ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

  ناسا طی مراسم گرامی‌داشتی، یاد و خاطره فضانوردان کشته شده این سازمان را ارج نهاد.

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  شنیده‌ها حاکی از این است که آژانس فضایی این مجلس یادبود را برای فضانوردانی که در سانحه سقوط شاتل فضایی چلنجر(Challenger) ،ماموریت کلمبیا و انفجار سفینه آپولو ۱ کشته شدند، برگزار نموده است. ناسا افزوده که این بزرگداشت برای احترام به بخشی از اعضاء خانواده بزرگ ناسا است که جان خود را بر سر راه اکتشاف وجستجوی کیهان و خدمت به بشریت از دست دادند.

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  پروژه آپولو بخشی از آماده سازی ناسا برای فرود انسان روی ماه بود که متأسفانه آغاز چندان خوشایندی نداشت. در ۲۷ژانویه ۱۹۶۷ آتش سوزی که در کپسول آپولو یک رخ داد موجب کشته‌شدن هر سه سرنشین آن یعنی گاس گریسون، اد وایت و راجر کفی شد که هر سه هنوز در محل تمرین و روی زمین حضور داشتند. بررسی‌های صورت‌گرفته پیرامون این حادثه مرگبار نشان داد، اشتعال‌زایی مواد داخل سفینه و همچنین وجود اکسیژن خالص در محیط، علت این حادثه اسف‌بار بوده است. پس از آن ناسا به ایمنی کپسول‌های فضایی توجه بیشتری نشان داده و با طراحی و تغییرات مهندسی اعمال شده فضاپیماهای آپولو را که عازم ماه بودند به مراتب ایمن‌تر نمود.


  در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۸۶ و پیش چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیون از سرتاسر دنیا، شاتل فضایی چلنجر تنها ۷۳ ثانیه پس از برخاستن از زمین منفجر شد و تمامی ۷ سرنشین این شاتل جان خود را در این حادثه از دست دادند. تحقیقات ناسا نشان داد جداشدن عایقی که بین دوبخش موشک‌های تقویت‌کننده قرار گرفته بود منجر به نشت گاز و در نهایت انفجار این شاتل شده بود. در این حادثه دیک اسکوبی، مایکل اسمیت، جودیت رزینک، رونالد مک نایر، الیسون اونیزوکا، گئورگی جارویس و کریستا مک اولیف از جمله کشته شدگان بودند.

   

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  و در آخر در اول فوریه ۲۰۰۳ ، شاتل کلمبیا در بیست و هشتمین ماموریت فضایی خود هنگام بازگشت از ایستگاه بین‌المللی فضایی منفجر شد و تمامی خدمه پرواز آن از جمله ویلیام مک کول، مایکل اندرسون، دیوید براون، کالپانا چاولا، لائورا بلر، سالتون کلارک و ایان رامون در این حادثه جان خود را از دست دادند. تحقیقات ناسا مشخص کرد در زمان پرتاب این شاتل به فضا، یک تکه فوم محافظ حرارتی تانک سوخت خارجی آن شکسته و به بیرون پرتاب شده که منجر به ایجاد یک سوراخ در بال چپ این شاتل گشته است. در نتیجه هنگام برگشت به زمین به دلیل دمای بسیار شدید و گازهای گرم موجود، بال چپ شاتل از درون تکه تکه شده و کنترل فضاپیما را با مشکل مواجه کند که در نهایت منجر به انفجار آن شده است.

   

  ناسا یاد و خاطره فضانوردان کشته شده در ماموریت‌های فضایی را گرامی‌ می‌دارد

   

  هر سه فاجعه رخ داده در تاریخ‌هایی نزدیک و البته در سال‌های مختلف روی داده‌اند که موجب شده ناسا این هفته را بهترین زمان برای ادای دین به هفده عضو از دست رفته سازمان خود بداند.

   

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .