استقرار ماهواره پرتابی از ایستگاه فضایی در مدار زمین

  ماهواره‌ TechEdSat-3p که چندی پیش از ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب شد، اخیرا با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است. استقرار ماهواره پرتابی از ایستگاه فضایی در مدار زمین


  به زودی این سامانه دو فناوری شامل ابزار exo-brake را برای نشان‌دادن نوعی تکنیک جدید de-orbit و همچنین سامانه ارتباطاتی جهت ارائه اطلاعات دقیق در خصوص وضعیت این ماهواره را به نمایش می‌گذارد.

  این ماهواره در سوم آگوست بر بورد «وسیله‌نقلیه انتقال‌دهنده H-II» ژاپنی وارد ایستگاه بین‌المللی شد.

  این سامانه در تاریخ ۲۰ نوامبر از Deployer مداری ماهوار‌ه‌ای کوچک ژاپنی واقع بر بورد ایستگاه پرتاب شد. این وسیله مداری، پردازشگر کوچکی به نام TechEdSat را در سال ۲۰۱۲ پرتاب کرده بود.

  مارکوس مورباخ، بازرس ارشد مرکز تحقیقاتی ایمز در کالیفرنیا گفت: سیستم TechEdSat-۳p نخستین نانوماهواره با چنین ابعادی به شمار می‌آید و شامل یک کیوبست سه‌واحدی است که از ایستگاه بین‌المللی فضایی به مدار اعزام شد.

  ایستگاه بین‌المللی فضایی، علم، فناوری و نوآوری انسان را برای نمایش فناوری‌هایی جدید و احراز موفقیت‌های تحقیقاتی در هم ادغام کرده است.

  پرتاب نانوماهواره‌ها با هدف آزمایش فناوری‌های لازم جهت کنکاش اعماق فضا، فقط نمونه‌ای از چگونگی استفاده از ایستگاه فضایی برای رسیدن به جهش بزرگ بعدی در مسیر انجام ماموریت‌های آتی به سیارک‌ها و مریخ است.

  آزمایشگاه اول بر بورد ماهواره اعزامی به مدار زمین، exo-brake نام دارد.

  این آزمایشگاه یک ابزار ترمزگیری ویژه است که در فشارهای بی‌نهایت پایین و مانند یک چتر نجات عمل می‌کند.

  ترمزگیر ماهواره مزبور نخستین سامانه‌ای است که فرایند de-orbit و ورود دوباره را در جو خارجی زمین عملی می‌کند.

  مهندسان معتقدند این سامانه ترمزگیری امکان بازگشت محموله‌های کوچک را از ایستگاه یا دیگر پلت‌فرم‌های مداری فراهم می‌کند.

  ماهواره TechEdSat-۳p همچنین مجهز به یک مودم داده با شات کوتاه (short-burst) است که با گیرنده جی پی اس با هدف اجرای کارکردهای ارتباطاتی شامل ارائه داده‌هایی در خصوص سلامتی فضاپیما و محیط فضایی ترکیب می‌شود.

  مورباخ گفت: TechEdSat-۳p از پارادیم ارتباطات نانوماهواره‌یی کاملا جدید استفاده می‌کند که در آن «ایریدیوم» و فضاپیمای مدارگرد «جی پی اس» جایگزین ایستگاه‌های زمینی در زمینه رهگیری، بازیابی سریع داده‌ها و توانایی آپلینک (uplink) می‌شوند.

  این ماهواره دومین ماهواره‌ از مجموعه‌ سامانه‌های TechEdSat به شمار می‌آید که با موفقیت به مدار رسیده است.

  این مجموعه‌ از استاندارهای کیوبست‌هایی استفاده می‌کند که در دانشگاه ایالتی پلی‌تکنیک کالیفرنیا در سنت ‌لوئیس اوبیسپو تدوین شده‌اند.

  ماهواره‌ TechEdSat-۳p توسط دانشجویانی از دانشگاه ایالتی سنت‌خوزه و دانشگاه ایداهو طراحی، ساخته و آزمایش شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.