نخستین پیام «شکارچی دنباله‌دار» اروپا به زمین ارسال شد

  کاوشگر شکارچی دنباله‌دار سازمان فضایی اروپا اولین پیام خود را پس از حدود سه سال به زمین فرستاد. نخستین پیام «شکارچی دنباله‌دار» اروپا به زمین ارسال شد

   

  ایستگاههای زمینی گلداستون و کانبرای ناسا این سیگنال را دریافت کردند که توسط مرکز عملیاتی سازمان فضایی اروپا(اسا) در دارمشتات آلمان تائید شد.

  بیداری موفق کاوشگر «روزتا» از طریق حساب توئیتر سازمان اسا با پیام «سلام جهان» اعلام شد.

  آلوارو گیمنز، مدیر اکتشاف رباتیک و علمی اسا با اعلام بیدار شدن شکارچی دنباله‌دار این سازمان، گفت: با روزتا، ما اکتشاف دنباله‌دار را به سطح جدیدی خواهیم رساند. این ماموریت فوق‌العاده، تاریخچه ما را با اتکا بر دستاوردهای علمی و فناورانه اولین ماموریت فضای عمیق ما «Giotto» که اولین تصویر نزدیک از هسته یک دنباله‌دار را در سال ۱۹۸۶ ارائه کرده بود، به عنوان اولینها بر روی دنباله‌دارها ادامه داده است.

  روزتا اکنون در حال پیگیری دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko است. این اولین ماموریت فضایی با هدف فرود بر روی سطح یک دنباله‌دار و پیگیری آن در زمان تاب خوردن آن در اطراف خورشید است.

  این شکارچی دنباله‌دار که تنها با انرژی خورشید کار می‌کند، در ژوئن ۲۰۱۱ با سفر در فاصله ۸۰۰ میلیون کیلومتری خورشید، در ورای مدار سیاره مشتری به خواب زمستانی فرو رفت.

  اکنون با بازگشتن مدار این فضاپیما به فاصله ۶۷۳ میلیون کیلومتری خورشید، انرژی خورشیدی کافی برای تامین نیروی آن فراهم شده است.

  اگرچه روزتا هنوز حدود ۹ میلون کیلومتر با دنباله‌داری که در پی آن است، فاصله دارد، اما با ساعت داخلی از پیش برنامه‌ریزی شده خود از خواب بیدار شده است.

  این فضاپیما پس از آماده‌سازی دستگاههای اصلی ناوبری خود، خروج از چرخش تثبیت و قرار دادن آنتن رادیویی اصلی خود به سمت زمین، سیگنالی را به منظور آگاه‌سازی اپراتورهای ماموریت از بیدار شدن خود ارسال کرد.

  دنباله‌دارها به عنوان ساختارهای اولیه منظومه خورشیدی محسوب شده و احتمالا به ایجاد آب در زمین و حتی ورود مواد تشکیل‌دهنده حیات به این سیاره کمک کرده‌اند.

  اگرچه هنوز سوالات بسیاری در مورد این اجسام سماوی مرموز وجود داشته و روزتا با استفاده از تحقیقات جامع و در محل دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko قصد دارد از اسرار درون این اجسام پرده بردارد.

  اما در ابتدا باید بررسی‌های اولیه سلامت بر روی این فضاپیما تکمیل شود. سپس ۱۱ ابزار روی مدارگرد و ۱۰ ابزار روی فرودگر روشن شده و برای بررسی این دنباله‌دار آماده خواهند شد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.