جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

  چین درحالی دهمین سالگرد نخستین سفر سرنشین دار به فضا را جشن می گیرد که رقیب اصلی آن - ناسا - بدلیل تعطیلی دولت فدرال با مشکلات جدی مواجه است.مأموریت فضاپیمای شنژو از سال ۱۹۹۹ میلادی با چهار پرواز بدون سرنشین آغاز شد. جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

   

  چهار دهه پس از سفر «یوری گاگارین» بعنوان نخستین مسافر فضا، «یانگ لیوای» بعنوان نخستین فضانورد در برنامه فضایی چین با فضاپیمای شنژو ۵ در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۳ میلادی راهی فضا شد و در طول پرواز ۲۱ ساعت خود ۱۴ بار بدور زمین چرخید.

  با انجام این مأموریت، چین بعنوان سومین کشور پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق / روسیه و آمریکا با قابلیت پرواز مستقل سرنشین دار به فضا مطرح شد.

  مأموریت سرنشین دار شنژو همچنان ادامه دارد و تاکنون ۱۰ فضانورد شامل هشت مرد و دو زن در پنج مأموریت مجزا به ماژول ایستگاه فضایی مداری تیانگونگ-۱ سفر کرده اند.

  فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۰ در ماه ژوئن ۲۰۱۳ میلادی راهی فضا شد و سه فضانورد چینی با اقامت ۱۵ روزه در ماژول ایستگاه فضایی به انجام آزمایشات و تحقیقات علمی مختلف پرداختند.

  ارسال ماه نورد بدون سرنشین به ماه تا پایان سال جاری میلادی، افتتاح چهارمین مرکز پرتاب موشکی طی دو سال آینده، احداث ایستگاه فضایی دائم در مدار زمین تا سال ۲۰۲۳ میلادی و سفر سرنشین دار به ماه از جمله طرح های فضایی آتی چین محسوب می‌شوند.

  با وجود پیشرفت چشمگیر و روند پر شتاب برنامه فضایی چین، آژانس فضایی آمریکا با مشکلات عدیده ای از جمله کسری بودجه و تعطیلی دولت فدرال روبه‌روست؛ بطوریکه طی دو هفته گذشته ۹۷ درصد کارمندان ناسا به مرخصی اجباری رفته و سایت این آژانس بروز رسانی نشده است.

  چین قصد دارد علاوه بر آموزش فضانوردان کشورهای مختلف، دستاوردهای فضایی این کشور را در اختیار آژانس‌های فضایی کشورهای در حال توسعه قرار دهد.

  همزمان با راه‌اندازی ایستگاه فضایی چین، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) که با همکاری آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا و برخی کشورهای اروپایی ساخته شده است، بازنشسته می‌شود و در این صورت می‌توان تغییر توازن قدرت را در زمین و فضا مشاهده کرد!

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.