نخستین ماهنورد چین به فضا پرتاب شد

  موشک لانگ مارچ حامل ماهنورد «Jadde Rabbit» در ساعات پایانی روز یکشنبه از مرکز پرتاب موشکی شیچانگ در استان سیچوان چین به فضا پرتاب شد. نخستین ماهنورد چین به فضا پرتاب شد

   


  ماهنورد «Jadde Rabbit» یا «یوتو» روز یکشنبه اول نوامبر (۱۰ آذر) در ساعت ۱۷:۳۰ به وقت گرینویچ (۲۱:۰۰ به وقت تهران) توسط موشک لانگ مارچ-۳B به فضا پرتاب شد.

  مرکز فضایی گویان فرانسه وابسته به آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ در همکاری مشترک با محققان چینی، طی این سفر پنج روزه وظیفه دریافت سیگنال از ماهنورد و ارسال دستورات دریافتی از مرکز کنترل مأموریت در چین را برعهده دارد.

  بر اساس اعلام موسسه تحقیقات مهندسی سیستم‌های هوافضای شانگهای، نخستین ماهنورد چین اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) بر سطح ماه فرود می آید.

  این ماهنورد از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند سیستم ناوبری خودکار و طراحی ویژه چرخ‌ها با قابلیت حرکت بر سطح پودر‌ مانند ماه برخوردار است؛ همچنین قادر به بالا رفتن از موانع با زاویه ۳۰ درجه و حرکت با سرعت ۲۰۰ متر در ساعت است.

  نام مأموریت سومین کاوشگر ماه (Chang'e-۳) و نخستین ماهنورد چین بر اساس یک افسانه چین باستان و نظرسنجی آنلاین با شرکت ۳.۴ میلیون شهروند چینی نامگذاری شده است؛ بر اساس این افسانه، یک خرگوش سفید که از دانه نامیرایی خورده است، بر روی ماه زندگی می‌کند.

  برنامه فضایی چین بسرعت در حال گسترش بوده و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی ایستگاه فضایی مستقل خود را در مدار زمین به بهره‌برداری رسانده و پس از آن فضانورد به ماه ارسال کند.

  از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون چین ۱۰ فضانورد را راهی فضا کرده است که تعدادی از آنها برای انجام تحقیقات علمی در ماژول آزمایشگاهی تیانگونگ-۱ در مدار زمین مستقر شدند.

  همچنین در مأموریت های Chang'e-۱ در سال ۲۰۰۷ و Chang'e-۲ در سال ۲۰۱۰ میلادی دو مدارگرد اکتشافی راهی ماه شدند و ماهنورد Jadde Rabbit در قالب مأموریت Chang'e-۳ نخستین کاوشگر چین محسوب می شود که پس از فرود بر سطح ماه، تحقیقات علمی خود را بر روی قمر زمین آغاز خواهد کرد.

   

  مدلی از ماهنورد «Jadde Rabbit» یا «یوتو» چین
  مدلی از ماهنورد «Jadde Rabbit» یا «یوتو» چین
  موشک لانگ مارچ-۳B حامل نخستین ماهنورد چین

  موشک لانگ مارچ-3B حامل نخستین ماهنورد چین

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.