آزمایش‌ سیستم پرتاب فضایی ناسا با یک جنگنده

  ناسا در اقدامی جالب برای کاهش هزینه‌های آزمایشات سیستمهای پروازی خود، از یک جنگنده برای انجام آزمایشات «سیستم پرتاب فضایی» استفاده کرد. آزمایش‌ سیستم پرتاب فضایی ناسا با یک جنگنده


  اوایل ماه نوامبر، ناسا آزمایش‌هایی را بر روی سیستم پرواز جدید برای سیستم پرتاب فضایی (SLS) انجام داد.

  سیستم پرواز فضایی، موشک بالابرنده سنگینی است که فضاپیمای سرنشین‌دار اوریون را به اعماق فضا می‌فرستد.

  نکته عجیب این بود که به جای استفاده از موشک‌ برای انجام آزمایش‌ها، آژانس فضایی از یک جنگنده «اف/ای ۱۸ هورنت» به عنوان راهی برای عملی‌کردن آزمایش‌های بیشتر با هزینه‌های پایین‌تر استفاده کرد.

  در پرتاب‌های فضایی زمانیکه موشک از سکوی پرتاب ارسال می‌شود، باید با باد، تراکم هوا، متغیرهای موجود در عملکرد سیستم و عوامل دیگر مواجه شود.

  تاکنون، سازوکار برخورد با این عوامل، برنامه‌ریزی سیستم‌های پروازی با پیش‌بینی‌ها و طراحی پاسخ‌های تعیین‌شده بود. این شیوه کارساز بوده اما محدودیت‌های خود را دارد و اغلب به تاخیر در هنگام بروز مشکل غیرمنتظره می‌انجامد.

  در اینجا پاسخ ناسا استفاده از «کنترلگر افزایشی سازگار» است. این سیستم، داده‌های پرواز را در زمان واقعی تحلیل کرده و به تغییرات محیط و خودرو واکنش نشان می‌دهد.

  در اینجا موضوع حائز اهمیت، آزمایش سیستم است زیرا به طور معمول، این فرآیند شامل استفاده از موشک‌های اکتشاف تغییرات جوی بوده که هزینه‌بر است. در این روش، هر آزمایش باعث از بین رفتن موشک شده و بروز اشتباه، کل فرآیند را بی‌ارزش می‌کند.

  با استفاده از جت تحقیقاتی اف/ای ۱۸، ناسا می‌تواند شرایط پروازهای مختلف را در یک پرواز منفرد شبیه‌سازی کرده و بروز اشتباه به معنای شروع دوباره است.

  تاکنون بیش از ۴۰ آزمایش در «مرکز تحقیقات پرواز درایدن» متعلق به پایگاه نیروی هوایی ادواردز با هورنت و با استفاده از مدارهای مشابه سیستم پرتاب فضایی انجام شده است.

  این آزمایش‌ها شامل پرواز جنگنده تا بیش از ۷۰ ثانیه در مدارهای مختلف بودند که برای مطابقت‌ با مدارهای سیستم پرتاب فضایی از اوج‌گیری تا جداشدن بالابرنده طراحی شده، در حالیکه پیشرانه‌ها و دیگر مشکلات را شبیه‌سازی می‌کنند.

  کورت هانسون، بازرس ارشد آزمایشگاه درایدن، با اشاره به ترکیبی از عملکرد و استحکام اف/ای ۱۸ گفت: این هواپیما می‌تواند همچنین در مقایسه با موشک اکتشاف جوی برای مدت طولانی‌تری پرواز کند، بنابراین می‌توانیم مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را انجام داده و تغییرات کوچک را بین هر یک از آنها با هدف مقایسه نتایج عملکردها اعمال کنیم.

  وی افزود: در صورت بروز اشتباه، خلبان می‌تواند آزمایش را غیرفعال کرده و هواپیما را به پایگاه بازگرداند.

  گفته می‌شود، این آزمایش‌ها تا اواخر سال جاری میلادی ادامه می‌یابد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .