سیاره یاب پلاتو در جستجوی سیاره هایی شبیه زمین

  سازمان فضایی اروپا (اسا) تلسکوپ سیاره یاب پلاتو را در سال ۲۰۲۴ با یک موشک سایوز به فضا می فرستد تا سیاره های شبیه به کره زمین را در خارج منظومه شمسی جستجو کند. سیاره یاب پلاتو در جستجوی سیاره هایی شبیه زمین


  این پروژه حاصل چند سال پژوهش آژانس فضایی اروپا است و تخمین زده می شود با در نظرگرفتن کمک های سخت افزاری کشورهای درگیر، هزینه پرتاب این تلسکوپ به یک میلیارد یورو برسد.

  به گفته دان پالاکو مدیر کنسرسیوم علمی پلاتو این تلسکوپ به طور مشخص به جستجوی سیاره های خاکی در محدوده قابل سکونت خواهد پرداخت.

  محدوده قابل سکونت مدارهای اطراف یک ستاره هستند که فاصله شان با ستاره ، اجازه وجود آب مایع را بدهد.

  آقای پالاکو گفته که پلاتو نخستین تلاش ما برای یافتن سیاره های قابل سکونت است که بدور ستاره هایی مانند خورشید در حال گردش بوده و در فاصله ای از ما باشند که بتوانیم امکان حیات را در آنها با دقت زیاد بررسی کنیم.

  اخترشناسان تاکنون بیش از هزار سیاره را بیرون منظومه شمسی شناسایی کرده اند ، اما هیچکدام آنها ویژگی هایی مانند کره زمین به لحاظ اندازه و فاصله از خورشید خود را ندارند.

  بعلاوه برای بررسی ویژگی های سیاره های کوچکی که تاکنون کشف شده اند تکنولوژی ما کافی نیست. پلاتو این وضعیت را عوض خواهد کرد ، به ما امکان خواهد داد سیاره هایی را با این مشخصات شناسایی و وجود آنها را اثبات کنیم که بتوانیم جو آنها را برای یافتن حیات مطالعه کنیم.

  پلاتو در واقع ترکیبی از ۳۴ تلسکوپ است که روی یک ماهواره نصب شده و قرار است نیمی از آسمان را رصد کند.

  این تلسکوپ فضایی تنها به دنبال سیاره ها نخواهد بود ، بلکه در جستجوی روشن ترین و نزدیک ترین ستاره ها هم خواهد گشت.

  نورستارگان وقتی اندکی کمتر می شود می تواند نشانه این باشد که سیاره ای از مقابلشان عبور کرده است ، بنابراین مطالعه ستارگان بخش مهمی از ماموریت پلاتو خواهد بود.

  پلاتو سومین پروژه از برنامه نگاه کیهانی سازمان فضایی اروپاست ، برنامه ای که اولویت های این سازمان را تعیین می کند.

  پروژه نخست این آژانس یک خورشید گرد است ، تلسکوپی که در مدار خورشید قرار می گیرد و این ستاره را بررسی خواهد کرد. این پروژه در سال ۲۰۱۷ راه اندازی خواهد شد.

  پروژه دوم یوکلید نام دارد ، تلسکوپی که در سال ۲۰۱۲۰ برای تحقیق در مورد انرژی تاریک به فضا پرتاب خواهد شد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.