استفاده از ماهواره برای تور کردن زباله فضایی

  نوعی ماموریت جدید اروپایی به دنبال ملاقات یک ماهواره با پسماندهای فضایی خطرناک است تا آن‌ها را مانند ماهی به تور بیاندازد. استفاده از ماهواره برای تور کردن زباله فضایی


  آژانس فضایی اروپا ماموریتی به نام e.DeOrbit را تدارک دیده که از یک ماهواره برای تورکردن زباله‌های فضایی و برداشتن آن‌ها از مدار پایین زمین استفاده می‌کند. ابتکار «فضای پاک» این آژانس در حال مطالعه ماموریت مزبور برای برداشتن پسماندها با هدف کاهش تاثیر محیطی صنعت فضایی روی زمین و فضاست.

  دهه‌ها پرتاب موجب احاطه‌شدن زمین با هاله‌ای از زباله فضایی شده و بیش از ۱۷ هزار جسم قابل‌رهگیری را که بزرگ‌تر از فنجان قهوه گزارش شده‌اند، بر جای گذاشته است. این امر ماموریت‌های کنونی را با خطر برخورد فاجعه‌آمیز تهدید می‌کند و در این بین، حتی یک مهره یک سانتی‌متری می‌تواند قدرت یک نارنجک دستی را داشته باشد.

  تنها راه کنترل پسماندهای فضایی در تمامی مدار پایین برداشتن اقلام بزرگ مانند ماهواره‌های متروکه و مراحل فوقانی پرتابگرهاست. چنین اقلام چندتنی کنترل‌نشده‌ای نه تنها دارای خطرات برخورد هستند بلکه گاهی خطر بمب را دارند زیرا سوخت به جامانده یا باتری‌های شارژ‌شده‌شان توسط نور خورشید در مدار حرارت می‌بینند و خطر انفجار را به دنبال دارند.

  ابر زباله‌ای حاصل این مدارهای حیاتی را خطرناک‌تر و استفاده از آن‌ها را هزینه‌برتر می‌کند.

  ماموریت جدید برای هدفگیری اقلام پسماند در مدارهای قطبی بین عرض جغرافیایی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر طراحی شده و نخستین چالش تکنیکی آن گیراندازی یک شیء بزرگ در موقعیتی نامطمئن است که می‌تواند به سرعت سقوط کند. حسگرهای تصویربرداری و کنترل خودکار پیشرفته برای ارزیابی شرایط و برخورد با آن حیاتی است.

  چندین سازوکار گیراندازی برای به حداقل‌رساندن خطر این ماموریت در حال مطالعه هستند. در این میان، انداختن تورها دارای مزایایی هستند زیرا یک تور به اندازه کافی بزرگ می‌تواند صرف نظر از ارتفاع و اندازه اشیا، آن‌ها را گیر بیاندازد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.