جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

  چین درحالی دهمین سالگرد نخستین سفر سرنشین دار به فضا را جشن می گیرد که رقیب اصلی آن - ناسا - بدلیل تعطیلی دولت فدرال با مشکلات جدی مواجه است.مأموریت فضاپیمای شنژو از سال ۱۹۹۹ میلادی با چهار پرواز بدون سرنشین آغاز شد. جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

   

  چهار دهه پس از سفر «یوری گاگارین» بعنوان نخستین مسافر فضا، «یانگ لیوای» بعنوان نخستین فضانورد در برنامه فضایی چین با فضاپیمای شنژو ۵ در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۳ میلادی راهی فضا شد و در طول پرواز ۲۱ ساعت خود ۱۴ بار بدور زمین چرخید.

  با انجام این مأموریت، چین بعنوان سومین کشور پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق / روسیه و آمریکا با قابلیت پرواز مستقل سرنشین دار به فضا مطرح شد.

  مأموریت سرنشین دار شنژو همچنان ادامه دارد و تاکنون ۱۰ فضانورد شامل هشت مرد و دو زن در پنج مأموریت مجزا به ماژول ایستگاه فضایی مداری تیانگونگ-۱ سفر کرده اند.

  فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۰ در ماه ژوئن ۲۰۱۳ میلادی راهی فضا شد و سه فضانورد چینی با اقامت ۱۵ روزه در ماژول ایستگاه فضایی به انجام آزمایشات و تحقیقات علمی مختلف پرداختند.

  ارسال ماه نورد بدون سرنشین به ماه تا پایان سال جاری میلادی، افتتاح چهارمین مرکز پرتاب موشکی طی دو سال آینده، احداث ایستگاه فضایی دائم در مدار زمین تا سال ۲۰۲۳ میلادی و سفر سرنشین دار به ماه از جمله طرح های فضایی آتی چین محسوب می‌شوند.

  با وجود پیشرفت چشمگیر و روند پر شتاب برنامه فضایی چین، آژانس فضایی آمریکا با مشکلات عدیده ای از جمله کسری بودجه و تعطیلی دولت فدرال روبه‌روست؛ بطوریکه طی دو هفته گذشته ۹۷ درصد کارمندان ناسا به مرخصی اجباری رفته و سایت این آژانس بروز رسانی نشده است.

  چین قصد دارد علاوه بر آموزش فضانوردان کشورهای مختلف، دستاوردهای فضایی این کشور را در اختیار آژانس‌های فضایی کشورهای در حال توسعه قرار دهد.

  همزمان با راه‌اندازی ایستگاه فضایی چین، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) که با همکاری آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا و برخی کشورهای اروپایی ساخته شده است، بازنشسته می‌شود و در این صورت می‌توان تغییر توازن قدرت را در زمین و فضا مشاهده کرد!

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل در فضا، ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شماری وجود دارند که صحنه‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل تعدادی از این صحنه‌ها را به تصویر کشیده‌اند. با ما همراه باشید.
  
  پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، مسن‌ترین زن فضانورد است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد. او اخیرا رکوردهای جدیدی درفضابه ثبت رسانده است.
  
  بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد دانشمندان به نسل جدیدی از موتورها فکر می کنند که انسان را راهی فضا خواهد کرد. اینجا صحبت از موتورهای جت پلاسما است.
  
  روبات روسی به فضا می رود روبات روسی به فضا می رود روسیه روبات ویژه ای را طراحی می کند تا برای انجام ماموریت های تعریف شده در ایستگاه فضایی بین المللی بکار گرفته شود.
  
  فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه ماهواره‌های روسی که در سال ۲۰۱۳ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند، باری دیگر فعال شدند درحالی که هنوز هیچ‌کس خبر ندارد کاربری این ماهواره‌ها چیست .
  
  ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند فردا دو فضانورد در فضای خارجی ایستگاه فضایی بین المللی ماموریتی اضطراری انجام خواهند داد تا یک رایانه خراب را جایگزین کنند.
  
  اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد مأموریت‌های فضایی فراوانی در سالیان گذشته انجام شده است؛ اما به‌تازگی برنامه‌ای متفاوت توسطاسپیس ایکسو شرکت الیزیوم در حال انجام است.
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.
  
  سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ سرنوشت ما و جهان هستی در پایان دنیا چه خواهد بود؟ پایان دنیا همواره یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات مورد بحث در فیزیک بوده وبه‌تازگی ارتباطی میان این موضوع و سیاه‌چاله‌ها کشف شده است.
  
  شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی دانشمندان با استفاده از آرشیوه تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی قمر سومین سیاره کوتوله منظومه شمسی شدند.