تصاویر جدید از ماهنورد چین+ تصاویر

  آکادمی علوم چین مجموعه تصاویر جدیدی از فرودگر چانگه-۳ و ماهنورد یوتو را بر سطح قمر زمین منتشر کرده است.

  تصاویر جدید از ماهنورد چین+ تصاویر

   


  فرود نرم و کنترل شده فرودگر چانگه-۳ بر سطح ماه، سومین تلاش موفق پس از مأموریت‌های فضایی شوروی سابق و آمریکا محسوب می‌شود؛ آخرین مأموریت فرود کنترل شده نیز در سال ۱۹۷۶ توسط شوری انجام شد.

  دستاورد چین در پرتاب نخستین ماهنورد به فضا تنها یک دهه پس از موفقیت این کشور در ارسال فضانورد به فضا صورت گرفت که روند پرشتاب توسعه برنامه فضایی چین را نشان می‌دهد.

  رئیس جمهور چین نیز در مراسم تقدیر از محققان و مهندسان فعال در برنامه ماهنورد یوتو تأکید کرد که صنعت فضایی این کشور بصورت مستقل و خودکفا در حال پیشرفت است.

  با این حال انتقاداتی در خصوص کپی‌برداری چین از طرح‌های آمریکا و شوروی مطرح شده است.

  پروفسور «ون گویلین» از دانشگاه هونان با تأیید الگوبرداری از طرح‌های موفق کشورهای دیگر خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان این مسئله را رد نمی‌کنیم که مشابهت‌هایی در این طرح با نمونه‌های آمریکا و شوروی بخصوص طرح موفق مریخ‌نورد جدید ناسا وجود دارد.

  اما کارشناسان تأکید می‌کنند که مسئله مهم، دستیابی چین به فناوری فرود نرم و کنترل شده بر سطح ماه است، چراکه ماه فاقد جو بوده و امکان فرود کاوشگر با چتر نجات وجود ندارد؛ بنابراین تعیین زاویه درست و فرود ایمن کاوشگر موفقیتی است که دانشمندان چین به آن دست یافته‌اند.

  ماهنورد Jadde Rabbit یا «یوتو» اول دسامبر (۱۰ آذر) توسط موشک لانگ مارچ-۳B از مرکز پرتاب موشکی شیچانگ در استان سیچوان چین به فضا پرتاب شد و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۴ میلادی (۲۳ آذر) بر سطح ماه فرود آمد.

   

  تصویر ماهنورد یوتو از منظر فرودگر چانگه-۳
  تصویر ماهنورد یوتو از منظر فرودگر چانگه-۳
  چشم اندازی از سطح ماه از نگاه فرودگر چانگه-۳
  چشم اندازی از سطح ماه از نگاه فرودگر چانگه-۳
  تصویر پانوراما در اطراف فرودگر چانگه-۳
  تصویر پانورامای چانگه-۳ از ماهنورد یوتو
  تصویری از فرودگر چانگه-۳ از ارتفاع ۷.۹ کیلومتری بالای سطح ماه
  تصویری از فرودگر چانگه-۳ از ارتفاع ۹۹ متری بالای سطح ماه

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل در فضا، ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شماری وجود دارند که صحنه‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل تعدادی از این صحنه‌ها را به تصویر کشیده‌اند. با ما همراه باشید.
  
  پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، مسن‌ترین زن فضانورد است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد. او اخیرا رکوردهای جدیدی درفضابه ثبت رسانده است.
  
  بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد دانشمندان به نسل جدیدی از موتورها فکر می کنند که انسان را راهی فضا خواهد کرد. اینجا صحبت از موتورهای جت پلاسما است.
  
  روبات روسی به فضا می رود روبات روسی به فضا می رود روسیه روبات ویژه ای را طراحی می کند تا برای انجام ماموریت های تعریف شده در ایستگاه فضایی بین المللی بکار گرفته شود.
  
  فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه ماهواره‌های روسی که در سال ۲۰۱۳ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند، باری دیگر فعال شدند درحالی که هنوز هیچ‌کس خبر ندارد کاربری این ماهواره‌ها چیست .
  
  ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند فردا دو فضانورد در فضای خارجی ایستگاه فضایی بین المللی ماموریتی اضطراری انجام خواهند داد تا یک رایانه خراب را جایگزین کنند.
  
  اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد مأموریت‌های فضایی فراوانی در سالیان گذشته انجام شده است؛ اما به‌تازگی برنامه‌ای متفاوت توسطاسپیس ایکسو شرکت الیزیوم در حال انجام است.
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.