ترکیه و چین در علوم و صنایع فضایی همکاری می کنند

  سازمان پژوهش های علمی و فنی ترکیه موسوم به توبیتاک اعلام کرد که این سازمان از طرحهای علمی همکاری مشترک ترکیه و چین در بخش علوم فضایی حمایت خواهد کرد. ترکیه و چین در علوم و صنایع فضایی همکاری می کنند


  ˈاونور خلیل اوغلوˈ مدیر پژوهشهای ماهواره ها و فناوری ماهواره توبیتاک که در صدر هیاتی برای مشاهده پرتاب فضا پیمای چین موسوم به Changˈe-۳ به این کشور سفر کرده است این مطلب را در گفت و گو با خبرنگاران ترک عنوان کرد.

  وی گفت : مذاکراتی را با طرفهای چینی در خصوص همکاری های دو کشور در باره ساخت ماهواره و پژوهشهای فضایی انجام داده است.

  او با اشاره به اینکه ترکیه و چین عضو سازمان همکاری فضایی آسیا - پاسیفیک (APSCO) هستند، گفت : توبیتاک دارای پروانه فعالیت فضایی در ترکیه است و نهادی است که می تواند در این راستا همکاریهای سازنده ای با چین داشته باشد.

  خلیل اوغلو به سابقه همکاریهای توبیتاک با موسسات فضایی چین به ویژه در خصوص زلزله نگاری اشاره کرد و افزود : دوطرف در چارچوب (APSCO) می توانند همکاریهای خودرا بیش از این توسعه دهند.

  ˈجلال سامیˈ استاد دانشگاه فنی یلدیز استانبول نیز گفت: ترکیه و چین در زمینه برنامه های آموزش فضانورد زمینه همکاری دارند.

  او با اشاره به اینکه ایستگاه فضایی چین قرار است تا سال ۲۰۲۲ میلادی راه اندازی شود، گفت: این امر فرصت خوبی برای توسعه همکاریهای فضایی ترکیه و چین ایجاد کرده است.

  شایان ذکر است که هیات توبیتاک برای مشاهده پرتاب کاوشگر ماه به فضا، به چین رفته اند.

  چین بامداد دوشنبه گذشته نخستین سفینه سطح نشین برون زمینی خود را در مسیرش به سوی کره ماه به مدار پرتاب کرد.

  کاوشگر ماه چانگ ای- ۳ (Changˈe-۳) که شامل چهارچرخه ماه نوردی به نام ˈیوتوˈ (Yutu) یا ˈخرگوش جیدˈ(Jade) است با یک موشک حامل تقویت شده ˈلانگ مارچ-۳Bˈ از ˈمرکز پرتاب ماهواره‎ای شی چانگˈ در ایالت جنوبی سیچوآن چین به فضا پرتاب شده است.

  ترکیه اخیرا اعلام کرد که طرح چهار میلیارد دلاری سامانه دفاع موشکی دور پرواز خودرا به چین واگذار خواهد کرد.

  این اقدام ترکیه به عنوان یک کشور عضو ناتو، واکنشهایی را در نزد هم پیمانان ترکیه به ویژه آمریکا در پی داشته است.

  ترکیه می گوید برای واگذاری طرح مناقصه ای بین المللی برگزار کرده که شرکت چینی پیشنهاداتی نزدیک به خواسته های این کشور ارائه کرده و از این رو مورد پذیرش قرار گرفته است.

  ترکیه مدعی است در این راه دو معیار اصلی داشته است. انتقال فناوری تولید موشک های پدافند هوایی دور پرواز به ترکیه و تولید این موشک ها و آتشبارهای آن در داخل خاک ترکیه و دیگری هزینه.

  به گفته مقامات ترکیه پیشنهادات هیچ یک از شرکتهای غربی شرکت کننده در این مزایده بین المللی در راستای معیارهای این کشور نبوده است.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.