ماهواره اروپایی به زمین سقوط می کند

  سازمان فضایی اروپا اعلام کرد: انتظار می رود ماهواره اروپایی Goce (کاشف میدان گرانشی و حالت پایدار چرخش اقیانوسی) که اولین نقشه از میدان جاذبه زمین را ارائه کرده است، ماه نوامبر به زمین سقوط کند. ماهواره اروپایی به زمین سقوط می کند


  این ماهواره که ماموریت خود را برای ارائه نقشه جاذبه زمین با موفقیت به اتمام رسانده است، ماه اکتبر (اواخر مهر) فاقد سوخت می شود و تا ماه نوامبر( آبان) به زمین سقوط کند. البته هنوز زمان و محل دقیق سقوط این ماهواره به زمین مشخص نیست.


  مسئولان سازمان فضایی اروپا اعلام کردند: این ماهواره احتمالا دو تا سه هفته پس از اتمام سوخت خود به زمین سقوط می کند و در هنگام ورود به جو زمین آتش می گیرد.


  این مسئولان در بیانیه ای اعلام کردند: منطقه ای که این ماهواره در آنجا سقوط می کند در زمان ورود به جو زمین مشخص می شود. با این حال باید در نظر داشت که دو سوم زمین از اقیانوس پوشیده شده است و مناطق وسیعی از زمین جمعیت کمی دارند؛ بنابراین خطر تهدید زندگی و نابودی مستغلات بسیار کم است.


  سازمان فضایی اروپا همچنین در گزارشی در مورد زباله های فضایی اعلام کرد: هر سال حدود ۴۰ متریک تن از زباله های فضایی انسان ساز به زمین سقوط می کند؛ اما خطر برخورد آن به انسان ها کمتر از برخورد یک شهاب سنگ است.


  این ماهواره در ارتفاع ۱۳۹ مایلی (۲۲۴ کیلومتری) بر فراز زمین پرواز می کند.


  این ماهواره برای فعالیت برای دو سال طراحی شده است و در این مدت دقیق ترین مدل حوزه جاذبه زمین را که تاکنون مشاهده شده است، شناسایی و به تصویر کشید. این گزارش این اولین نقشه با وضوح بالا از مرز میان پوسته و گوشته ( فاصله میان پوسته و هسته زمین) بود.


  آژانس فضایی اروپا، ماهواره Goce را در مارس ۲۰۰۹ به مدار زمین پرتاب کرد و پیش بینی می شد ماموریت آن تا آوریل ۲۰۱۱ تمام شود؛ اما سپس تصمیم گرفته شد که ماموریت Goce طولانی تر شود و تا سال ۲۰۱۳ ادامه یابد.


  نتایج بررسی های این ماهواره نشان می دهد که میدان گرانش زمین به گونه ای گسترده شده که به زمین شکلی شبیه به کدو داده است. این نقشه جدید با دقیق ترین اندازه گیری های نیروهای جاذبه تهیه شده است.


  تصاویر ماهواره Goce زمین را همانند یک سیب زمینی یا کدو نشان می دهند. این تصاویر و اطلاعات می توانند خط افق را با دقت بیشتری شرح دهند و بنابراین در مراحل مختلف کارهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردارند.


  اندازه گیری میدان جاذبه زمین به درک بهتر چرخش جریان های اقیانوسی کمک کرده و روند چرخش جریان های اقیانوسی نیز نقش مهمی در درک روند آب و هوای زمین ایفا می کنند.
  در ساخت این ماهواره بیش از ۴۰ موسسه تحقیقاتی از ۱۳ کشور اروپایی شرکت داشتند. اطلاعات Goce در عرصه های مختلف مانند نقشه برداری های اقیانوسی، زلزله شناسی و آتشفشان شناسی کاربرد دارد.


  برای مثال در آتشفشان شناسی، تراکم ماده در داخل زمین با میدان گرانشی اندازه گیری در آن منطقه ارتباط دارد و این اطلاعات می تواند شروع خوبی برای تعیین میزان ماگما یا مواد مذاب باشد.
  در زلزله شناسی، جابجایی پلاک های زمین با انفصال و بدشکلی های میدان گرانشی آن در شکاف های گسل ها مرتبط است.


  انتظار می رود که بیشتر قسمت های این ماهواره در زمان ورود به جو زمین متلاشی شده و ذوب شود، اما سازمان فضایی اروپا اعلام کرده است که برخی از تکه های بزرگ بقایای این ماهواره می تواند به زمین برسد.


  اداره زباله های فضایی سازمان فضایی اروپا در حال کنترل مدار این ماهواره و ارزیابی خطرات سقوط آن است.


  تاکنون چند نمونه از ماهواره ها یا اشیای فضایی ساخت انسان به زمین سقوط کرده است. برای مثال در سال ۱۹۷۹، محور توجه جهان بر مرگ ماهواره تحقیقاتی جو فوقانی تمرکز داشت که در اقیانوس آرام سقوط کرد. بقایای ایستگاه فضایی میر روسیه نیز در سال ۲۰۰۱ هنگام سقوط به درون اقیانوس کبیر، امواج صوتی بسیار مهیبی تولید کرد که کارشناسان از آن به بمب های صوتی یاد کردند.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.