سیاره یاب پلاتو در جستجوی سیاره هایی شبیه زمین

  سازمان فضایی اروپا (اسا) تلسکوپ سیاره یاب پلاتو را در سال ۲۰۲۴ با یک موشک سایوز به فضا می فرستد تا سیاره های شبیه به کره زمین را در خارج منظومه شمسی جستجو کند. سیاره یاب پلاتو در جستجوی سیاره هایی شبیه زمین


  این پروژه حاصل چند سال پژوهش آژانس فضایی اروپا است و تخمین زده می شود با در نظرگرفتن کمک های سخت افزاری کشورهای درگیر، هزینه پرتاب این تلسکوپ به یک میلیارد یورو برسد.

  به گفته دان پالاکو مدیر کنسرسیوم علمی پلاتو این تلسکوپ به طور مشخص به جستجوی سیاره های خاکی در محدوده قابل سکونت خواهد پرداخت.

  محدوده قابل سکونت مدارهای اطراف یک ستاره هستند که فاصله شان با ستاره ، اجازه وجود آب مایع را بدهد.

  آقای پالاکو گفته که پلاتو نخستین تلاش ما برای یافتن سیاره های قابل سکونت است که بدور ستاره هایی مانند خورشید در حال گردش بوده و در فاصله ای از ما باشند که بتوانیم امکان حیات را در آنها با دقت زیاد بررسی کنیم.

  اخترشناسان تاکنون بیش از هزار سیاره را بیرون منظومه شمسی شناسایی کرده اند ، اما هیچکدام آنها ویژگی هایی مانند کره زمین به لحاظ اندازه و فاصله از خورشید خود را ندارند.

  بعلاوه برای بررسی ویژگی های سیاره های کوچکی که تاکنون کشف شده اند تکنولوژی ما کافی نیست. پلاتو این وضعیت را عوض خواهد کرد ، به ما امکان خواهد داد سیاره هایی را با این مشخصات شناسایی و وجود آنها را اثبات کنیم که بتوانیم جو آنها را برای یافتن حیات مطالعه کنیم.

  پلاتو در واقع ترکیبی از ۳۴ تلسکوپ است که روی یک ماهواره نصب شده و قرار است نیمی از آسمان را رصد کند.

  این تلسکوپ فضایی تنها به دنبال سیاره ها نخواهد بود ، بلکه در جستجوی روشن ترین و نزدیک ترین ستاره ها هم خواهد گشت.

  نورستارگان وقتی اندکی کمتر می شود می تواند نشانه این باشد که سیاره ای از مقابلشان عبور کرده است ، بنابراین مطالعه ستارگان بخش مهمی از ماموریت پلاتو خواهد بود.

  پلاتو سومین پروژه از برنامه نگاه کیهانی سازمان فضایی اروپاست ، برنامه ای که اولویت های این سازمان را تعیین می کند.

  پروژه نخست این آژانس یک خورشید گرد است ، تلسکوپی که در مدار خورشید قرار می گیرد و این ستاره را بررسی خواهد کرد. این پروژه در سال ۲۰۱۷ راه اندازی خواهد شد.

  پروژه دوم یوکلید نام دارد ، تلسکوپی که در سال ۲۰۱۲۰ برای تحقیق در مورد انرژی تاریک به فضا پرتاب خواهد شد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .