رقابت روسیه با آمریکا در اعزام فضانورد به سیاره مریخ

  روسیه طرح‌های خود را برای ساخت یک موشک ابرسنگین حامل که فضانوردانش را به مریخ خواهد برد، اعلام کرد.این موشک رقیب جدیدی برای «سیستم پرتاب فضایی» (SLS) ناسا بوده و قرار است در دو نسخه برای حمل ۷۰ و ۱۳۰ تن بار به مدار ارائه شود. رقابت روسیه با آمریکا در اعزام فضانورد به سیاره مریخ


  بنا بر اعلام اولگ اوستاپنکو، رئیس آژانس فضایی فدرال روسیه (راسکوموس)، ساخت مرحله اول ابرموشک روسیه که قادر به حمل ۸۰ تن است، هم‌اکنون در حال انجام است. همزمان، ناسا اعلام کرده نخستین پرواز آزمایشی طرح کوچک‌تر SLS برای سال ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده است. سال گذشته، روسیه اعلام کرد تا سال ۲۰۳۰ موشک‌های غول‌پیکر جدیدی را برای پرواز‌های سرنشین‌دار به ماه و مریخ ارائه خواهد کرد؛ این همان سالی است که ناسا به دنبال فتح مریخ است.

  روس‌ها به دنبال ارائه طرح‌هایی برای موشک ابرسنگین و احیای پرتابگر Energia هستند. این پرتابگر، موشکی با بالاترین مدل موشک محموله است که تاکنون در روسیه ساخته شده اما این پروژه ۲۰ سال پیش و طی بحران اقتصادی این کشور متوقف شد.

  روسیه فقط مریخ را هدف قرار نداده بلکه ماه نیز جزء اهداف همیشگی این کشور بوده است. هم‌اکنون روسیه طرح‌هایی برای پرتاب سه فضاپیمای ماه، دو سامانه به سطح این قمر و یکی نیز به مدار آن، تا پایان دهه جاری میلادی در دست دارد.

  این کشور همچنین تا سال ۲۰۴۰، به دنبال ایجاد پایگاهی در ماه برای ماموریت‌های طولانی‌مدت به این قمر طبیعی زمین است. روسیه معتقد است ماه، تنها منبع واقعی برای دستیابی به آب، مواد معدنی و دیگر منابع برای ماموریت‌های فضایی آینده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .