استفاده از ماهواره برای تور کردن زباله فضایی

  نوعی ماموریت جدید اروپایی به دنبال ملاقات یک ماهواره با پسماندهای فضایی خطرناک است تا آن‌ها را مانند ماهی به تور بیاندازد. استفاده از ماهواره برای تور کردن زباله فضایی


  آژانس فضایی اروپا ماموریتی به نام e.DeOrbit را تدارک دیده که از یک ماهواره برای تورکردن زباله‌های فضایی و برداشتن آن‌ها از مدار پایین زمین استفاده می‌کند. ابتکار «فضای پاک» این آژانس در حال مطالعه ماموریت مزبور برای برداشتن پسماندها با هدف کاهش تاثیر محیطی صنعت فضایی روی زمین و فضاست.

  دهه‌ها پرتاب موجب احاطه‌شدن زمین با هاله‌ای از زباله فضایی شده و بیش از ۱۷ هزار جسم قابل‌رهگیری را که بزرگ‌تر از فنجان قهوه گزارش شده‌اند، بر جای گذاشته است. این امر ماموریت‌های کنونی را با خطر برخورد فاجعه‌آمیز تهدید می‌کند و در این بین، حتی یک مهره یک سانتی‌متری می‌تواند قدرت یک نارنجک دستی را داشته باشد.

  تنها راه کنترل پسماندهای فضایی در تمامی مدار پایین برداشتن اقلام بزرگ مانند ماهواره‌های متروکه و مراحل فوقانی پرتابگرهاست. چنین اقلام چندتنی کنترل‌نشده‌ای نه تنها دارای خطرات برخورد هستند بلکه گاهی خطر بمب را دارند زیرا سوخت به جامانده یا باتری‌های شارژ‌شده‌شان توسط نور خورشید در مدار حرارت می‌بینند و خطر انفجار را به دنبال دارند.

  ابر زباله‌ای حاصل این مدارهای حیاتی را خطرناک‌تر و استفاده از آن‌ها را هزینه‌برتر می‌کند.

  ماموریت جدید برای هدفگیری اقلام پسماند در مدارهای قطبی بین عرض جغرافیایی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر طراحی شده و نخستین چالش تکنیکی آن گیراندازی یک شیء بزرگ در موقعیتی نامطمئن است که می‌تواند به سرعت سقوط کند. حسگرهای تصویربرداری و کنترل خودکار پیشرفته برای ارزیابی شرایط و برخورد با آن حیاتی است.

  چندین سازوکار گیراندازی برای به حداقل‌رساندن خطر این ماموریت در حال مطالعه هستند. در این میان، انداختن تورها دارای مزایایی هستند زیرا یک تور به اندازه کافی بزرگ می‌تواند صرف نظر از ارتفاع و اندازه اشیا، آن‌ها را گیر بیاندازد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .