نخستین ماهواره تجاری «اسپیس ایکس» به فضا پرتاب شد

  درحالیکه دو تلاش قبلی «اسپیس ایکس» برای پرتاب موشک فالکون ۹ حامل ماهواره ارتباطی SES-۸ با شکست مواجه شده بود، این موشک سرانجام بامداد چهارشنبه با موفقیت به فضا پرتاب شد. نخستین ماهواره تجاری «اسپیس ایکس» به فضا پرتاب شد


  طی یک هفته گذشته مأموریت پرتاب موشک فالکون ۹ از پایگاه کیپ کاناورال در لحظات آخر به دلیل بروز نقص فنی در موشک لغو شد.

  مهندسان شرکت اسپیس ایکس با بررسی سیستم موشک دریافتند، وجود اکسیژن در داخل سیستم جرقه زنی موتور عامل بروز نقص فنی بوده است.

  با رفع این نقص، موشک فالکون ۹ حامل ماهواره ارتباطی SES-۸ سه شنبه سوم دسامبر ساعت ۲۲:۴۱ به وقت گرینویچ (۰۲:۰۰ بامداد چهارشنبه به وقت تهران) از مرکز پرتاب ۴۰ در پایگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد.

  این مأموریت نخستین پرتاب ماهواره تجاری توسط شرکت اسپیس ایکس محسوب می شود. SES-۸ نخستین ماهواره ارتباطی تجاری است که ظرف چهار سال گذشته از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شده است.

  ماهواره ارتباطی ۱۰۰ میلیون دلاری SES-۸ به وزن سه هزار و ۱۷۵ کیلوگرم متعلق به شرکت SES S.A‌ لوکزامبورگ است؛ این ماهواره ۳۰ دقیقه پس از پرتاب در مدار بیضوی قرار گرفت و با انجام مانور تغییر ارتفاع، پوشش تلویزیونی، پهنای باند و ارتباطی مناسب را برای ساکنان چین، هند، ویتنام و مناطقی از آسیا فراهم می کند.

  شرکت خصوصی اسپیس ایکس ۵۰ مأموریت به ارزش چهار میلیارد دلار در دست دارد که ۷۵ درصد این مأموریت های فضایی مربوط به مشتریان تجاری است.

  اسپیس ایکس به عنوان نخستین شرکت خصوصی در قالب قراردادی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار، انتقال تجهیزات و محموله مورد نیاز فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ را توسط کپسول باری دراگون برعهده گرفته است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.