ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا

  نقاط سفیدی که در تصاویر ارسالی برجسته‌ شده‌اند، ماهواره «گایا» متعلق به آژانس فضایی اروپا را نمایش می‌دهند.این تصویر توسط «تلسکوپ بسیار بزرگ» متعلق به رصدخانه جنوب اروپا در شیلی رصد شده است. ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا


  فضاپیمای گایا در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۳ از پایگاه فضایی آژانس فضایی اروپا در گویان فرانسه پرتاب شد و هم‌اکنون ۱.۵ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و حول نقطه‌ مجازی در فضا موسوم به L۲ مدارگردی می‌کند.

  از این نقطه، گایا آسمان را به طور پیوسته برای پنج سال آینده رصد خواهد کرد و از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری نقشه‌برداری می‌کند؛ تفحص این فضاپیما، نقشه سه‌بعدی بی‌سابقه‌ای از مکان‌ها و حرکات ستاره‌ای را برای بررسی منشا و تکامل این کهکشان ایجاد می‌کند. ستاره‌شناسان به گایا برای نشانه‌گرفتن ستارگان با دقت فوق‌العاده نیاز دارند و برای رسیدن به اهداف مطلوب، آنها باید از مکان این فناوری در منظومه شمسی نیز آگاهی داشته باشند.

  مشاهده گایا با استفاده از تلسکوپ‌های زمین‌محور ممکن اما دشوار است، زیرا این ماهواره حدود یک میلیون برابر کم‌نور از آن است که توسط چشم غیرمسلح قابل‌شناسایی باشد. برای اندازه‌گیری مکان آن در آسمان، شبکه‌ای از تلسکوپ‌های کوچک و متوسط در حال نظارت بر سامانه مزبور هستند و با استفاده از این اطلاعات، «مرکز عملیات فضایی» آژانس فضایی اروپا حرکت و مکان آن را با دقت بالا تعیین می‌کند.

  تصاویر ارائه‌شده جدید به فاصله ۶.۵ دقیقه، در ۲۳ ژانویه(سوم بهمن) و با همکاری رصدخانه جنوب اروپا و آژانس فضایی این قاره در مشاهده گایا، به دست آمده‌اند.


  ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا
  ماهواره گایا در تصویر تلسکوپهای زمینی

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.