رکورددار روسی پیاده‌روی فضایی درگذشت

  الکساندر سربروف، فضانورد دوران اتحاد جماهیر شوروی که زمانی رکورد گینس را برای بیشترین تعداد پیاده‌روی فضایی در دست داشته و همچنین اولین کسی بود که یک موتورسیکلت فضایی را آزمایش کرد، در سن ۶۹ سالگی درگذشت. رکورددار روسی پیاده‌روی فضایی درگذشت


  سازمان فضایی فدرال روسیه اعلام کرد که مرگ ناگهانی سربروف در روز سه‌شنبه ۱۲ اکتبر در آپارتمان وی در مسکو رخ داده است.

  مقامات فضایی روسیه در این اطلاعیه اظهار کردند: مدیریت و کارکنان مرکز آموزش از این فقدان متاسف بوده و به خانواده و دوستان الکساندر سربروف تسلیت می‌گویند. یاد سربروف همیشه در قلبهای ما خواهد ماند.

  سربروف که در چهار پرواز فضایی حاضر بوده، در سال ۱۹۷۸ با چهارمین گروه از کاندیداهای مهندسی به عنوان فضانورد انتخاب شد. بین سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۹۴، وی به دو ایستگاه فضایی شامل دو بار به Salyut ۷ و دو بار به ایستگاه میر سفر کرد و در مجموع ۳۷۳ روز را در فضا گذرانده بود.

  این فضانورد کهنه‌کار روس اولین سفر خود به فضا را در اوت ۱۹۸۲ در یک ماموریت یک هفته‌ای بر روی سیوز T-۷ انجام داد. این پرواز در کنار لئونید پوپوف و سوتلانا ساویتسکایا که به ارسال تجربیات علمی و نامه‌هایی برای سکنه ایستگاه Salyut ۷ پرداخته بود، اولین ماموریتی بود که شامل زن و مرد بطور همزمان به عنوان خدمه پروازی بود.

  سربروف در دومین سفر خود به فضا مجددا به Salyut ۷ بازگشت. این بار وی به همراه ولادیمیر تیتوف و گنادی استرکالوف باید بسرعت به زمین باز می‌گشتند.

  ماموریت سیوز T-۸ قرار بود به ایستگاه مدارگرد شوروی بپیوندد اما پوشش محافظ آن در زمان جداسازی برنامه‌ریزی شده، با خود یک آنتن رادار مهم را که برای الحاق خودکار به ایستگاه فضایی لازم بود، جدا کرد.

  سربروف و دیگران سعی کردند بصورت دستی به Salyut ۷ نزدیک شوند اما برای جلوگیری از تصادف با آن این ماموریت را لغو کردند. با لغو ورود به ایستگاه، سه فضانورد دو روز پس از پرتاب به زمین بازگشتند.

  اولین پرواز سربروف به عنوان یکی از پنج مهندس پرواز در چهاردهمین ماموریت سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی میر ۱۶۶ روز طول کشید که از سپتامبر ۱۹۸۹ تا فوریه ۱۹۹۰ بود.

  وی به همراه الکساندر ویکتورنکو، فرمانده ماموریت به انجام تجربیات و اولین پیاده‌روی فضایی از پنج مورد آن پرداخت که در آن، ایستگاه را به حسگرها و قفسه‌های تجهیزات جدید مجهز کرد.

  در پنجمین پیاده‌روی فضایی سربروف بود که به نمایش موتورسیکلت فضایی Ikar پرداخت. این فناوری به فضانوردان اجازه می‌داد با چیزی شبیه واحد مانور سرنشین‌دار ناسا در اطراف ایستگاه میر پرواز کنند. علیرغم نام موتورسیکلت، این فناوری بیشتر شبیه یک صندلی چرخدار شناور بود.

  آخرین ماموریت سربروف به فضا با سیوز TM-۱۷ نیز شامل پنج پیاده‌روی فضایی بود که رکورد گینس را برای بیشترین گردش فضای بیرونی در میان فضانوردان برای وی به ارمغان آورد.

  اقامت ۱۹۶ روزه این فضانورد روس در مدار تقریبا با فاجعه پایان یافت چرا که فرمانده وی، واسیلی تسیبلیف کنرتل فضاپیمای سیوز را پس از جدا شدن از ایستگاه میر از دست داده و دو بار با آن برخورد کرد. خوشبختانه به هیچکدام از دو فضاپیما آسیب جدی وارد نشد و سکنه ایستگاه حتی ضربه را احساس نکردند. در پایان سربروف و تسیبلیف در همان روز در ژانویه ۱۹۹۴ به زمین بازگشتند.

  سربروف در مه ۱۹۹۵ از برنامه فضایی روسیه بازنشسته شد و به عنوان مشاور مسائل مربوط به پرواز فضایی برای بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت به کار پرداخت.

  الکساندر الکساندروویچ سربروف در ۱۵ فوریه ۱۹۴۴ متولد شد و در موسسه فناوری فیزیک مسکو به تحصیل پرداخت. وی مدرک فوق لیسانس علوم فنی خود را از همین موسسه در سال ۱۹۷۰ دریافت کرد.

  وی در سال ۱۹۷۶ به اداره طراحی انرژی NPOپیوست و از آنجا به عنوان فضانورد انتخاب شد.

  سربروف عنوان «قهرمان اتحاد جماهیر شوروی» را برای کمکهای خود به برنامه های فضایی کشور و همچنین عناوین «Order of Friendship» و «Order of Lenin» را دریافت کرده بود.

  وی ریاست اولین انجمن علمی-آموزشی جوانان در روسیه موسوم به انجمن هوافضای همه جوانان روسیه . سازمان آموزش فضانوردان جوان را برعهده داشت.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.