را از دیگر اهداف اپسکو برشمرد و افزود: با استفاده از تکنولوژی فضا شاهد رفع نیاز کشورها و توسعه پایدار آنها خواهیم بود. در این راستا ایران به عنوان صاحبنظر و بازیگر مهم در منطقه آسیا، به دنبال تبیین و معرفی جایگاهش است چرا که ایران با توانی که در اختیار دارد می تواند در حوزه فناوری فضایی تعیین کننده باشد و ایفای نقش کند.

  منبع:مهر نیوز

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.