ساخت عایق های چند لایه فضایی با استاندارد ناسا در کشور

  مجری طرح ماهواره دانشگاه صنعتی امیرکبیر (AUTsat) از راه اندازی نخستین کارگاه ساخت عایق‌های چند لایه و آزمایشگاه سیستم‌های حرارتی و کنترل ارتعاشات در راستای طرح‌های ماهواره‌یی کشور در این دانشگاه خبر داد. ساخت عایق های چند لایه فضایی با استاندارد ناسا در کشور

   

  دکتر سید مصطفی صفوی همامی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا درباره آخرین وضعیت ساخت ماهواره دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طرح ماهواره دانشگاه صنعتی امیرکبیر که با همکاری ۵۵ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری و ۱۴ استاد دانشگاه در حال اجراست به مراحل نهایی طراحی مدل فضایی رسیده که با توجه به این که این ماهواره باید در مدارهایی بالاتر از مدار ماهواره های پرتاب شده قبلی کشور مستقر شویم در انتظار ساخت نسل بعدی پرتاب‌گرها (ماهواره بر سیمرغ) هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین در پروژه ماهواره ناهید با سازمان فضایی ایران همکاری دارند که ساخت پنج زیرسیستم ماهواره به دانشگاه محول شده است.

  صفوی در ادامه از راه‌اندازی اتاق تمیز، کارگاه ساخت عایق‌های چند لایه و آزمایشگاه‌های سیستم‌های حرارتی، تعیین و کنترل وضعیت و ارتعاشات به عنوان برخی دیگر از دستاوردهای دانشگاه در حوزه فضایی یاد کرد که علاوه بر تامین نیازهای پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه پروژه‌های ماهواره‌یی به سایر طرح های ماهواره‌یی کشور نیز ارائه خدمت می‌کنند.

  عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: کارگاه ساخت عایق‌های چند لایه که برای نخستین بار در کشور در این دانشگاه راه‌اندازی شده از قابلیت انتخاب و تهیه مواد اولیه مناسب برای ساخت این قبیل عایق‌ها بر اساس استانداردهای فضایی ناسا و طراحی و ساخت نصب این قبیل عایق‌ها حتی با پیچیده‌ترین هندسه در محیطی مجهز به سیستم فشار مثبت به منظور جلوگیری از ورود آلودگی برخوردار است.

  وی تصریح کرد: اتاق تمیز دانشگاه به مساحت ۱۱۷ متر مربع شامل شش متر مربع فضا در کلاس ۱۰۰۰، شش متر مربع فضا در کلاس ۱۰ هزار و ۹۵ متر مربع فضا در کلاس ۱۰۰ هزار برخوردار است. در مجموع، آزمایشگاه‌های راه‌اندازی شده در دانشگاه از زیرساخت‌های لازم برای تست و آزمایش محموله‌های فضایی و ماهواره از لحاظ مقاومت در برابر شوک و ارتعاش و حرارت برخوردارند.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.