موشک جدید صوتی ناسا به فضا پرتاب شد

  در آزمایشی برای کاوش اجزای سازنده ماده در ابرهای غباری فضای بین‌ستاره‌ای، ناسا اخیرا یک موشک صوتی را با ارتفاع بالایی به فضا پرتاب کرد. موشک جدید صوتی ناسا به فضا پرتاب شد


  این موشک حاوی محموله «طیف‌نگار ستاره‌ای با تفکیک‌پذیری بالای Echelle کلرادو» (CHESS) بود.

  این سامانه دانشمندان را قادر می‌سازد جامع‌ترین مطالعه ابزاری از نوع خود را انجام دهند، تحقیقی که دیدگاه‌های جدیدی را درباره شکل‌گیری ستاره‌ای نوید می‌دهد.

  محموله ابزاری CHESS با استفاده از موشک صوتی زیرمداری «بلک برانت IX» از طیف «موشک شن‌های سفید» در نیومکزیکو ارسال شد. این محموله به همراه طیف‌نگار آنبورد خود توسط دانشگاه کلرادو طراحی شده و در بالای جو زمین، نور فرابنفش از یک ستاره شفاف را بررسی می‌کند.

  با تفسیر داده‌های شکارشده توسط این ابزار، محققان می‌توانند اتم‌ها و مولکول‌های ابرهای غباری را شکار کنند که نور در مسیر خود به سمت زمین از میان آن‌ها عبور کرده است. این اتم‌ها مواد خام و اجزای سازنده برای تولید ستارگان و سیارات هستند.

  با آگاهی از نوع فرکانس‌های جذب‌شده توسط مولکول‌های خاص، دانشمندان امیدوارند بتوانند فرکانس‌های گم‌شده از نور فرابنفش جمع‌آوری‌شده را برای درک انواع ذره‌هایی که با آن مواجهند، تعیین کنند. چون کربن، اکسیژن و هیدروژن اجزای اساسی ستارگان و سیارات (در مقادیر به اندازه کافی) هستند، محققان امیدوارند فراوانی و توزیع چنین مولکول‌هایی را در درون ابرهای غباری مطالعه‌شده، اندازه‌گیری کنند.

  با توانایی طیف‌نگار برای ارائه اندازه‌های جامع و دقیق از سرعت حرکت مولکول‌های شناسایی‌شده و میزان آشفتگی گاز، دانشمندان همچنین امیدوارند بتوانند ابر غباری را مشخص کرده و نشان دهند که آیا نامزدی احتمالی برای شکل‌گیری آتی ستاره‌ای است. شناسایی چنین مولفه‌هایی به عنوان کربن، اکسیژن، هیدروژن یا حتی مولکول‌های منوکسیدکربن به محققان امکان تعیین قدمت ابر را می‌دهد و به مطالعات بیشتر در مورد چگونگی شکل‌گیری ستاره‌ها از این ابرها کمک خواهد کرد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.