ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

  ناسا طی مراسم گرامی‌داشتی، یاد و خاطره فضانوردان کشته شده این سازمان را ارج نهاد.

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  شنیده‌ها حاکی از این است که آژانس فضایی این مجلس یادبود را برای فضانوردانی که در سانحه سقوط شاتل فضایی چلنجر(Challenger) ،ماموریت کلمبیا و انفجار سفینه آپولو ۱ کشته شدند، برگزار نموده است. ناسا افزوده که این بزرگداشت برای احترام به بخشی از اعضاء خانواده بزرگ ناسا است که جان خود را بر سر راه اکتشاف وجستجوی کیهان و خدمت به بشریت از دست دادند.

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  پروژه آپولو بخشی از آماده سازی ناسا برای فرود انسان روی ماه بود که متأسفانه آغاز چندان خوشایندی نداشت. در ۲۷ژانویه ۱۹۶۷ آتش سوزی که در کپسول آپولو یک رخ داد موجب کشته‌شدن هر سه سرنشین آن یعنی گاس گریسون، اد وایت و راجر کفی شد که هر سه هنوز در محل تمرین و روی زمین حضور داشتند. بررسی‌های صورت‌گرفته پیرامون این حادثه مرگبار نشان داد، اشتعال‌زایی مواد داخل سفینه و همچنین وجود اکسیژن خالص در محیط، علت این حادثه اسف‌بار بوده است. پس از آن ناسا به ایمنی کپسول‌های فضایی توجه بیشتری نشان داده و با طراحی و تغییرات مهندسی اعمال شده فضاپیماهای آپولو را که عازم ماه بودند به مراتب ایمن‌تر نمود.


  در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۸۶ و پیش چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیون از سرتاسر دنیا، شاتل فضایی چلنجر تنها ۷۳ ثانیه پس از برخاستن از زمین منفجر شد و تمامی ۷ سرنشین این شاتل جان خود را در این حادثه از دست دادند. تحقیقات ناسا نشان داد جداشدن عایقی که بین دوبخش موشک‌های تقویت‌کننده قرار گرفته بود منجر به نشت گاز و در نهایت انفجار این شاتل شده بود. در این حادثه دیک اسکوبی، مایکل اسمیت، جودیت رزینک، رونالد مک نایر، الیسون اونیزوکا، گئورگی جارویس و کریستا مک اولیف از جمله کشته شدگان بودند.

   

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  و در آخر در اول فوریه ۲۰۰۳ ، شاتل کلمبیا در بیست و هشتمین ماموریت فضایی خود هنگام بازگشت از ایستگاه بین‌المللی فضایی منفجر شد و تمامی خدمه پرواز آن از جمله ویلیام مک کول، مایکل اندرسون، دیوید براون، کالپانا چاولا، لائورا بلر، سالتون کلارک و ایان رامون در این حادثه جان خود را از دست دادند. تحقیقات ناسا مشخص کرد در زمان پرتاب این شاتل به فضا، یک تکه فوم محافظ حرارتی تانک سوخت خارجی آن شکسته و به بیرون پرتاب شده که منجر به ایجاد یک سوراخ در بال چپ این شاتل گشته است. در نتیجه هنگام برگشت به زمین به دلیل دمای بسیار شدید و گازهای گرم موجود، بال چپ شاتل از درون تکه تکه شده و کنترل فضاپیما را با مشکل مواجه کند که در نهایت منجر به انفجار آن شده است.

   

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  هر سه فاجعه رخ داده در تاریخ‌هایی نزدیک و البته در سال‌های مختلف روی داده‌اند که موجب شده ناسا این هفته را بهترین زمان برای ادای دین به هفده عضو از دست رفته سازمان خود بداند.

   

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.