جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

  چین درحالی دهمین سالگرد نخستین سفر سرنشین دار به فضا را جشن می گیرد که رقیب اصلی آن - ناسا - بدلیل تعطیلی دولت فدرال با مشکلات جدی مواجه است.مأموریت فضاپیمای شنژو از سال ۱۹۹۹ میلادی با چهار پرواز بدون سرنشین آغاز شد. جشن چین برای دهمین سالگرد برنامه سفر سرنشین‌دار به فضا

   

  چهار دهه پس از سفر «یوری گاگارین» بعنوان نخستین مسافر فضا، «یانگ لیوای» بعنوان نخستین فضانورد در برنامه فضایی چین با فضاپیمای شنژو ۵ در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۳ میلادی راهی فضا شد و در طول پرواز ۲۱ ساعت خود ۱۴ بار بدور زمین چرخید.

  با انجام این مأموریت، چین بعنوان سومین کشور پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق / روسیه و آمریکا با قابلیت پرواز مستقل سرنشین دار به فضا مطرح شد.

  مأموریت سرنشین دار شنژو همچنان ادامه دارد و تاکنون ۱۰ فضانورد شامل هشت مرد و دو زن در پنج مأموریت مجزا به ماژول ایستگاه فضایی مداری تیانگونگ-۱ سفر کرده اند.

  فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۰ در ماه ژوئن ۲۰۱۳ میلادی راهی فضا شد و سه فضانورد چینی با اقامت ۱۵ روزه در ماژول ایستگاه فضایی به انجام آزمایشات و تحقیقات علمی مختلف پرداختند.

  ارسال ماه نورد بدون سرنشین به ماه تا پایان سال جاری میلادی، افتتاح چهارمین مرکز پرتاب موشکی طی دو سال آینده، احداث ایستگاه فضایی دائم در مدار زمین تا سال ۲۰۲۳ میلادی و سفر سرنشین دار به ماه از جمله طرح های فضایی آتی چین محسوب می‌شوند.

  با وجود پیشرفت چشمگیر و روند پر شتاب برنامه فضایی چین، آژانس فضایی آمریکا با مشکلات عدیده ای از جمله کسری بودجه و تعطیلی دولت فدرال روبه‌روست؛ بطوریکه طی دو هفته گذشته ۹۷ درصد کارمندان ناسا به مرخصی اجباری رفته و سایت این آژانس بروز رسانی نشده است.

  چین قصد دارد علاوه بر آموزش فضانوردان کشورهای مختلف، دستاوردهای فضایی این کشور را در اختیار آژانس‌های فضایی کشورهای در حال توسعه قرار دهد.

  همزمان با راه‌اندازی ایستگاه فضایی چین، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) که با همکاری آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا و برخی کشورهای اروپایی ساخته شده است، بازنشسته می‌شود و در این صورت می‌توان تغییر توازن قدرت را در زمین و فضا مشاهده کرد!

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .