ماهواره پلانک اثر مفناطیسی کهکشان راه شیری را ضبط کرد

  محققان با پردازش نور قطبش یافته بازتاب از غبار بین ستاره ای کهکشان راه شیری توانستند تصویری از میدان مغناطیسی این کهکشان تولید کنند.تصویر اثر مغناطیسی کهکشان راه شیری توسط حسگر های ماهواره پلانک تهیه شده است. ماهواره پلانک اثر مفناطیسی کهکشان راه شیری را ضبط کرد

   


  این حسگرها عملکردی مشابه عینک های آفتابی پولاریزه دارند. ویژگی پولاریزاسیون یا قطبش یافتگی نور، ویژگی منحصر به فردی است که اطلاعات ارزشمندی را در باره رخداد های به وقوع پیوسته در مسیر پرتو نور در اختیار می گذارد. نور را می توان به صورت مجموعه ای از میدان های الکترونی و مغناطیسی توصیف کرد که در راستا هایی با زوایای مناسب نسبت به هم نوسان دارند. این میدان ها در تمام راستا ها قابلیت نوسان دارند، اما زمانی که در راستای مشخصی نوسان کنند، می گوییم پرتو نور قطبش یافته است. برای مثال زمانی که پرتو نور از روی سطحی مانند آیینه بازتابش می کند، قطبش می یابد. محققان با استفاده از فیلتر های خاصی می توانند این پرتو های قطبش یافته را جذب کرده و به اطلاعات ارزشمندی که درباره مسیر تابش پرتو ها در آن ها ذخیره شده، دست یابند.

  در تصویری که توسط ماهواره پلانک به دست آمده است، ساختارهای عظیمی در میدان مغناطیسی کهکشان به چشم می خورد که ماهیت آن ها برای محققان نامشخص است.

  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Astronomy & Astrophysics و در قالب چهار مقاله مجزا منتشر شده است.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت آژانس فضایی اروپا اولین ماهواره تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کرد.
  
  تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید ناسا از اواخر سال ۲۰۱۶ مشغول ساخت مریخ نوردی است که شباهت زیادی به اتومبیل «بت موبیل» دارد. این مریخ نورد با انرژی خورشیدی کار می کند. همچنین دارای یک آزمایشگاه مخصوص خود است.  
  
  برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر ناسا اطلاعات جالبی از روند برخورد دو کهکشان منتشر کرده است.  
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود آژانس فضایی اروپا قصد دارد اولین موشک تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کند.
  
  برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند چین قصد دارد در فضا شهاب سنگ شکار کند و به مدار ماه بفرستد. این کشور در مرحله بعد قصد دارد مواد معدنی شهاب سنگ ها را نیز استخراج کند.
  
  ناسا تصاویری از سحابی ناسا تصاویری از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد ناسا با تلفیق داده‌های دریافت شده از پنج تلسکوپ مختلف، جدیدترین تصاویر را از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد.
  
  فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد، فضاپیمای بدون سرنشین X- ۳۷B روز یکشنبه در پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا در پی تکمیل ماموریت محرمانه‌ای در مدار زمین که حدود دو سال به طول انجامید، فرود آمده است.