ثبت یک رکورد تازه در انتقال اطلاعات به فضا

  دانشمندان ناسا موفق شدند در سیستم ارتباطی مبتنی بر لیزر (LLCD) برای انتقال سریع و دقیق اطلاعات از فضاپیماها به زمین و بالعکس یک رکورد تازه در انتقال فیلم ویدیویی اچ دی به ماه ثبت کنند. ثبت یک رکورد تازه در انتقال اطلاعات به فضا


  دانشمندان ناسا و موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، به طور مشترک موفق شدند نخستین سیستم ارتباطی دو طرفه مبتنی بر لیزر را بسازند. این سیستم می تواند جایگزین سیستم های انتقال امواج رادیویی با سرعت پایین شود.

  این سیستم ارتباطی مبتنی بر لیزر (LLCD) در ماه اکتبر سال گذشته میلادی، روی کاوشگر جدید ماه ناسا نصب شده و عملکرد آن مورد آزمایش قرار گرفت.

  به گفته دانشمندان سیستم های فرکانس رادیویی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، نمی توانند مقادیر قابل توجهی از اطلاعات لحظه ای را از فضا به زمین و بالعکس منتقل کنند.

  به گفته محققان با استفاده از این ارتباط لیزری، امکان ارسال داده ها با سرعت ۶۲۲ مگابیت در ثانیه فراهم می شود. آنها از این سیستم برای انتقال و دریافت داده ها به فضاپیما در فاصله ۳۸۴ هزار کیلومتری زمین استفاده کردند.

  همچنین آنها موفق شدند یک فیلم ویدیویی اچ دی را درمدت هفت ثانیه به ماه فرستاده و دوباره دریافت کنند. این رکوردشکنی یک دستاورد مهم در ارتباط بین ستاره ای محسوب می شود.

  با استفاده از این سیستم، ارسال و دریافت داده از کاوشگرها در عمق فضا از جمله تصاویر تهیه شده توسط مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) با سرعت بسیار بالا امکان پذیر می شود.

  دانشمندان امیدوارند از این سیستم ارتباطی مبتنی بر لیزر تا سال ۲۰۱۷ روی کاوشگرها و فضاپیماهای جدید ناسا مورد استفاده قرار بگیرد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا رفت آژانس فضایی اروپا اولین ماهواره تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کرد.
  
  تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید تصاویری از مریخ نورد جدید ناسا را ببینید ناسا از اواخر سال ۲۰۱۶ مشغول ساخت مریخ نوردی است که شباهت زیادی به اتومبیل «بت موبیل» دارد. این مریخ نورد با انرژی خورشیدی کار می کند. همچنین دارای یک آزمایشگاه مخصوص خود است.  
  
  برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر برخورد ۲ کهکشان به روایت ناسا! +تصاویر ناسا اطلاعات جالبی از روند برخورد دو کهکشان منتشر کرده است.  
  
  اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود اولین ماهواره تمام الکتریکی اروپا به فضا می‌رود آژانس فضایی اروپا قصد دارد اولین موشک تمام برقی خود را از پایگاه فضایی آریان به فضا پرتاب کند.
  
  برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند برنامه بلند پروازانه فضایی؛چین شهاب سنگ شکار می کند چین قصد دارد در فضا شهاب سنگ شکار کند و به مدار ماه بفرستد. این کشور در مرحله بعد قصد دارد مواد معدنی شهاب سنگ ها را نیز استخراج کند.
  
  ناسا تصاویری از سحابی ناسا تصاویری از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد ناسا با تلفیق داده‌های دریافت شده از پنج تلسکوپ مختلف، جدیدترین تصاویر را از سحابی "خرچنگ" منتشر کرد.
  
  فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز فرود فضاپیمای محرمانه نیروی هوایی آمریکا پس از ۷۲۰ روز نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد، فضاپیمای بدون سرنشین X- ۳۷B روز یکشنبه در پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا در پی تکمیل ماموریت محرمانه‌ای در مدار زمین که حدود دو سال به طول انجامید، فرود آمده است.