کپسول فضایی «سیگنوس» بالأخره پرتاب شد

  شرکت «اوربیتال ساینس» روز پنج‌شنبه با موفقیت کپسول سیگنوس را به مقصد آژانس بین‌المللی فضایی، پرتاب کرد. این پرواز در ساعت ۱۸:۰۷ به وقت گرینویچ (۲۱:۳۷ به وقت تهران) و از مرکز فضایی والوپس صوت گرفت.
  کپسول فضایی «سیگنوس» بالأخره پرتاب شد


  موشک «آنتارس» (که در اصل Taurus II خوانده می‌شود) سیگنوس را به مدار اولیه ۲۲۰*۲۸۰ کیلومتر حمل می‌کند.

  این کپسول که هم‌اکنون در حال پرواز است، مجهز به تجهیزات ارتباطی و آرایه‌های خورشیدی است و محموله هزار و ۳۰۰ کیلوگرمی را به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی حمل می‌کند. سیگنوس قرار است ۱۲ ژانویه (روز ۲۲ دی‌ماه) به ایستگاه ملحق شود.

  شرکت‌های اسپیس‌ایکس و اوربیتال هم‌اکنون تنها مراکز پرتاب تجاری هستند که گواهینامه ارائه خدمات بازتجهیز تجاری را برای ایستگاه بین‌المللی فضایی در اختیار دارند.

  قرارداد اولیه شرکت اوربیتال برای انجام هشت پرتاب سیگنوس و حمل محموله، ۱.۹ میلیارد دلار اعلام شده است.

  در این ماموریت‌ها، سیگنوس اقلام مورد نیاز برای ادامه برنامه ایستگاه فضایی مانند غذا، لباس، تجهیزات خدمه، قطعات یدکی و تجهیزات علمی را تحویل خواهد داد.

  ماموریت این کپسول به دلیل تعمیرات سیستم خنک‌کنندگی ایستگاه بین‌المللی از ماه دسامبر و همچنین بروز جرقه‌های خورشیدی گروه ایکس در روز سه‌شنبه به تعویق افتاد و مهندسان تصمیم گرفتند پرواز آن را به روز پنج‌شنبه موکول کنند.

  در حالی که ایستگاه بین‌المللی فضایی و سیگنوس در مقابل بزرگ‌ترین تابش‌های خورشیدی عایق شده‌اند، موشک آنتارس در برابر چنین تشعشعی ایمن نیست و پروازکردن با وجود جرقه خورشیدی به این بزرگی، به ناکامی این ماموریت می‌انجامید.

  جرقه‌های خورشیدی، انفجارهای قدرتمند تابشی هستند که تشعشع‌های مضر آنها نمی‌تواند از میان جو زمین عبور کند و بر انسان تاثیر بگذارند، اما اگر آن‌ها از قدرت کافی برخوردار باشند، می‌توانند در جو بالایی در سیگنال‌های جی‌پی‌اس و ارتباطی، اختلال ایجاد کنند.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.