پرواز نخستین ماهواره مطالعاتی میدان مغناطیسی زمین

  نخستین ماهواره از سه‌ ماهواره طراحی‌شده برای مطالعه جامع میدان گرانشی زمین، روز سه‌شنبه گذشته فرودگاه مونیخ را بر روی هواپیمای حمل‌ونقل Ilyushin-۷۶ به مقصد تجهیز پرتاب فضایی «کوزمودروم» در ۲۰۰ کیلومتری جنوب روسیه ترک کرد. پرواز نخستین ماهواره مطالعاتی میدان مغناطیسی زمین

  این نخستین ماهواره‌ اعزامی است که دو سامانه مشابه و بیش از ۶۰ تن تجهیزات پشتیبانی، پیش از آن که هر سه این سیستم‌ها در ماه نوامبر به مدار قطبی پرتاب شوند، به دنبال آن اعزام خواهند شد.

  میدان گرانشی زمین از این سیاره در مقابل اشعه‌های کیهانی حفاظت می‌کند. جو زمین را با دور نگه‌داشتن آن از بادهای خورشیدی حفظ می‌کند و کره خاکی را از تبدیل‌شدن به سیاره‌ای مانند مریخ باز می‌دارد.

  کتاب‌های مدرسه‌ای اغلب میدان مغناطیسی زمین را با نشان‌دادن سیاره خاکی همراه یک آهن‌ربای میله‌ای نمایش می‌دهند که این آهن‌ربا در درون محور زمین قرار گرفته، اما موضوع به این سادگی نیست.

  میدان مغناطیسی دینامیک بوده و عمدتا نتیجه چرخش هسته ذوب‌شده زمین در حالتی شبیه یک دینام است.

  درست همان طور که یک قطعه آهن موجود در یک میدان مغناطیسی می‌تواند مغناطیسه شود، در خصوص مواد معدنی موجود در پوسته زمین هم این موضوع صدق می‌کند.

  این موضوع میدانی را با شکل پیچیده تولید می‌کنند که در آن خطوط مغناطیسی نیرو از خطوط مغناطیسی شمال متغیر هستند، قطب‌های مغناطیسی به طور منظم تغییر می‌کنند و حتی می‌توانند معکوس شوند و ماهیت دقیق میدان در هر مکان منفرد مجموعه پیچیده‌ای از تمامی انواع تعاملات است.

  اختلالات در میدان ژئومغناطیسی می‌تواند بر راهبری، مهاجرت حیوانات، شبکه‌های برق، ارتباطات و حتی رایانه‌ها اثر بگذارد.

  این پدیده همچنین به دانشمندان دریچه‌ای در خصوص ساختار و ماهیت درون زمین ارائه می‌دهد.

  مجموعه Swarm که توسط شرکت Astrium ساخته شده، بخشی از برنامه «سیاره زنده» آژانس فضایی اروپاست و نتیجه بیش از ۳۰ سال تلاش برای تحقیق در مورد مغناطیسی اعماق فضا توسط Astrium، شامل مطالعه بر روی ماهواره‌های Champ و Champ است.

  سه ماهواره مزبور به دو مدار قطبی ارسال خواهند شد و دو عدد از آن‌ها در کنار هم و در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری و سومی نیز در ارتفاع ۵۲۰ کیلومتری در مسیر انجام دقیق‌ترین تحقیق با موضوع ژئومغناطیسی زمین حرکت می‌کنند.

  هر ماهواره مجهز به یک مغناطیس‌سنج Absolute Scalar، یک مغناطیس‌سنج Vector Field، یک ابزار میدان الکتریکی، یک شتاب‌سنج، یک رفلکتور Laser Retro ، یک سیستم رهگیری ستاره‌یی و یک دریافت‌کننده جی پی اس است.

  با استفاده از داده‌های راهبری بسیار دقیق، ماهواره‌ها قادر خواهند بود اندازه گیری‌هایی با تفکیک‌پذیری بالا از قدرت، جهت و تغییرات میدان ژئومغناطیسی به علاوه تشخیص منابع متعدد میدان را ارائه دهند.

  دانشمندان امیدوارند این اندازه‌گیری‌ها نه تنها به آن‌ها در تولید مدل‌های بهتر از این میدان کمک کند، بلکه راهبری زمینی و پیش‌بینی آب‌و‌هوا را ارتقا دهد و به شناسایی منابع مواد معدنی و آشکارسازی اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار درونی زمین کمک کند. این مجموعه همچنین هشدارهای بهتری را از توفان‌های خورشیدی خطرناک ارائه می‌دهد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.