شکست مجدد ستاره شناسان در درک ماهیت سیاهچاله‌ها

  با ناکامی تلسکوپ فضایی کپلر ناسا در کشف نشانه‌ای از سیاهچاله‌های کوچک‌تر از ماه در کهکشان راه شیری، اخترشناسان بار دیگر در اثبات نظریه شکل‌گیری ماده تاریک با سیاهچاله‌های نخستین با شکست مواجه شدند. شکست مجدد ستاره شناسان در درک ماهیت سیاهچاله‌ها


  ماده تاریک یکی از اسرار پیچیده علمی محسوب می‌شود؛ این ماده نامرئی حدود پنج ششم جهان را در بر‌گرفته است و بقدری اسرار‌آمیز است که محققان هنوز در خصوص ماهیت آن تردید داشته و نمی دانند که این ماده از ذرات میکروسکوپی یا اجرام بسیار بزرگتر تشکیل شده است.

  در حال حاضر محققان بر این نکته اتفاق نظر دارند که ماده تاریک از یک نوع جدید ذرات تشکیل شده است که در بهترین حالت، در تعامل بسیار ضعیف با تمام نیروهای شناخته شده جهان بجز گرانش است.

  به همین دلیل ماده تاریک‌، ‌نامرئی و نامحسوس است و وجود آن تنها از طریق اعمال نیروی گرانش قابل تشخیص است.

  با وجود توسعه شتاب دهنده‌های ذرات بسیار پرقدرت بر روی زمین و آزمایشگاه‌هایی در عمق زمین، محققان هنوز موفق به کشف نشانه‌ای از ذرات تشکیل دهنده ماده تاریک نشده‌اند.

  محققان فیزیک نجومی دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌گو به سرپرستی «کیم گریست» در تحقیقات خود با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر، سیاهچاله‌ها را بعنوان کاندید بالقوه ماده تاریک مورد بررسی قرار دادند.

  در مطالعه قبلی، محققان موفق به شناسایی سیاهچاله‌های بسیار پرجرم با جرمی چند میلیارد برابر خورشید در قلب کهکشان‌ها شدند، اما این سیاهچاله‌ها تنها بدلیل اندازه بسیار بزرگ قابل کشف بودند.

  یکی از فرضیه‌های مطرح عنوان می‌کند که سیاهچاله‌های بسیار کوچک احتمالا در آغاز شکل‌گیری جهان تشکیل شده‌اند؛ این سیاهچاله‌ها که اصطلاحا سیاهچاله‌های اولیه (primordial black holes) نامیده می‌شوند، به سختی قابل شناسایی هستند و تعداد آنها بقدری زیاد است که می توانند تمامی ماده تاریک را شکل دهند.

  اما در مطالعه اخیر محققان، هیچ نشانه روشنی که از این فرضیه حمایت کند، بدست نیامده است.

  محققان در طول چهار سال با کمک تلسکوپ فضایی کپلر، درخشش بیش از ۱۵۰ هزار ستاره در کهشکان راه شیری را با هدف تشخیص تیرگی منظم ناشی از عبور سیارات از مقابل ستاره والد مورد بررسی قرار دادند.

  اگر سیاهچاله اولیه‌ای از مقابل یکی از این ستارگان عبور می‌کرد، ستاره بطور موقت روشن‌تر می‌شد، چراکه سیاهچاله با کمک میدان گرانشی خود، نور اطراف را منحرف می‌کند که این پدیده همگرایی گرانشی (gravitational lensing) نامیده می‌شود.

  با این حال «گریست» خاطر نشان کرد: حتی سیاهچاله‌های اولیه با جرمی ۰.۰۰۰۱ درصد کمتر از جرم ماه می توانند تمام ماده تاریک را تشکیل دهند.

  در مأموریت‌های آتی مانند فضاپیمای Euclid آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ یا ماهواره WFIRST ناسا، جستجو برای سیاهچاله‌های کوچک‌تر از سیاهچاله‌های شناسایی شده با تلسکوپ کپلر ادامه خواهد یافت.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.