شکست مجدد ستاره شناسان در درک ماهیت سیاهچاله‌ها

  با ناکامی تلسکوپ فضایی کپلر ناسا در کشف نشانه‌ای از سیاهچاله‌های کوچک‌تر از ماه در کهکشان راه شیری، اخترشناسان بار دیگر در اثبات نظریه شکل‌گیری ماده تاریک با سیاهچاله‌های نخستین با شکست مواجه شدند. شکست مجدد ستاره شناسان در درک ماهیت سیاهچاله‌ها


  ماده تاریک یکی از اسرار پیچیده علمی محسوب می‌شود؛ این ماده نامرئی حدود پنج ششم جهان را در بر‌گرفته است و بقدری اسرار‌آمیز است که محققان هنوز در خصوص ماهیت آن تردید داشته و نمی دانند که این ماده از ذرات میکروسکوپی یا اجرام بسیار بزرگتر تشکیل شده است.

  در حال حاضر محققان بر این نکته اتفاق نظر دارند که ماده تاریک از یک نوع جدید ذرات تشکیل شده است که در بهترین حالت، در تعامل بسیار ضعیف با تمام نیروهای شناخته شده جهان بجز گرانش است.

  به همین دلیل ماده تاریک‌، ‌نامرئی و نامحسوس است و وجود آن تنها از طریق اعمال نیروی گرانش قابل تشخیص است.

  با وجود توسعه شتاب دهنده‌های ذرات بسیار پرقدرت بر روی زمین و آزمایشگاه‌هایی در عمق زمین، محققان هنوز موفق به کشف نشانه‌ای از ذرات تشکیل دهنده ماده تاریک نشده‌اند.

  محققان فیزیک نجومی دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌گو به سرپرستی «کیم گریست» در تحقیقات خود با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر، سیاهچاله‌ها را بعنوان کاندید بالقوه ماده تاریک مورد بررسی قرار دادند.

  در مطالعه قبلی، محققان موفق به شناسایی سیاهچاله‌های بسیار پرجرم با جرمی چند میلیارد برابر خورشید در قلب کهکشان‌ها شدند، اما این سیاهچاله‌ها تنها بدلیل اندازه بسیار بزرگ قابل کشف بودند.

  یکی از فرضیه‌های مطرح عنوان می‌کند که سیاهچاله‌های بسیار کوچک احتمالا در آغاز شکل‌گیری جهان تشکیل شده‌اند؛ این سیاهچاله‌ها که اصطلاحا سیاهچاله‌های اولیه (primordial black holes) نامیده می‌شوند، به سختی قابل شناسایی هستند و تعداد آنها بقدری زیاد است که می توانند تمامی ماده تاریک را شکل دهند.

  اما در مطالعه اخیر محققان، هیچ نشانه روشنی که از این فرضیه حمایت کند، بدست نیامده است.

  محققان در طول چهار سال با کمک تلسکوپ فضایی کپلر، درخشش بیش از ۱۵۰ هزار ستاره در کهشکان راه شیری را با هدف تشخیص تیرگی منظم ناشی از عبور سیارات از مقابل ستاره والد مورد بررسی قرار دادند.

  اگر سیاهچاله اولیه‌ای از مقابل یکی از این ستارگان عبور می‌کرد، ستاره بطور موقت روشن‌تر می‌شد، چراکه سیاهچاله با کمک میدان گرانشی خود، نور اطراف را منحرف می‌کند که این پدیده همگرایی گرانشی (gravitational lensing) نامیده می‌شود.

  با این حال «گریست» خاطر نشان کرد: حتی سیاهچاله‌های اولیه با جرمی ۰.۰۰۰۱ درصد کمتر از جرم ماه می توانند تمام ماده تاریک را تشکیل دهند.

  در مأموریت‌های آتی مانند فضاپیمای Euclid آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ یا ماهواره WFIRST ناسا، جستجو برای سیاهچاله‌های کوچک‌تر از سیاهچاله‌های شناسایی شده با تلسکوپ کپلر ادامه خواهد یافت.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.