ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا

  نقاط سفیدی که در تصاویر ارسالی برجسته‌ شده‌اند، ماهواره «گایا» متعلق به آژانس فضایی اروپا را نمایش می‌دهند.این تصویر توسط «تلسکوپ بسیار بزرگ» متعلق به رصدخانه جنوب اروپا در شیلی رصد شده است. ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا


  فضاپیمای گایا در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۳ از پایگاه فضایی آژانس فضایی اروپا در گویان فرانسه پرتاب شد و هم‌اکنون ۱.۵ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و حول نقطه‌ مجازی در فضا موسوم به L۲ مدارگردی می‌کند.

  از این نقطه، گایا آسمان را به طور پیوسته برای پنج سال آینده رصد خواهد کرد و از یک میلیارد ستاره کهکشان راه شیری نقشه‌برداری می‌کند؛ تفحص این فضاپیما، نقشه سه‌بعدی بی‌سابقه‌ای از مکان‌ها و حرکات ستاره‌ای را برای بررسی منشا و تکامل این کهکشان ایجاد می‌کند. ستاره‌شناسان به گایا برای نشانه‌گرفتن ستارگان با دقت فوق‌العاده نیاز دارند و برای رسیدن به اهداف مطلوب، آنها باید از مکان این فناوری در منظومه شمسی نیز آگاهی داشته باشند.

  مشاهده گایا با استفاده از تلسکوپ‌های زمین‌محور ممکن اما دشوار است، زیرا این ماهواره حدود یک میلیون برابر کم‌نور از آن است که توسط چشم غیرمسلح قابل‌شناسایی باشد. برای اندازه‌گیری مکان آن در آسمان، شبکه‌ای از تلسکوپ‌های کوچک و متوسط در حال نظارت بر سامانه مزبور هستند و با استفاده از این اطلاعات، «مرکز عملیات فضایی» آژانس فضایی اروپا حرکت و مکان آن را با دقت بالا تعیین می‌کند.

  تصاویر ارائه‌شده جدید به فاصله ۶.۵ دقیقه، در ۲۳ ژانویه(سوم بهمن) و با همکاری رصدخانه جنوب اروپا و آژانس فضایی این قاره در مشاهده گایا، به دست آمده‌اند.


  ماهواره «گایا» در تصاویر تلسکوپ پرقدرت رصدخانه اروپا
  ماهواره گایا در تصویر تلسکوپهای زمینی

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.