رقابت روسیه با آمریکا در اعزام فضانورد به سیاره مریخ

  روسیه طرح‌های خود را برای ساخت یک موشک ابرسنگین حامل که فضانوردانش را به مریخ خواهد برد، اعلام کرد.این موشک رقیب جدیدی برای «سیستم پرتاب فضایی» (SLS) ناسا بوده و قرار است در دو نسخه برای حمل ۷۰ و ۱۳۰ تن بار به مدار ارائه شود. رقابت روسیه با آمریکا در اعزام فضانورد به سیاره مریخ


  بنا بر اعلام اولگ اوستاپنکو، رئیس آژانس فضایی فدرال روسیه (راسکوموس)، ساخت مرحله اول ابرموشک روسیه که قادر به حمل ۸۰ تن است، هم‌اکنون در حال انجام است. همزمان، ناسا اعلام کرده نخستین پرواز آزمایشی طرح کوچک‌تر SLS برای سال ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده است. سال گذشته، روسیه اعلام کرد تا سال ۲۰۳۰ موشک‌های غول‌پیکر جدیدی را برای پرواز‌های سرنشین‌دار به ماه و مریخ ارائه خواهد کرد؛ این همان سالی است که ناسا به دنبال فتح مریخ است.

  روس‌ها به دنبال ارائه طرح‌هایی برای موشک ابرسنگین و احیای پرتابگر Energia هستند. این پرتابگر، موشکی با بالاترین مدل موشک محموله است که تاکنون در روسیه ساخته شده اما این پروژه ۲۰ سال پیش و طی بحران اقتصادی این کشور متوقف شد.

  روسیه فقط مریخ را هدف قرار نداده بلکه ماه نیز جزء اهداف همیشگی این کشور بوده است. هم‌اکنون روسیه طرح‌هایی برای پرتاب سه فضاپیمای ماه، دو سامانه به سطح این قمر و یکی نیز به مدار آن، تا پایان دهه جاری میلادی در دست دارد.

  این کشور همچنین تا سال ۲۰۴۰، به دنبال ایجاد پایگاهی در ماه برای ماموریت‌های طولانی‌مدت به این قمر طبیعی زمین است. روسیه معتقد است ماه، تنها منبع واقعی برای دستیابی به آب، مواد معدنی و دیگر منابع برای ماموریت‌های فضایی آینده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.