پرتاب سه ماهواره اروپا برای بررسی میدان مغناطیسی زمین

  هفته آینده اروپا سه ماهواره های‌تک را با هدف کنکاش میدان مغناطیسی زمین پرتاب می‌کند.ماموریت ۲۷۶ میلیون دلاری اروپا تعدادی از رخدادهای عجیب در مغناطیسیم سیاره خاکی را توضیح خواهد داد. پرتاب سه ماهواره اروپا برای بررسی میدان مغناطیسی زمین

   


  آلبرت زاگلوار، مدیر پروژه شرکت سازنده این سه ماهواره به نام Astrium، در این رابطه گفت: میدان مغناطیسی زمین مولفه‌ای بسیار مهم است و امکان حیات را با ارائه سپر در مقابل تشعشع فضا فراهم کرده است؛ با این حال، قطب مغناطیسی و میدان مغناطیسی در حال تغییر هستند و دلیل این امر مشخص نیست.

  مغناطیسیم زمین از نیکل و آهن مایع فوق‌داغ مشتق می‌شود که این دو عنصر در پوسته خارجی‌تر و حدود سه هزار کیلومتری زیر سطح زمین وجود دارند.

  مانند یک دینام چرخان، این اقیانوس فلز زیرزمینی جریان‌های الکتریکی و بنابراین میدان مغناطیسی تولید می‌کند. اما بر عکس تصورات موجود، این میدان ثابت و غیرقابل‌تغییر نیست.

  هم‌اکنون گسست بین قطب شمال مغناطیسی و شمال جغرافیایی زمین در حال افزایش است، به طوری که از سال ۲۰۰۱، این گسست در مقایسه با سرعت ۱۰ کیلومتر در سال در اوایل دهه ۱۹۹۰، با سرعت ۶۵ کیلومتر در سال در حال عریض شدن است.

  افزن بر این، میدان مغناطیسی در حال ضعیف شدن بوده و از اواسط قرن ۱۹ حدود ۱۵ درصد نیرویش را از دست داده است.

  بسیاری از کارشناساین معتقدند این امر می‌تواند پیش درآمدی برای معکوس‌شدن قطبیت مغناطیسی باشد.

  بر اساس علائم مغناطیسی موجود در رسوب‌های باستانی، سوئیچ‌های قطبیت هر ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار سال رخ می‌دهد.

  واژگونی‌ها فرایند کندی هستند که با هیچ نظمی رخ نمی‌دهد، با این حال آخرین باری که این موضوع رخ داد، حدود ۷۸۰هزار سال پیش بود. بنابراین زمان یک واژگونگی فرا رسیده است.

  مغناطیسم فقط از عمق سیاره زمین ناشی نمی‌شود و مواد معدنی موجود در پوسته زمین، یونسفر و مگنتوسفر نیز در این امر مشارکت می‌کنند. دریا نیز در این میان نقشی ضعیف دارد، زیرا آب شور رسانا است.

  سه ماهواره اروپا قرار است جمعه از «پلستسک کازمودروم» روسیه بر روی پرتابگر «موشک» و با هدف بررسی سوپ مغناطیسی و کشف مواد آن پرتاب شوند.

  بر روی هر یک از این ماهواره‌ها ابزاری برای اندازه‌گیری شدت، جهت و نوسانات میدان مغناطیسی وجود دارند.

  سپر آن‌ها نیز جهت ایزوله‌کردن ابزار از نویز مغناطیسی تجهیزات عملیاتی خود ماهواره‌ها مانند باتری‌ها، واحد ارتباطات و دیگر اجزا طراحی شده‌ است.

  بزرگ‌ترین چالش ارائه محصولی است که بتواند میدان مغناطیسی را با جزئیات بی‌نهایت ریز اندازه‌گیری کند.

  مامویت پیش رو نه تنها دانش بنیادی در خصوص میدان مغناطیسی زمین ارائه می‌دهد، بلکه دقت راهبری بر روی زمین و همچنین طراحی ماهواره‌ها را ارتقا می‌بخشد.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.